Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Çocuk Beslenmesine Yeni Tatlar

Çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesinden farklıdır. Beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri ve kolesterole ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde tereyağı belirli ölçülerde yer almalıdır...

ÇOCUK BESLENMESİNDE YARARLI “YENİ”LER:

1) Bal kabağı: Tatlısı kadar çorbası da lezzetli olan bu sebze, zengin beta-karoten içeriği ile çocuğunuzun A vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Antioksidan zengini bu sebze ile çocuğunuz yetişkinlik çağında da sağlığını daha kolayca koruyabilir.

2) Avokado: Avokado, içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp sağlığını koruma ve geliştirmede önemlidir. Avokado ile ilgili yapılmış son bilimsel araştırmalar, avokadonun yanında tüketilen besinin vücutta kullanılmasını kolaylaştırdığı bildirilmiştir. Avokado ile zenginleştirdiğiniz sofralardan çocuğunuz daha fazla fayda ve sağlık kazanarak kalkar.

3) Yulaf: B vitaminleri açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra, beta-glukan içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Yulaf tüketmeye alışan çocuğunuz yetişkin olduğunda kalp-damar sağlığını daha rahat koruyacaktır.

ÇOCUK BESLENMESİNDE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Yanlış 1: Çocuklar az yağlı/yağsız süt içmelidir.

Çocukların beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine de ihtiyacı vardır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru/diyetisyeni önermedikçe, çocukların 7 yaşına kadar tam yağlı süt ve süt ürünleri tercih etmesi gerekir.

Yanlış 2: Çocuklarda, yetişkinler gibi kepekli ekmek tüketmelidir.

Kepekli ekmek, çocukların demir gibi değerli mineralleri barsak yoluyla kaybetmesine yol açabilir. Özellikle demir eksikliği anemisi olan çocuklar başta olmak üzere çocukların 7 yaşına kadar beyaz ekmek tüketmesi sağlıklı tercihtir.

Yanlış 3: Çocuklar, tereyağı gibi katı yağları tüketmemelidir.

Çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesinden farklıdır. Beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri ve kolesterole ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde tereyağı belirli ölçülerde yer almalıdır. Fakat tereyağı kızartılarak veya yakılarak değil çiğ olarak tercih edilmelidir.

Yanlış 4: Meyve suyu meyve suyudur, her zaman sağlıklıdır.

Çocukların vitamin ihtiyacının karşılanması için meyve yerine meyve suyu tercih edilecekse, taze sıkılmış meyve suları ve %100 şekersiz meyve suları tercih edilmelidir. Meyve aromalı sular veya meyve konsantresi olan meyve sularının vitamin içeriği düşüktür.

Yanlış 5: Çocuklar hiçbir zaman için fast-food yememelidir.

Izgarada yapılmış, sebzeli bir hamburger veya tavuk burgerin çocukların sağlığı açısından ciddi bir yan etkisi yoktur. Fast-food besinleri olumsuz hale getiren; kullanılan yağlar ve kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemlerinin tercih edilmesidir. Evde sağlıklı hamburgerler, patatesler ve pizzalar hazırlayabilir ve 10-15 günde bir kez çocukların kızartılmamış küçük boy fast-food besinleri bir öğün için tüketmesine izin verebilirsiniz. Tabi menüyü asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu veya ayranla tamamlamayı tercih ederek.

ÇOCUKLARIN ŞİŞMANLAMAMASI İÇİN PÜF NOKTALARI

- Kahvaltı etme alışkanlığı mutlaka kazanılmalıdır.

- Gün içerisinde 3 saatten uzun aç kalmamalıdır.

- Öğün atlamamalıdır.

- Öğün öncesi şekerli gıda ve abur cubur besin tüketmemelidir.

- Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih etmelidir.

- Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınmalıdır.

- Aynı öğün içerisinde tam porsiyon ölçüsünde çorba, pilav, makarnadan sadece birini seçmelidir.

BİLİNÇLİ BESLENME TERCİHLERİ

Süt kremaları ve kaymak yerine taze sütten yapılmış dondurma ve tatlı

Kızartılmış tavuk parçaları yerine fırında pişmiş tavuk

Kızartma balık yerine fırında veya ızgarada pişmiş balık

Yağda yapılmış yumurta yerine teflon tavada yağsız yapılmış omlet

Dışarıdan alınan poğaça yerine simit veya ev poğaçası/fırın böreği

Patates kızartması yerine fırında patates

Cipsler yerine yağsız patlamış mısır

Şekerli abur-cuburlar yerine sütlü çikolata

Dışarıdan alınan kek yerine ev keki

Kızartma sebzeler yerine ızgara sebzeler veya salata

Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları

Hazır kakao kremaları yerine pekmez veya bal

UNUTMAYIN! ÇOCUĞUNUZUN ROL-MODELİ SİZSİNİZ!

Çocuğunuz öğrenme basamağında sizi rol model olarak görür ve beslenme alışkanlıklarını kazanırken de sizin alışkanlıklarınızı taklit eder ve davranış haline getirir. Yani sizin beslenme alışkanlıklarını ne ise, çocuğunuzda da paralel davranışları görürsünüz. Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle kendi beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz gerekir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, çocuğun tek ebeveyni şişman ise çocuğun gelecekte obez olma riskinin %40, her ikisi de şişman ise riskin %80 olduğu bilinmektedir. Bu durum, sadece genetik faktörler ile açıklanamamaktadır. Aynı zamanda ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olduğu bilinmektedir.

Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için evde sofra düzeninin olması çok önemlidir. Öğün saatleri belli olmalı ve en az bir öğün ailecek tüketilmelidir. Ayaküstü atıştırmalar yerine sofrada hep birlikte olunmalıdır. Sofrada iken gazete/dergi okumak veya TV izlemek gibi davranışlar ebeveynler tarafından yapılmamalıdır.

Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!

Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu

TUTAR’LI DİYET Beslenme Danışmanlık&Yaşam Koçluğu

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
NilgünAyla1 - 2013/01/16
Ben Belli Bi zamana kadar sadece süt emzirdim bebek mamalarından çok hoşlanmıyordum ama siteler arası gezinirkene bi sitede gördüm ve bütün markaların çeşitleri olması benim çok hoşuma gitti ve artık güvenle mama verebiliyorum bebeğime eğer sizde bakmak isterseniz ki kaçırmayın derim www.ronesanspazar.com
nese1975 - 2011/12/21
arkadaşlar çocuklarımız bizim herşeyimiz, kendimizin ve çocuklarımızın sağlılı beslenmesi için artık ek besinler şart oldu. polen, propolis, arı sütü, aleo vera jel ve omega 3 balık yağları günümüzün olmaz sa olmazlardan oldu bu konuda destek olmak isteyen arkadaşlara yardımcı oluruz. 535 762 65 16 http://halilkosanoglu.flptr.com/
nese1975 - 2011/12/21
arkadaşlar çocuklarımız bizim herşeyimiz, kendimizin ve çocuklarımızın sağlılı beslenmesi için artık ek besinler şart oldu. polen, propolis, arı sütü, aleo vera jel ve omega 3 balık yağları günümüzün olmaz sa olmazlardan oldu bu konuda destek olmak isteyen arkadaşlara yardımcı oluruz. 535 762 65 16 http://halilkosanoglu.flptr.com/


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları