Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Bademcikler ve Bademcik Ameliyatı

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun

Hemen herkes bademciklerin ne olduğunu bilir. Ancak, bademciklerin vücuttaki görevlerini ve bazen niçin alınmaları gerektiği konusunda herkesin kesin bilgisi yoktur. Bademcik ameliyatıyla ilgili bazı bilgilerin öğrenilmesi, ebeveynlerin ve çocuğun korkularınının giderilmesine yardımcı olur.

Bademcik (tonsil) nedir?
Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz.

Bademcik iltihabı (tonsillit), bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir. Eğer çocuğunuzda sürekli veya sık tekrarlayan bademcik iltihabı varsa, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir. Çocuklar bademcikleri alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta bademcik gibi görev yapan başka dokular mikroplarla savaşan maddeleri yeterince üretebilirler.

Bademcik iltihabının (tonsillit) belirtileri nelerdir?
Çocuğunuzda bademcik iltihabının aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir :

 • boğaz ağrısı
 • yutkunma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi
 • kötü ağız kokusu
 • ateş
 • sesinde çatallanma
 • boyundaki lenf bezlerinde şişme

Eğer çocuğunuzun boğazına bakarsanız, bademciklerin kızarmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sarı renkli bir maddeyle kaplanmış gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihaplı olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eğer bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Bademcik iltihabının tedavisi / Ameliyat ne zaman gerekli?
Antibiyotikler sayesinde artık her bademcik iltihabının standart tedavisi, eskiden olduğu gibi ameliyat değildir. Ancak, sık tekrarlayan boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı halinde bunu bir doktorun değerlendirmesi gerekir.

Doktorunuz streptokok enfeksiyonu olup olmadığını araştırmak üzere boğaz kültürü yapılmasını isteyebilir. Streptokoklar, iltihaplanmaya neden olan bakteri türü mikroplardır. Bakterilerin neden olduğu iltihaplarda da antibiyotik tedavisi iyi sonuç verir.

Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyatı önerebilir :

 • çocuğunuzun solunumunu engelleyecek derecede bademciklerin büyümüş olması
 • çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması
 • sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • sık tekrarlayan boğaz iltihaplanması
 • bademcik iltihabının orta kulak iltihabı ve sinüzit vs. gibi komplikasyonlara neden olması

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) sırasında neler olur?
Ne kadar sık yapılıyor veya basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucudur. Onu nelerin beklediğini anlatarak, çocuğunuzun kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bademcik ameliyatında :

 • çocuğunuz, genel anestezi verilerek uyutulacaktır. Bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı ve çocuğunuzun ameliyat sırasında bir anestezi uzmanı tarafından izleneceği anlamını taşır.
 • çocuğunuz yaklaşık 20-30 dakika süreyle uyuyacaktır
 • cerrah, bademcikleri çocuğunuzun ağzının içinden alacaktır. Bademcik ameliyatı için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
 • cerrah, bademcikleri bulundukları yerden bazı kesiler yaparak çıkartacak ve kanamayı durduracaktır.

Çocuğunuz uyanma odasında ayılacaktır. Solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır.

Yeterli sıvı gıda almaya başlamayan, 3 yaşın altında olan ve bayılma nöbetleri gibi sürekli bir hastalığı bulunan çocuklar hastanede bir gece kalacaktır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
Konuk - 2008/05/05
benim kızım 5.5 yaşında 1.5 sene öncesine kadar sürekli bademcikleri şişiyordu ve bunun yanısıra geniz etide vardı. ANKARA'da Hacettepe Üniversitesinde KBB uzmanı PROF.Taner bey kızımın hem bademciklerini hemde geniz etini aldı. Lütfen tüm anne ve babalara sesleniyorum eğer çocuğunuz sürekli bademcikleri şişiyorsa ve vücuduna zarar veriyorsa allah korusun kalbi ve böbreği etkiliyor bence tereddüt etmeden aldırın bademciklerini.
kubidik - 2008/03/16
oğlum 4 yaşında bademcikleri senede enaz 3 defa şişiyor bende ameliyatı son çare olarak düşünüyorum.böylece çocuğum rahat edecek ...bademcik ameliyatı yaptıran arkadaşlar biraz bilgi verirlerse sevinirim.
Konuk - 2007/03/09
merhablar oğlum 30 aylık 1,5 ay önce bademcikleri ve geniz eti alındı.Bizde her ay antibiyotik kullanmak zorunda kalıyorduk, sürekli ağzı kokuyordu, ateşi çıkıyordu ve son aylarda inanılmaz bir burun hırıltısı vardı. Bize alınmasını öneren KBB doktorumuz oldu çocuk doktorumuz 2,5 yıl boyunca çocuğun bademciklerinin çok büyük olduğundan bile bahsetmedi. yemek yeme sırasında biraz büyük lokma gelsin yada yeterli çiğniyemesin hemen kusuyordu, Bir ara reflü teşhisi bile koydular. ama allerji prof.'muz bademciklerinin 1'den 4'e kadar numaralandırıldığını ve oğlumunkinin 4+ olduğunu söyledi.Şimdi çok iyiyiz yememiz çok güzel hemen ateşlenmiyoruz. bence korkulacak bir şey yok , artık hepimiz biliyoruzki bademcikler alınınca vucutta onların yerine geçen savunma mekanizmalrı var.sürekli antibiyotik verip bağışıklık sistemini çökertmektense aldırmak daha mantıklı,zaman içerisinde verdiğiniz antibiyotiklerin dozajı yetersiz kalıyor çünkü


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları