Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak - KKK-MMR

Aşı cilt altı veya adaleye yapılır. Genellikle yan etkiye yol açmaz. Nadiren aşıdan sonraki 5-15 günler arasında aşının içersinde her hastalığın

15 aylıkta yapılan karma bir aşıdır. Gelişmiş ülkelerde standart olarak yapılmasına karşın ülkemizde kamu aşı merkezlerinde yapılmamaktadır. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı bu aşının Kamu Merkezlerinde de yapılacağını duyurmuştur. Yazının yayınlandığı tarihte henüz uygulama başlatılmamıştır. 2006ilkbaharında Kızamık aşısının uygulama zamanı değiştirilmiş ama MMR aşının uygulamaya alınmaması nedeniyel net bir durum ortaya konulmamıştır. Özel merkezlerde 12 ila 15 aylarda yapılmaktadır.

Kızamık aşısı içersinde değinildiği şekilde son yıllarda ilkokul öncesi bir tekrar dozu yapılması gerekli hale gelmiştir.

Aşı cilt altı veya adaleye yapılır. Genellikle yan etkiye yol açmaz. Nadiren aşıdan sonraki 5-15 günler arasında aşının içersinde her hastalığın aşısının kendine ait yen etkileri olabilir. Bunlar genel olarak aşıdaki hastalıkları çok hafif geçiriyormuş gibi olan belirtilerdir.


Kızamık ve kızamıkçık için tek tük kırmızı lekeler, göz yaşarması, burun akıntısı, hafif ateş, kabakulak için tükürük bezlerinde şişme olabilirse de ateş için ateş düşürücü dışında bir tedavi gerektirmez. Belirtiler 2-3 gün içersinde kaybolur.

 
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
özyer - 2006/11/06
selam artık sağlık bakanlığı kkk aşısını rutin olarak sağlık ocaklarında uygulamaya başlattı.12.ay bitip 13.aydan gün almaya başlayan bebeklere yapılıyor.
_ÖZLEM_ - 2005/06/15
KIZIM 3 YAŞINDA 1,5 YIL ÖNCE MMR AŞISI VURDURDUM. KIZIM 1 AYDIR ANKARADA KIZAMIK AŞISI KAMPANYASINDA ORADA OLDUĞU İÇİN VURDURAMADIM.MMR AŞISI KAMPANYADA VURULAN KIZAMIK AŞISINIDA KAPSIYORMU.KAPSAMIYORSA ECZANELERDE AŞIYI BULABİLİRMİYİM.BU KONUDA BENİ AYDINLATABİLİR MİSİNİZ?


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları