Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Kurallar ve Çocuklar

Çocuklarınızın kuraların ardında yatan sebepleri öğrenmesi, hem onları daha kolay uygulamasına hemde hoşlanmadığı kurallar söz konusu olduğunda itiraz etse

Çocuğunuzun kuralları öğrenmesini ve bunları uygulamasını istiyorsunuz.


Peki ama bu kuralların neden gerektiği hakkında ona bilgi veriyor ve anlamasını sağlıyor musunuz?

 

Çocuklarınızın kuraların ardında yatan sebepleri öğrenmesi, hem onları daha kolay uygulamasına hemde hoşlanmadığı kurallar söz konusu olduğunda itiraz etse bile en azından öfke nöbetlerini önleyecektir.

 

- Kurallarınızda tutarlı davranın, bir gün her akşam yatmadan once dişini fırçalaman gerekiyor deyip, ertesi gün boş verirseniz. Çocuğunuz kurallarınızı ciddiye almaz. Eğer kurallarınızda tutarlı davranmazsanız bir süre sonra karşınızda sürekli sizi ve  kurallarınızı test eden bir çocukla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz sizin kurallarınızdan emin olmalıdır.


- Kurallarınızın sebebini açıklayın. Yine aynı örneğe dönersek, her akşam yatmadan once dişlerini fırçalamalısın, eğer fırçalamazsan dişlerin çürüyebilir. Dişlerinin güzel olması için fırçalamamız gerekiyor demelisiniz.

 

Çocuğunuz  kuralların sebebini anladığında  işbirliğine de açık olacaktır.

 

- Kurallarınız ve istekleriniz çocuğunuzun anlayacağı şekilde anlaşılır ve açık olmalıdır. “yapma” diye bağırmak yerine, “masanın üstüne çıkmamalısın”, “ayakkabıyla olmaz, çkar ayakkabını” yerine “yatağına ayakkabıyla girmemelisin çünkü…..” demeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çocuk ondan ne beklediğinizi açıkça ve sınırlarıyla birlikte bilmelidir.

 

- Kurallarınızı çocuğunuzun yaşını, kişiliğini de göz önüne alarak belirleyin. Koyduğunuz kurallar çocuğunuzun yaşı ile uyumlu ve uygulanabilir olmalıdır.

 

- Kurallarınızda biraz tutumlu olun, kurallarınız çoğaldıkça çocuğunuzun onları aklında tutması ve uygulamasının zorlaşacağını unutmayın.

 

- Kurallarınızın uygulanabilir olmasını sağlayın, nasıl mı? Parka gitmeden önce oyuncaklarını toplamalısın diyorsanız, çocuğun oyuncakları toplayabileceği bir sepet veya yer olmasını da sağlayın. “Yemek yerken oyuncakla oynayamazsın” dediğinizde, elindeki oyuncağı güvenle bırakıp, yemeği bittiğinde tekrar alabileceği bir yer olmasını sağlayın.  

 

-Çocuğunuzun kuralları unutacağını da göz önünde bulundurun ve olay eöncesinde hatırlatın.

 

- Şimdi pijamamızı giyiyoruz, çünkü biz yatmadan önce pijamamızı giyeriz gibi.

 

- Bütün kurallarınıza kusursuz uyum beklemeyin, çocuk bunları unutacak veya bunun daha önüne geçen, sevinç, kızgınlık, korku  gibi durumlarda kuralları uygulamayacaktır. Bu gibi olağan dışı durumlarda önce onun kızgınlığına, korkusuna, sevincine ilgi gösterin, daha sonra kuralı hatırlatın.

 

Sonuçta çocuğunuzun çocuk olduğunu, daha öğrenmesi gereken bir çok şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ve belki en önemlisi kurallara önce kendiniz uyun, kuralları ihlal ettiğinizi gören çocuğunuz kurallara neden uyması gerektiğini anlamayacaktır.

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
emeleski - 2011/01/11
peki bu kurallara kaç yaşında başlanmalı
Konuk - 2008/03/11
10 yaşındaki oğluma kurallar koyuyoruz ama uyan kim. kurallar konduğu gibi kalıyor. Bir yaşındaki kardeşiyle uğraşırken arada kaynıyor. B,izi uyuttuğunu sanıyor. Ortam da sinir setres olmasın diye görmezden geliyorum. Bilmiyorum bu haimiz ne olacak. Yazınız çok güzel ahh birde çocuklar biz büyüklerin yapmak istediğimiz bir anlasalar. yardımcı olsalar. ne güzel olacak.
nazan - 2004/10/13
Yazılanların hepsi çok mantıklı ama bazen çatışma yaşanacak korkusu ile kural ihlalini görmezlikten geliyoruz.Tabiiki bu şekilde davranmak çok yanlış,ancak kuralı hatırlatmanın birazda zaman ve mekana bağlı olarak bazen göz ardı edildiğini hissediyorum.Saygılar.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları