Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kadınlar, Erkekler ve Cinsellik

Kadınlar, aşk konusunda erkeklerden daha pratik davranırlar. İlişkinin doğru ve kalıcı olup olmayacağını iyi bilirler. Kadınlar sevgilerini ve duygularını öncelikle konuşmayı

Erkeklik hormonu, testosteron her iki cinsiyet için başlıca cinsel uyarıcıdır. Cinsel dürtülerin yoğunluğu testosteron düzeyi ile doğru orantılıdır. Cinsel ilişki yoksunluğu erkekleri olumsuz yönde etkileyip, karamsarlık ve hırçınlık gibi belirtilere yol açarken, kadınlar bu yoksunluğu daha az duyarlar.

Erkekler hiçbir fiziksel uyaran olmaksızın, yalnızca zihinlerinde cinsel düşlemler yaratarak orgazma ulaşabilir. Erkeklerin sık sık erotik düşler görmesine karşılık kızların çoğu erotik düşler görmez.Erkeği cinsel yönden uyaran, genellikle bir görsel algılamadır, bu nedenle de aydınlıkta sevişmekten kadınlardan daha çok hoşlanırlar.

Pornografi erkeklerin tüketimine sunulan bir endüstridir, çünkü sevişme sahnelerini seyretmek, erkekleri uyarır. Hem erkekleri hem de kadınları aynı ölçüde uyarabilecek türden yapıtları piyasaya süren bir yayıncı inanılmaz paralar kazanabilirdi; ama bu mümkün değil.


Doğuşundan başlayarak nesnelerle ve biçimlerle ilgilenen erkek için, kadının güzelliğinin ve biçiminin çok önem taşıyacağı açıktır.


Toplumların çoğunda kadının fiziksel güzelliği, erkeğin yakışıklılığından daha çok ilgi çekmektedir. Dünyada her yıl birçok “Güzellik Yarışması” yapılmasına karşın “Erkek Güzeli” yarışmalarının ilgi uyandırmaması, buna örnek olarak verilebilir.


Cinselliğin duygusal ve toplumsal boyutları erkek için pek önem taşımaz. Bu nedenle rasgele cinsel ilişkide bulunma (yelteklik, promiscuity) eğilimi erkeklerde daha yaygındır. Erkekler için cinsel ilişki, kadınlar içinse birliktelik önemlidir.

Kadınlar olayları aşama aşama hissederek yaşamayı ve algılamayı seviyor, erkekler içinse önemli olan sonuç.Kadınlar, bir erkekle görünür bir cinsel ilgi (ve ilişki) olmaksızın arkadaşlık etmek isteyebilirler; ancak erkeklerin doğası göz önüne alınınca, bu arkadaşlığın en azından sorunlu olacağı söylenebilir.

Öte yandan kadınlar romantik ilişkileri erkeklerden daha kolay sona erdirirler. Kadınların bir aşk macerasına girerken, bunun başarılı olup olmayacağı konusundaki sezgileri genellikle isabetlidir, çünkü ilişkiler onların iyi bildiği bir konudur.

Kadınlar, aşk konusunda erkeklerden daha pratik davranırlar. İlişkinin doğru ve kalıcı olup olmayacağını iyi bilirler. Kadınlar sevgilerini ve duygularını öncelikle konuşmayı tercih ederken; erkek, aşkını sözlerle ifade etmekte zorluk çektiği için çiçek göndermek, armağan vermek, yemeğe davet etmek gibi eylemlere başvurur.

Kadın ise erkeğin kendisini ifade etmesini, arzularını, umutlarını ve korkularını içtenlikle kendisiyle paylaşmasını ister.


İki cinsiyet arasındaki en çarpıcı farklardan biri de, eşcinselliğin ve cinsel yönelim bozukluklarının erkeklerde kadınlardan daha yaygın olmasıdır. Cinsel yönelim bozukluklarının erkeklerde daha yaygın görülmesi, beynin erkekleşmesi için karmaşık işlemlerden geçerek yeniden yapılanmak zorunda oluşuna bağlanabilir.


Prof.Dr. Yunus Emre Evlice

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları