Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kadınlar, Erkekler ve Evlilik

Kadın, evlilik ilişkisini duygusal iletişim ve karşılıklı bağımlılık ekseninde görme eğilimindeyken; kendisini evin geçimini sağlamakla yükümlü sayan erkek, bağımsızlığını sürdürmek

Cinsel farklılıkların yadsınmasıyla kadınlar ve erkekler arasında daha mutlu ilişkilerin kurulabileceğini söylemek anlamsızdır.


“Kadın ve erkekteki aynı duygu yine de tempo olarak farklıdır. Bu yüzden kadın ve erkek asla birbirlerini yanlış anlamaya ara vermezler.” Diyor Nietzsche.


Cinsiyetler arasındaki farklılıkları kabul etmek, önemli bir farklılık olmadığında direnmekten daha akılcı görünüyor.

Örneğin çoğu erkek genellemelere dahil edilmekten hoşlanırken, kadınların ezici çoğunluğu buna tepki gösterir.

Erkekler her şeye bir anlam yükleme eğilimindedir ve anlaşılmak ister; oysa kadınlar varoluşun sözlere indirgenemeyeceğini iyi bildikleri için anlaşılmayı sorun etmezler. Bu nedenle “Seni anlıyorum” bir erkeğin bir kadına söyleyebileceği en şanssız sözlerden biridir. Oysa aynı sözü bir kadından işitmek erkeği mutlu edebilir.


Günümüzün gelişmiş Batı ülkelerinde kızlar ve erkekler hemen hemen aynı biçimde eğitiliyor ve aralarında hiçbir fark olmadığı konusunda yüreklendiriliyorlar. Ancak evlilik, cinsiyetler üzerinde bir şok etkisi yaratıyor; çünkü farklılıkların ortaya çıkmasına ortam hazırlıyor.

Kadın, evlilik ilişkisini duygusal iletişim ve karşılıklı bağımlılık ekseninde görme eğilimindeyken; kendisini evin geçimini sağlamakla yükümlü sayan erkek, bağımsızlığını sürdürmek istiyor. Kadın erkekten kesintisiz bir sevgi ve ilgi bekleme eğiliminde iken erkeklerin ilgi ve sevgisi gün içinde bile değişkenlik gösteriyor.Dolayısıyla kısa süre sonra anlaşmazlıkların çıkması kaçınılmaz. Genellikle bu anlaşmazlıklardan sorumlu tutulan erkek oluyor.


Kinsey, erkek ve kadınların cinsel güdüleri arasındaki farkların, evlilikteki mutsuzluğun başlıca nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.


ABD’de 100 çift üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları:

Erkeklerin %63’ü seks ilişikilerini mükemmel diye nitelerken; bu erkeklerin eşlerinin %76 sı nerdeyse frijid olduklarını söylüyor.


Erkeklerin % 60’ı eşlerinin daha fazla seks istediğini sanırken; kadınların %58’i eşleriyle daha fazla konuşmak ve zamanı birlikte geçirmek istiyor.


Erkeklerin %80’i evliliklerini “çok iyi gidiyor” diye nitelerken; kadınların %52’si evliliklerinde mutlu olmadığını söylüyor.


ABD’de 4500 kadını kapsayan bir ankette: Kadınların %95’i “eşleri tarafından duygusal ve psikolojik olarak rahatsız edildiklerini, %98’i eşleriyle sözel iletişime giremediklerini” belirtmişlerdir (S.Hite).


Bu iletişim eksikliği, kadın -erkek ilişkilerinin temel sorunlarından biridir; nedeni kadın beyninin ilişkilere, erkek beynininse nesnelere ve olaylara öncelik vermesidir.


Kadın ve erkeğin kıskançlık konusundaki düşlemleri de farklıdır: Bir erkek sevgilisinin ihanetiyle karşılaştığında sevgilisini ya da -daha az rastlansa da- rakibini öldürmeyi aklından geçirebilir; fakat bir kadın öfke ve kin duygularına karşın sevgilisinin ya da rakibesinin yok olması yerine çoğunlukla kendi yok oluşunu dileyebilir.


İngiltere’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre: Kadınlar partnerlerinin başka bir kadınla sevişirken kendilerini düşünmelerini tercih ederken; erkekler tersine, partnerlerinin kendileriyle sevişip başka bir erkeği düşünmelerini tercih ediyorlar. Bu çalışma, mülkiyetçiliğin cinsiyete göre farklı nesnelere yöneldiğini ortaya koyuyor; erkek için kadının bedeni, kadın içinse erkeğin aşkı.


Mutlu bir evliliği olduğu halde, evlilik dışı bir ilişkiye giren kadın ender; erkek ise oldukça sık görülür. Bu tür bir ilişkiyi başlatan erkeklerin sayısı kadınların üç katı bulunmuştur.


Öte yandan erkeklerin çok-eşli doğasına ters gelen ve çoğunun karşı olduğu bir kurumun -evlilik kurumunun- tüm dünyada standart yaşam biçimi olarak benimsenmiş olması, kadın beyninin ve isteminin inanılmaz bir utkusu olarak yorumlanabilir.


Mutlu evlilikler, kadınların toplumsal ilişkilerdeki başarılarının ürünüdür; erkekler de bu beceriyi kazanmış olsalardı, mutlu evliliklerin sayısı çok daha artabilirdi.

Evlilikler, erkeklerin ve kadınların, birbirlerini bütünleyici farklılıkları kabul etmedikleri ya da bunlara içerlemeye başladıkları zaman bozulur.

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları