Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Hepatit-A Sarılık

Bu aşı özellikle yuva, kreş, okul gibi kalabalık yerlerde bulunan, ailesinde ve çevresinde hasta veya hastalanma olasılığı yüksek olan kişiler

Bu aşının da adı sarılık aşısı olmasına karşın B tipine oranla daha az yaygın olarak yapılmaktadır. Nedeni de A tipi Hepatit hastalığının geçirilmesi B tipine göre daha iyi seyirli olmasıdır. Aşısının yaygınlaşmamasının en önemli sebebi budur. Hepatit-B ise kolaylıkla bulaşmamasına karşın bulaştıkdan sonra tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu aşı son yıllarda gündeme gelmektedir.


A tipi bulaşıcı sarılık ağız yoluyla bulaşması nedeniyle B tipine göre çok daha yaygın olarak insanları hasta etmesine karşın genellikle 2 hafta süren hastalık, 2-4 hafta da nekahat döneminden sonra şifa ile sonuçlanır. Ciddi sonuçlara yol açması nadirdir. Çocukluk çağında sarılık hali görülmeden 3 tablodan birisi halinde anlaşılmadan geçirilebilir. Bu tablolar da gribal enfeksiyon, gastroenterit ve romatizmal hastalık şeklinde olabilir. Nezle, öksürük, hafif ateş veya karın ağrısı, ishal ya da eklem ağrıları her zaman görülebildiği için sararma da olmayınca bir çok kişi sarılık geçirmekte olduğu tespit edilmeden iyileşebilmektedir.

Erişkin yaşına gelenlerde hastalığı anlaşılmadan veya anlaşılmış olarak bu hastalığı geçirmiş olma olasılığı yaşanılan genel hijyen koşullarına bağlı olarak %30 ila %80 arasındadır. Erişikin yaşında geçirilen Hepatit A çocukluk çağındaki kadar hafif seyretmeyebilir. O nedenle aşının yapılması yararlıdır.


Bu aşı özellikle yuva, kreş, okul gibi kalabalık yerlerde bulunan, ailesinde ve çevresinde hasta veya hastalanma olasılığı yüksek olan kişiler bulunan kişilere yapılmalıdır. Hastalanma olasılığı; askeri birlik, sağlık, gıda, temizlik sektörü, cezaevi, otel gibi yerlerde çalışan ve sık seyahat eden kişiler de daha yüksektir.

Uygulama Programı :

Bir yaşından sonra yapılabilirse de 2-3 yaşından sonra yapılması daha uygundur. İki aşı üreticisi firmanın biri 2 yaş, diğeri 10 aylıktan itibaren yapılabileceğini belirtmektedir. Bir doz yapıldıktan sonra 6 ay ile 5 yıl arasında bir tekrar dozu en az 20 yıl, belki de yaşam boyu koruyuculuk sağlamaktadır. İlk doz bile 5 sene kadar koruyucudur. Genellikle tekrar dozu ilk dozdan 1 yıl sonra uygulanmaktadır.

Aşı yapılmadan önce Hepatit-B de olduğu gibi test yapılabilir. Çok gerekli bir test değildir, insanların daha öncesinde mikrobu alıp almadığını gösterir. Sessiz yani sararmadan sarılık geçirmek, özellikle çocukluk yıllarında kolaydır. Hastalığı geçirmiş kişilere aşı yapmanın bir yararı yoktur, sadece gereksizdir. Adale içi iğne ile uygulanır. 

Aşı maliyeti eski yıllara göre günümüzde oldukça azalmıştır. Günümüzde 1 doz aşının fiyatı çocuklar için 25 USD kadardır.  

Lokal etkileri dışında ciddi bir yan etkiye yol açmaz.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları