Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kadınlar, Erkekler ve İş - Başarı

Kadınlar ve erkekler yaptıklara işlere farklı ama çoğunlukla birbirini bütünleyici yaklaşımlar geliştirirler. Bu yeteneklerin birleştirilmesi çok yararlı sonuçlar verebilir

Özsaygısı erkekler ve kadınlar için aynı derecede önemlidir. Ancak özsaygı düzeyi erkeklerde iş yaşamındaki başarıdan, kadınlarda ise insan ilişkilerinin derinliği ve sağlamlığından etkilenmektedir. Kızlar için toplum tarafından tanınmak ve beğenilmek, başarılı olmak ve kazanmaktan daha çok önem taşır; başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğüyle çok ilgilenirler. Kadınlar kişisel olarak eleştirilmeye ya da takdir edilmeye erkeklerden daha duyarlıdır.


Psikanalitik yaklaşım da kişinin ancak başkasının gözünde kadın olabileceğini ima ediyor.


Erkeğin ilişkileri güç ve egemenlik bağlamında iken kadınınki etkileşim ve paylaşıma yöneliktir. Toplumsal hiyerarşide yüksek bir konum (statü) edinme ve egemen olma tutkusu da evrensel bir erkek özelliğidir.


Erkeklerin ve kadınların farklı yönlerde ve farklı yoğunluklarda güdülenmeleri doğuştan gelen özelliklerinin sonucudur.

Kadınlar yaşamı kişiler arası ilişkiler açısından algılar ve nesnel dünyayı -erkeklerin yapmadığı biçimde- kişiselleştirirler. Kendilerini, sevdikleri ve saydıkları kişilerin onlara gösterdiği ilgiye göre değerlendirmeye eğilimlidirler.


Erkekler ise hırs, buyurganlık, saldırganlık, yarışmacılık, riske girme, başarılı ve güçlü olma gibi niteliklere değer verirler.Erkekler mesleklerinde başarılı olmaya ve öne geçmeye kadınlardan daha çok önem veriyorlar ve başarının simgesi olarak da parayı görüyorlar.

Erkeklerin iş yaşamındaki başarıları, kendilerinden başka herşeyin -ve herkesin- dünyasına karşı duyarsız kalmalarından kaynaklanabilir. Erkekler başarı, güç ve statü peşinde koşarken kişisel mutluluklarını, ilişkilerini ve sağlıklarını ihmal etmekten çekinmezler. Öte yandan erkeklerin iş dünyasında başarılı olan ve yükselen kadınların, erkeksi özellikler taşıdığı da biliniyor.


Karar alma konusunda da erkeklerin ve kadınların yaklaşımları farklılık gösterir. Karar almak kadınlar için karmaşık bir işlemdir. Dünyaya bakış açıları geniş olduğu için, erkeklerden daha çok ayrıntıyı ve seçeneği göz önünde bulundurur; ayrıca işin içine kişisel boyutu da katarlar. Oysa olayı kişisel boyutundan soyutlayan ve daha az seçenek üzerinde kafa yoran erkek için karar vermek daha basit bir işlemdir.


Kadın ve erkeğin düşünme işlemleri farklıdır. Erkekler önemli ve gerekli olanları, ikincil ayrıntılardan ayıran analitik (çözümleyici) bir düşünme kalıbına sahiptir; kadınlarsa daha geniş bir bakış açısına. Kadınlar her zaman tüm içerikle ilgilenir; erkeklerse dikkatlerini daha sınırlı bir alanda yoğunlaştırarak soyutlamalar yapar.


Şöyle de söyleyebiliriz: Kadınlar bir sorunu bütünüyle kavramakta, erkekler ise soruna çözüm bulmakta daha başarılı oluyorlar.

 

Kadınlar ve erkekler yaptıklara işlere farklı ama çoğunlukla birbirini bütünleyici yaklaşımlar geliştirirler. Bu yeteneklerin birleştirilmesi çok yararlı sonuçlar verebilir.

Prof.Dr.Yunus Emre Evlice

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
ozlemayse - 2015/09/14
Güzel bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık :)


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları