Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Evcil Hayvanlarımız
 

Paylaş Yorumla

Hamilellerin Korkulu Rüyası - Toksoplazma

Kedi ve köpeğinize düzenli olarak parazit tedavisi yaptırıyorsanız petinizle ilgili korkmanız gereken bir şey yoktur. Kendinin ve bebeğinin sağlığını düşünen anne zaten kedisinin de kontrollerini ihmal etmeyecektir...

Sevgili adaşım veteriner hekim Elif Turan Akay ile aylar öncesindeki bir sohbetimizde, kedilerden bulaşan toksoplazmozis hastalığı yüzünden, hamile kalmaya karar veren kedi sahiplerinin kedilerini evden uzaklaştırdığından konuşmuştuk. Bunun sebebinin bilgi eksikliği ya da yanlış bilgilenmelerden kaynaklandığını biliyorduk.

Hamilelik sürecinde toksoplazmaya karşı bağışıklığı olmadığı ortaya çıkan veteriner hekim Elif, bu dönemi toksoplazma taşıyıcısı olup olmadığını bilemediği kedileri muayene ederek geçirmek durumundaydı. Hem hamile, hem kedici, hem bir veteriner hekim hem de testi negatif çıkmış biri olarak Elif Turan Akay, hamilelik sürecinde nelere dikkat ettiğini ve bu hastalık hakkında belki de bilinmeyenleri bizlerle paylaşmak istedi.

Toksoplazmozis nedir?

Toksoplazmozis, toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. Tüm dünyada insanların da dahil olduğu birçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin bağırsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bu parazit ağız yolu ile alınması durumunda enfeksiyon başlayabilir.

Toksoplazmozis nasıl bulaşır?

Kediler de bu paraziti enfekte bir hayvanı çiğ olarak yediklerinde alırlar. Bundan sonraki 2 hafta içinde parazit, kedinin barğırsağında çoğalır. Kedinin dışkısı ile dışarıya atılır. Atılan bu parazitlerin bulaşıcı olabilmesi için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Bu süreden daha önce bulaşıcılıkları olmaz. Enfekte bir kedi yaklaşık 2-3 hafta süreyle dışkısı ile parazit atar. Bundan sonraki dönemde kedinin dışkısında parazit olmaz. Bir kere toksoplazma enfeksiyonu geçiren kedi, bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden enfekte olmayacağı gibi bulaştırıcılık özelliği de taşımaz. Benzer bir özellik insanlarda da vardır. Bir kere enfeksiyon geçiren bir kişi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden hastalanmaz.

Sokak kedileri genelde bu enfeksiyonu yaşamlarının çok erken döneminde geçirirler ve bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle büyük sokak kedilerinden enfeksiyon bulaşması çok uzak bir olasılıktır. Benzer şekilde çiğ etle beslenmeyen sadece kuru mama yiyen ve sokağa çıkmayan ev kedilerinde ise hastalığın görülmesi çok nadirdir.
Kedinin dışkısı ile toprağa atılan ve 24 saat içinde bulaşıcı özellik kazanan parazitler beslenme sırasında sığır, koyun, inek gibi hayvanların sindirim sitemine geçer. Daha sonra buradan kas dokusu içine yerleşerek hayvanı enfekte eder. Böyle bir hayvanın eti pişirilmeden ya da az pişirilerek bir insan tarafından yenildiğinde doğrudan o insanda da enfeksiyona neden olur.

Bir başka bulaşma yolu da toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin özellikle yapraklı sebzelerin uygun ve yeterli şekilde yıkanmadan yenmesidir. Hamileliğin en önemli ilk 3 ayında dışarıda salata yerken bile çok dikkat edilmeli. İngiltere’de yaşayan ve orada hamile kalan bir arkadaşıma doktoru, iyi pastörize edilmemiş olabileceğinden dolayı krem peyniri dahi yasaklamıştı. Her türlü önlemi almak gerekiyor. Manikür pedikür yaptırıyoruz, o da ayrı bir konu tabi, farkında olmadan elimizde bir kesik, çizik olmuştur, köklerinde toprak olan sebzeleri yıkarken de enfekte olabiliriz. Ben o dönemde her türlü sebze ve meyveyi eldiven takarak yıkadım.

Toksoplazma insana 3 şekilde bulaşabilir.
1.Enfekte bir kedinin dışkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağıza götürmek
2.Enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek
3.Paraziti barındıran bir besin maddesini iyice yıkamadan yemek
İnsanlarda bir bulaşma yolu daha vardır:
4.Enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması

Bu hastalık ne sıklıkta görülür?

Dünyada toksoplazmozisin görülme sıklığı konusunda net bir istatistik yok. Ancak insanların yaklaşık %25-50'sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde parazitle temas ettikleri ve enfekte oldukları tahmin edilmekte. Ilıman iklimlerde bu daha fazla görülür.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Toksoplazma enfeksiyonları erişkinlerde genelde pek belirti vermez. Çoğu zaman doktora gitme gereksinimi hissettirmeyen hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

Tanısı nasıl konur?

Toksoplazmozis, kanda bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması ile konur. Yapılan incelemede toksoplazmaya karşı pozitifliği hastalığın daha önceden geçirildiği ve bağışıklık olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yeniden toksoplazmaya yakalanmak mümkün değildir. Testin negatifliğinde hastalık yok ve kişi daha önce bu hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir ve toksoplazmaya yakalanmamak için önlemlerin alınması gerekmektedir.

Hamilelikte toksoplazmaya bağışıklık olmadığı saptanırsa ne yapılmalıdır?

Böyle bir durumda toksoplazmadan korunma önlemlerine dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla kanda toksoplazmaya karşı antikor oluşup oluşmadığı araştırılmalıdır. Ben kendi hamileliğimde ayda bir kan testi yaptırdım. Fetus uzmanıyla da konuşmuştuk, düşük veya bebekte deformasyon görülme olasılıği nedir diye. Bunun olabilmesi için ilk 3 aylık dönemde negatif olacaksın, bu enfeksiyonu alacaksın. İlk 3 ayda aktif hale gelirse bebekte anomaliler meydana gelebiliyor, düşükler olabiliyor. Enfeksiyonun bebekte ilk etkilediği yerlerden biri göz retinası. Tedbirler konusuna geri dönecek olursak, her ay düzenli kan testi yaptırmanız gerekiyor. Araştırmalara göre, hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40'ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

Tedavi nasıl olunur?

Hamile olmayan bir kadında toksoplazmanın tedavisi antibiyotik ile yapılır. Hamilelerde ise uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık değildir.

Anne adayı negatif ve evdeki kedi pozitif ise riskler nelerdir?

Kedi ve köpeğinize düzenli olarak parazit tedavisi yaptırıyorsanız petinizle ilgili korkmanız gereken bir şey yoktur. Kendinin ve bebeğinin sağlığını düşünen anne zaten kedisinin de kontrollerini ihmal etmeyecektir. Anne için hijyen önem sırasında ilktir. Bebek emzirilmeden önce anne ellerini mutlaka sabunlu suyla yıkamalı, o şekilde bebeğiyle temasta bulunmalıdır. Bebek, bağışıklık sistemi gelişmediği için her şeye karşı açıktır.

Hem hamile, hem kedici, hem bir vet hekim hem de testi negatif çıkmış biri olarak evden kedisini göndermeyi planlayan hamilelere ne önerirsin?

O kadar çok yanlış iletilen, kulaktan dolma şey var ki, tüyünden kist oldum demek gibi. Benim önerim bir anne adayının 9 ay boyunca neler yaşayacağına dair okuması, bilinçlenmesi: 9 ay 10 gün diye bir kitap var, onu öneririm. Anne adayları çocuğuma birşey olacak endişesiyle çok tedirgin oluyor, kimileri için kedi köpek önemini kaybediyor.

İlk 3 aylık dönem, vücuttaki hormonların dengesini bulmaya çalışması yüzünden en zor geçen dönemdir. Anne devamlı uyku halinde olabilir, en ufak bir kokudan etkilenebilir. Ben en sevdiğim çikolata kokusuna dayanamıyordum o dönemde, değil kedi tuvaleti temizlemek...

4 aya girince bunlar geçiyor, anne rahatlıyor. Anne bu dönemi kötü geçiriyorsa eğer, geçici olarak evdeki kedi, köpeği bir yakınına gönderebilir ama evden atmak olmaz.

Sağlık Bakanlığı, 2005 yılında yaptığı bir araştırmada 33 kişinin toksoplazmadan enfekte olduğunu tespit etti ve bunu yayınladığında hayvanseverlerden biraz tepki de topladı. Çünkü yayınlanan yazıda sokaktaki kedileri ellemeyin, sahiplenmeyin şeklinde ibareler vardı.

Sağlık Bakanlığının bu yazıyla kentlerde yaşayanlardan ziyade kırsal kesime hitap etmeye çalıştığını düşünüyorum. Kırsal kesimlerde tavuklarıyla birlikte yatan insanlar var, kaç kişi tavuk gribinden öldü. Yoksa bunun İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde kedi köpek besleyen bilinçli insanlara yapılan bir duyuru olduğunu sanmıyorum. Sokaktan hayvan sahiplendiğimizde yapılacak ilk şey, bir veteriner hekime hayvanı muayene ettirmek ve eve girmeden önce parazit tedavisine başlamaktır.

Toksoplazmozis hamilelikte tehlike oluşturduğu için biliniyor. Hamilelikte risk yaratan başka zoonoz hastalık var mı?

Mantar da anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. İnsandan insana bulaştığı gibi kedi, köpekten de bulaşabilir. Bağışıklık düştüğü zaman mantar etken hale gelir. Kedi arka ayağıyla kendini kaşırken yerden aldığı mantarı deri altına taşır. Burası mantarın üremesi için ideal ortamdır. Anne adayları, yan etkileri fazla olduğu için mantar ilaçlarını kullanamaz. Mantar bebeğe bir şey yapmaz ama anne adayına zor günler geçirtir. Toksoplazma düşüğe ve deformasyonlara sebep olduğu için mantardan daha sık gündeme geliyor.

Son olarak toksoplazmadan korunma yolları nelerdir? Özellikle anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerekir?

Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır.
•Ellerinizi sık sık yıkayın.
•Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin
•Çiğ yada az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb)
•Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın
•Çiğ et kestiğiniz bıçak ve kesme tahatasını ile iyice yıkamadan başka bir madde kesmeyin
•Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın
•Dışarıda yeşil yapraklı salataları yemeyin.Ne kadar iyi yıkandığını bilemezsiniz
•Pastörize edilmemiş süt içmeyin bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmayın
•Evde kedi varsa kumunu siz değiştirmeyin,siz değiştirecekseniz mutlaka eldiven kullanın
•Kedinin kumunun her gün mutlaka değişmesini sağlayın
•Kedinizi dışarı bırakmayın
•Kedinize çiğ et yedirmeyin

Evimizdeki kedi köpeğimizle bebeğimizi ilk nasıl tanıştırmamızı önerirsin?

Benim kedilerim bebek gelmeden öldükleri için bizzat bu tanıştırma anını yaşayamadım. Evde sizinle birlikte yaşayan kedi köpeğiniz için de yeni bir harekettir bebeğin gelmesi. Hayvanlar meraklıdır, bliyorsunuz, herşeyi görmek, teftiş etmek isteyeceklerdir. Hijyenik konulara dikkat etmek şartıyla tüm hazırlıkları birlikte yapın. Peti bebek odasına sokun, dolabını elbiselerini koklatın, bebek odasını görsün, gezsin, merakını gidersin. Onları soyutlamamak önemli, onlara da kardeş geliyor. Hazırlık aşamasını birlikte yaptıktan sonra bebek eve gelince kontrollü bir şekilde onu köpeğinize koklatabilirsiniz. Evinizdeki kedi köpek büyük ihtimalle yavru olmayacaktır ve sizin hayır- yapma demenizi anlayacak bir pozisyonda olacaktır.

Evdeki kedinizi bebek geldikten sonra dışlarsanız o zaman düşmanlık besleyebilr. Aynı 2. kardeş gibi göreceksiniz onu. İlk çocuk el bebek gül bebek, ikinci çocuk gelince ilkine ilgi azalır, o da kıskanır, aynı kedi köpekler de öyledir. Benim kedim çocukları kıskanırdı. Eve gelen çocuklara tıslardı. Başka bir köpeği seversem, o köpeğe saldırmaya kalkardı, yatağımın ortasına pislerdi. Onlar da evin bir bireyi olarak kabul edilip ilgi eksik edilmemeli.

3 aylık bebeği olan bir hasta sahibim var, cocker cinsi köpekleri var. Köpek el üstünde tutuluyordu. Bebek gelince o koşturma sırasında hayvan biraz ihmal edildi. Hepsinin mizacı farklı. Bazı hayvanlar rahat kabullenir, bazıları kıskanabilir. Hiçbir zaman çok minik bir bebekle bir hayvanı yalnız bırakmamalısınız. Bir veteriner olarak bunlara dikkat edilmesini öneriyorum. Doktorlar da bebeğin tek başına bırakılmamasını öneriyorlar.

Ev kedisinden toksoplazma bulaşması son derece nadirdir ve hamile kaldığınızda evdeki kedinizi göndermeniz gerekmez.

Sevgili kedi anneleri şunu unutmayın, evdeki kedinizin aşılarını, kist ve parazit tedavilerini düzenli yaptırırsanız ve tedbirinizi alırsanız her şey yolunda gidecektir…


www.miyavlar.com
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları