Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Aynanın İçinden - Beyza Başar Yazıyor...
 

Paylaş Yorumla

Kardeşi Olsun...

Bir bebeği taşımak, dünyaya getirmek, ona gece gündüz bakıp kendi hayatınızı, senelerinizi, kariyerinizi ertelemek…

Geçen gün, havayı biraz aydınlık görünce, eşim ve kızımla dışarı çıktık. Hem bebeğimiz biraz hava alsın, hem de biz, şu yoğun tempodan biraz sıyrılalım istedik. Parktaki salıncakları gören Busemi tutmak ne mümkün!...Tüm oyuncaklara sırayla binen ve her seferinde, sevinçten yanağıma bir öpücük konduran kızımın o halini görünce, biran evvel bahar ayları gelse de rahat rahat oynasa saatlerce diye geçirdim içimden.

Anneler bilirler, böyle ortamlara girince, sokakta kimseye selam vermeyen biri bile olsanız diğer annelerle hemen sohbete başlarsınız. Çocuğunuzun yaşından, dişinden, kreşinden açılan konu kayınvalidenize, doğum sonrası diyetlerinize ,iş saatlerinize hatta eşinizin yemek seçimine nereden gelmiştir, siz bile hayret edersiniz. İlk kez gördüğünüz birine ne kadar çok şey anlattığınıza şaşırıp oyuna dalan ufaklığı eve dönmek için ikna etmek üzere kalkarsınız.

Eşimle bankta otururken, yaşlı bir hanım, dizlerinden şikayet ederek oturdu yanımıza. Torununu parka getirmiş , anne-babası çalışan torun ,evlattan daha çok seviliyormuş. Bu onun dördüncü ve en küçük torunuymuş. Bir yandan anlatıyor, bir yandan da ufaklığa bakıyordu. Boncuk gözlü, üç yaşlarında çok tatlı bir erkek çocuğuydu. Bana dönüp seninkiler hangileri diye sorduğunda, gülerek büyük çocukların peşinde koşturan kızımı gösterdim. İkinciyi düşünüp düşünmediğimi soran bayana, daha cevabımı vermemiştim ki, o, aklından geçirdiklerini anlatmaya başladı. Kardeşin öneminden, değerinden bahsederken aralarda da kendi ağabeylerinden, kız kardeşlerinden örnekler veriyordu. Anladığım kadarıyla çoğu da birbiriyle görüşmeyen kalabalık bir aileymiş.Tebessüm ederek onu dinledik. Artık gitmemiz gerektiğini söyleyip kalkana kadar da yaşlı hanımın bütün geçmişini, ailesini, hatta gelinlerinin anlaşamadığını da öğrenmiş olduk.

Nedense yeni evli çiftlere “Eee çocuk ne zaman ? “ diye sormaya çok alışkın olan toplumumuz, küçük çocuğu olan bir aileyi görünce de “İkinciyi ne zaman düşünüyorsunuz? “ diye sorma hakkını kendinde buluyor. ”Beraberce büyürler, vakitlice yap !” ya da ilk çocuğunuzun cinsiyetine göre seyri değişen konuşmalarda ” Aaa bir tane de erkek olsun. “ cümleleri klasikleşmiştir. Kimi zaman hiç tanımadığınız insanlardan gelen sorular öyle baskıcı ve bunaltıcı olabiliyor ki, dürüst olmak gerekirse bazen, “Sen mi bakacaksın?!..” diye söyleyesi geliyor insanın.

Çocuğunuza sağlayacağınız geleceği hesaplamak, en kıymetli varlığınızın gereksinimlerini karşılamak için daha çok çalışmak zorundasınız. Maalesef günden güne kötüye giden yaşam şartlarına uyum sağlayabilmek için çoğu aileler tek çocukla yetinmek zorunda. Dünyanın en güzel duygusu anne olmak, hele de fedakar, özverili, anaç biriyseniz sizin için biçilmiş kaftan. Ancak düşünmeniz gereken o kadar çok şey var ki, sırf kardeşi olsun diye , Allah rızkını verir mantığıyla çocuk sahibi olmak çok gerilerde kaldı. Annelerimiz genelde iki çocuk doğururken, bizim kuşak tek çocukla yetiniyor, sanırım bizim evlatlarımız gittikçe tükenen dünyaya bir çocuk vermeyi bile düşünmeyecek.

Çocukken aynı odayı paylaştığımız, aynı şeylere gülüp aynı şeylere ağladığımız kardeşimizle kaçımız şimdi o kadar yakın olabiliyoruz ki. Yaşlar ilerleyip okul hayatı, arkadaşlar, dostlar, eşler ve çocuklar girince insanın yaşamına , herkes kendi yolunda yürümeye başlıyor. Günlerce bir telefonla bile konuşmadığınızı fark ediyorsunuz. Belki özlüyorsunuz , belki bunu bile fark edemeyecek kadar yoğunsunuz.

Ben çok şanslıyım bu konuda, kimi zaman kızsam da, kırılsam da bence en güzeli bir abla sahibi olmak. Benim çok güzel ve başarılı bir ablam var. Hiçbir huyumuzun benzemediği, yine de benim için şu dünyadaki en kıymetli insan... Aynı pembe pijamaları giyip ranzamızda oturup sabahlara kadar konuştuğumuz, küçücük odamıza sığdırdığımız kocaman dünyamızda kalan anılarım var. Aynı beyaz bluz için ettiğimiz kavgalar , mutfakta kek yapmayla biten sayısız diyet denemelerimiz var. Daha küçücükken ne konuştuğumuz anlaşılmasın diye, sadece bizim anlayabileceğimiz gizli bir dil oluşturmuştuk, hatta her yıl kendimizce bir kardeşler günü bile kutlardık. Birbirimize hediyeler alır, o günü birbirimize ayırır ,beraber sinemaya, tiyatroya, yemeğe ,alışverişe giderdik. Şimdi gülerek hatırladığımız anıların keşke o zaman kıymetini bilseydik…

Hiç büyümeden, hep o evde, hep iki küçük çocuk kalsaydık....

Yıllar geçtikçe değişiyor insan. Kendi doğruları, yanlışları , kendi yuvası oluyor. Eşin, işin, evladın derken pürtelaş konuşulup kapatılan telefonlarla yetiniliyor.Aynı şehirde özlüyorsun kardeşini, arkadaşlarınla, dostlarınla, eşinle paylaşırken hayatı, hep bir parçan eksik kalıyor. Eskisi gibi olmak istiyorsun, oyunlar oynadığınız zamanlardaki gibi, kırılan vazonun suçunu üstlendiğiniz, harçlıklarınızı birleştirip dünyaları aldığınız günlerdeki gibi…ama olmuyor değil mi? Ne kadar çabalasak da bir daha öyle kenetlenmiyor eller, bir daha öyle yakın olunamıyor.

Sadece beyaz bluz yüzünden olmuyor artık tartışmalar…

Ne kadar farklı olursak olalım, ne kadar ayrı dünyalar kurarsak kuralım, kardeş sahibi olmak gerçekten çok güzel bir duygu.Hele de yaşınız birbirine çok yakınsa. Maddi ,manevi çocuklarına yeterli olabilecek tüm anne-babalara bir bebek sahibi daha olmayı öneririm.

Bir bebeği taşımak, dünyaya getirmek, ona gece gündüz bakıp kendi hayatınızı, senelerinizi, kariyerinizi ertelemek… Hepsini anneler yaşadığı için babalar zaten ikinciye de sıcak bakıyordur. Size tavsiyem ailenizin, eşinizin ya da çevrenizin baskısına, sözlerine aldırmayın.” Kardeşi olsun ! “ diye , bir gelecek hazırlamadan bir bebek daha düşünmeyin. Güzelliğini de ,zorluklarını da siz yaşayacaksanız, hayatınıza ait tüm kararları kendiniz verin.

Sevgiyle kalın…

Beyza Başar Özbay

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 13 yorum
e.lifim - 2012/07/23
mrb benim 8 yaşında bir kızım var ben 2çocuk istemiyordum hayatta yapmam diyordum kızım okadar çok istediki şu anda hamileyim kızımın gözlerindeki sevinci mutluluğu gördükçe iyiki yapmışım diye düşünüyorum tek çocuk hiç cocuk ....
eymencem - 2011/08/26
Tek çocuk dünyaya getirmek bir çocuğa yapılacak en büyük kötülük bence, ben beş kardeşten oluşan bir ailenin bireyiyim, zaman zaman birbirimize yük olsak da zaman zamanda omuz omuza verip sorunlarımızı aşıyoruz.Canım oğlumu dünyaya getirdiğimde tüm ailem benimle ilgilenmek için seferberdi. Kaza geçirdiğim zaman ablam 5 gün aralıksız bir sandalyede refakat etti, ayağı kırık halde büyük ablam pansumanımı yapmak için ayaklandı ve aile bu demek. annem çalışıyordu, ve de herşeye rağmen bizleri büyüttü kimseye beş çocuk yapın demiyorum ama en azından bir kardeşi çocuğunuza çok görmeyin madem onu dünyaya getirdiniz, ihtiyaçlarını da yerine getirmelisiniz kardeş de sosyal ve psikolojik olarak bir çocuğun ihtiyacıdır.
cigdem can - 2011/05/22
ikinci çocuğuma hamileyim ,ikinci çocuğa karşıydım fakat şuanda oğlumun mutluluğunu görünce (kardeşi olacağı için )iyiki hamileyim diyorum .


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları