Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateşli çocuk çırılçıplak hale gelen veya sadece külotu / bezi kalana dek giysileri çıkartıldıktan sonra mümkünse ılık su ile yıkanmalı ya da soğuk kompres denilen

Ateşli bir hasta ile karşılaşıldığında ilk olarak yapılması gereken işlem hastanın üzerindeki giysileri çıkartmaktır.

Çoğu kez hasta yüksek ateş nedeniyle titremekte ve yanlışlıkla üşüdüğü düşünülerek daha da çok kalın giysi, yorgan, battaniye gibi şeylerle de sarılmaktadır. Diğer yandan terleyince ateşin düşerek  iyileşeceği sanılarak hastayı terletmek bu şekilde davranılmaktadır.

Bazen ise kızamık gibi döküntülü hastalıkların seyrinde ateş kasten düşürülmemekte ve daha da yüksek tutmak için çaba gösterilmektedir. Bu davranışın nedeni ise döküntülerin içe değil dışarıya dökülmesidir. Bir çok çocuk bu yaklaşım sonucu doktora bile götürülmediği için ne yazık ki kaybedilmekte veya ciddi hasarlar kalmaktadır. Ateşli çocuk üşütmez zaten onun ateşi vardır.

 

Ateşli çocuk çırılçıplak hale gelen veya sadece külotu / bezi kalana dek giysileri çıkartıldıktan sonra mümkünse ılık su ile yıkanmalı ya da soğuk kompres denilen uygulama yapılmalıdır. Yıkama suyunun ısısı çok fazla soğuk olmamalıdır. Oda ısısında olması yeterlidir.

Bu olanak olmadığında ise suda ıslatılmış gazlı bez, pamuk hastanın boyun, koltuk altı, dirsek içi, kasık, diz ardı çukuru gibi kan dolaşımının yoğun ve damarların cilde yakın olduğu bölgelere konulmalıdır. Bir diğer yöntem de ıslak havlu veya çarşafa sarmaktır. Bütün bu uygulamaların temeldeki amacı bir fizik kuralına dayanır. Farklı ısıdaki iki madde birbirine temas ettirildiğinde ısı yüksek olandan düşük olana doğru geçer, yani ısı iletilir. Bedenin ısısı ateşli iken 39-40 derece kadardır. Zaten amaç 1-2 derece olsun bunu azaltmaktır. Bu uygulamalar ile ateşin düşmesi sağlanabilir.

İlaçtan da hızlı ve kesin etkili yöntem dışarıdan uygulanan kompres ve diğer yaklaşımlardır. İlacın bedene girdikten sonra etkili olabilmesi için belirli bir zamana gereksinmesi vardır. Fakat bu uygulamalar derhal etki eder fakat uzun süre devam etmezler.

 

Kronik kalp-akciğer, metabolik veya nörolojik hastalığı olan yüksek riskli hastalarda ve ateşli havale geçirme riski olan hastalarda ateş düşürücü  tedavi yararlıdır. Ateşin düşmesi sonucu sağlanan iyilik halinden başka ateş düşürücü ilaçların normal çocuklarda neden olan mikrobik hastalıklarının seyri üzerine bir etkisi yoktur. Ateşin 41 Co üzerinde olduğu hiperpireksi denilen durumunda hastalarda risk artar ve bu hastalarda ağır enfeksiyon, hipotalamik hastalık ve santral sinir sistemi enfeksiyonları daha sık görülür ve bunların tedavi edilmeleri gerekir. Gebelik esnasında görülen yüksek ateş bebek üzerinde zararlı olabilir.

               
Asetaminofen (paracetamol), aspirin ve nonsteroid anti-enflamatuar ilaçların (örneğin İbuprofen)  ateş düşürücü etkileri birbirine benzer. Etki mekanizmalrı hipotalamik siklooksigenazı ve dolayısıyla PGE2 yapımını engellenmesi şeklindedir. Asetominofen 40-60 mg/kg/gün dozunda kullanıldığında birçok yan etkisi görülmez ancak uzun süre kullanımı böbrek hasara ve aşırı dozda kullanımı ise karaciğer yetmezliğe neden olabilir. İbuprofenin (her 6-8 saatte 5-10 mg/kg) istenmeyen etkileri arasında hazımsızlık, sindirim sistemi

 kanaması, böbrek kan akımında azalma, nadir de olsa aseptik menenjit, karaciğer hasarı veya aplastik anemi vardır.

               
Ateş düşürücü tedaviyle ateşin düşme şeklinin ciddi bakteriyel enfeksiyonları daha hafif seyreden viral hastalıklardan ayırt etmekte yararı yoktur.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 10 yorum
yıldız83 - 2008/01/19
çocuğumun 39 dereceye çıktı napabilirim.fitil versem 1 zararı olurmu.yoksa ilk önce şuruplamı ateşini düşürmeye çalışayım
buket - 2008/01/07
ateş düşürücülerin maksimum kullanım süresi kaç gün acaba? ne kadar süre kullanılırsa zarar vermez. çocuğumun çok ateşi var ve iştahsız ilaçların zararı olurmu acaba
makbule - 2007/12/11
bizim kızımızda bu gece ateşlendi ve birtürlü düşüremiyoruz. allah kimsenin çocuğuna hastalık vermesin....


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları