Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Çocuğunuz Hırsız Değil...

Çocuğunuz eve ona ait olmayan, ilk defa gördüğünüz bir kalem veya silgi ya da bir oyuncakla mı geliyor?

Çocuğunuz eve ona ait olmayan, ilk defa gördüğünüz bir kalem veya silgi ya da bir oyuncakla mı geliyor? Ona bunun hesabını sormak, hırsız etiketiyle suçlamak bu konuda çaresiz kalmak yerine bu durumun uyum ve davranış bozukluğu olarak sebepleri araştırılmalıdır.

Çocuklar mülkiyet ve kişilik haklarına ait kurallara ben merkezci oldukları için beş yaşına kadar uymazlar. Dört yaşındaki bir çocuk kendi oyuncağını da paylaşmak istemez, arkadaşınınkine de sahip olmak ister. Anne babaların bu dönemde çocuklarına başkalarına ait eşya ve oyuncağın alınmayacağını öğretmeleri gerekir. Aldığını gördüğünüzde ise geri vermesi sağlanmalıdır. Eğer uyarı ve bu yaklaşımlarınıza rağmen almaya devam ederse, özgüven ve sevgi eksikliğiyle ilgili olabilir. Yeterli sevgi ve ilgi göremeyen çocuk, anne babasına ait eşyaları da alarak bu eksikliği tamamlamaya çalışabilir. Hırsızlık amacı olmayan bu durumlar ihtiyacı olan sevgi ve ilgi ile beraber düzelir.

Okul çağı çocuklarında çalma nedenleri, temel ihtiyaçlarının karşılanmaması, sevgi yoksunluğu, mülkiyet fikrinin yerleşmemiş olması, ailesi ya da öğretmeni tarafından başkalarıyla kıyaslaması sonucu intikam alma isteği, anne babanın çocuğun bu davranışını görmezden gelmesi, özgüvenini arttırmak, değer bulmak için annesinin çantasından para alarak arkadaşlarına yiyecek, içecek ısmarlayarak gücünü göstermek, akademik olarak ondan daha başarılı arkadaşının oyuncak ya da eşyasını alarak hissettiği yetersizlik ve başarısızlığı azaltmak, anne baba ile hesaplaşmak ve yeni doğan bir kardeş, aile içindeki çatışma gibi evdeki durumların yarattığı streslerden olabilir.

Alma davranışı için çocuğun eşyaları zaman zaman kontrol edilmelidir. Bazen gerçekten karışmış olabilir. Düzenli olarak yabancı eşyaların geldiği, yalanlarla bazı açıklamaları öğrendiğinizde aşırı tepki göstermeden bunu onaylamadığınızı söylemelisiniz. Fiziksel bir ceza verilmemeli, çocuk “hırsız” diye damgalanmamalıdır. Çocuk değil yaptığı davranış değerlendirilmelidir. Aldığının geri verilmesi istenmeli, özür dilemesi ya da bedelini harçlığından ödemesi sağlanmalıdır.

Başkalarına ve onların eşyalarına, haklarına saygı gibi değerler öğretilerek, anne baba olarak model olunarak önlenebilir. Otel odasından havlu alan aile çocuğuna bu konuda örnek olamaz. Çocukla iletişimi güçlendirecek sorunlarını dile getirmesi sağlanarak, okul çağında düzenli haftalık harçlık verip istekleri için kullanması, gerekirse biriktirerek isteklerini düzenleme ve kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

Sevginizi bakışlarınızla, fiziksel yakınlığınızla, onunla paylaşacağınız özel zamanlarla göstermek, onun fikrini, düşüncesini, onayını alarak değerli hissetmesini sağlamak, başarı beceri ve olumlu özellikleriyle yeterliliğini fark ettirmek ruhsal alanını tatmin edecektir.

Şeyda Özdalga
Psikolog
www.dbe.com.tr

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
yasmer1 - 2010/04/07
bende çocuğumla böyle bir problem yaşamıştım.öğretmeni ile birlikte hareket ederek bu sorunu çok şükür atlattık.....


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları