Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Çocuğumun Ateşi mi Var?

Beden ısısından eller ve ayaklar ya da baş çoğunlukla farklıdır. Bu fark bazen negatif bazen de pozitif yönde olabilir. Başı çok sıcak olan çocuğun beden ısısı normal

Çoğu kez anneler çocuklarının ateşi olmadığı halde yanlışlıkla ateşleri olduğunu sanmaktadır. Bu konuda bazı temel noktaları açıklamak istedim.

 

Ateş vücudun 3 yerinden ölçülür.


Ağız içi

Koltuk altı

Makat

 

Alın, kulak yolu ve zarı, kasık gibi bölgelerden ateş ölçülebilse de tıbben güvenilir bölgeler yazdığım bu 3 yerdir. Çocuğun başı veya el-ayaklarının ısısı ateşi olup olmadığının göstergesi değildir. Hatta çoğu kez yanıltıcıdır.

Beden ısısından eller ve ayaklar ya da baş çoğunlukla farklıdır. Bu fark bazen negatif bazen de pozitif yönde olabilir. Başı çok sıcak olan çocuğun beden ısısı normal olabildiği gibi elleri buz gibi soğuk olan bir bebeğin de vücut ısısı çok yüksek olabilir.

 

Ortam, kıyafet, yemek öncesi-sonrası, uykudan kalktığı an, banyodan sonra, egzersiz gibi bir çok etken ateş üzerinde etkilidir.

 

Ölçülen ateş dereceleri sırasıyla koltuk altı, ağız içi ve makat olarak gittikçe artan değerlerde farklıdır. Ayni anda ayni çocuğun farklı vücut bölgelerinden yapılan ateş ölçümlerinde yarım ila bir derecelik ısı farkları olabilir.

Normal beden ısısı 36.5-37 derece kadardır. Bu da aslında koltuk altı ölçümüne göre belirlenmiştir. Ağız içi koltuk altı ısısından 0.5 derece yüksek iken makat ısısından 0.5 derece kadar da düşüktür. Bu doğal farklar bilinirse ölçülen ateşin değerlendirilmesi doğru bir şekilde yapılabilir. O nedenle herhangi bir anda

 

Koltuk Altı : 36.5      Ağız İçi : 37        Makat :37.5

 

Derece ateş ölçülmesi durumunda panik yapmaya gerek yoktur. Bu değerlerin üstünde bulunduğu takdirde ateşten söz edilebilir. Koltuk altı baz olarak alındığında ;

 

37 – 38 arası Hafif Ateş

38 – 39 arası Orta Ateş

39 – 41 arası Yüksek Ateş


41 üzeri Çok Yüksek Ateş (Hiperpreksi) durumudur.

 

Ateşin ölçüldüğü koltuk altının terli olması yanıltıcı olarak düşük sonuç verebilir. Önceden kurulamak gerekir.

 

Çocuğun genel durumu ile ateşin her zaman bir paralelliği yoktur. Kimi çocuklar yüksek ateşe rağmen hareketlerinden, iştah ve neşelerinden hiçbir şey yitirmezken kimisi çok az bir ateş yükselmesi durumunda halsiz, durgun, iştahsız bir hale gelebilir.

 

Diğer yandan çocuğun çok küçük, 3 ayın altında olması daha dikkatli olmayı gerektir. Bu aylarda 38 derece ateşi bile çok ciddiye almak gerekir.

 

Bir başka ölçüde ateşin süresi olmalıdır. Sadece bir gece olan ateş yüksek bile olsa önemli olmayabilir. Fakat genellikle 3 günden fazla devam eden ateş hafif bir ateş bile olsa değerlendirilmelidir.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
annesinin kuzusu - 2008/08/24
benim bebegim şuanda 11 aylık,2-3 aylıkken ateşlenmelerimiz başladı.koltuk altında 38.2 den aşağı inmiyor.birkaç defa 40.5, 40.2, ye kadar yükseldi ilaçta verdik suyada girdiriyoruz 39.2 düşüyo.doktorlar bir sonuç bulamadılar ayda 1 kere yaşıyorum bu proplemi
friboy - 2005/08/02
merhabalar öncelikle teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için çocuk ayına göre ateş teylikesi artıyor bu verdiğiniz ölçümler 5 aylık bir bebeğe göremidir değilse 5 aylık bir bebeğin ölçümü nedir yoksa diğer aylar ve yaşlar içinmidir ayrıca koltuk altı ölçüm değeri vermişsiniz ama tıp koltuk altı ölçümünü kabul etmez


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları