Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Verem Aşısı - BCG

Standart olarak sol omuz başına cilt içi enjeksiyon şeklinde yapılır. Aşı yapılırken kısa bir süre sonra kaybolan bir kabartı oluşmalıdır. Bu böcek-sinek

1998-99 yılına kadar doğumdan hemen sonra veya ilk 1-2 gün içersinde yapılmaktaydı. Bunun sık olarak yan etkilere yol açması nedeniyle artık bebek 60 günlük olduktan sonra yapılmaktadır. 

Standart olarak sol omuz başına cilt içi enjeksiyon şeklinde yapılır. Aşı yapılırken kısa bir süre sonra kaybolan bir kabartı oluşmalıdır. Bu böcek-sinek ısırığı gibi bir kabartıdır, iğnenin doğru olarak cilt içi yapıldığını gösterir. 5-10 dakika içersinde kaybolur. 

Aşı yeri ilk gün ellenmemeli ve yıkanmamalıdır. Ateş gibi yan etkilere pek yol açmaz. Aşıdan yaklaşık bir ay kadar sonra aşı yerinde önceleri bir sertlik, daha sonrası  küçük bir sivilceye benzer kızarıklık olur. Bu sivilce yavaş seyirle kabuk oluşturur ve sonra da bir iz bırakarak iyileşir. Bilinmesi gereken şey bu sivilce oluşumu ve iyileşmesi aylar süren bir sürede gerçekleşeceğidir fakat bir yakınmaya yol açmayacağıdır. 

Yapılan aşı her zaman bu  şekilde seyretmeyebilir. Bazen aşının yapılmasının üzerinden birkaç  ay geçmesine karşın bu değişikliklerin hiç birisi olmaz. Bu durumda aşı tutmamış olabilir, test yapılıp, gerçekten tutmamış ise aşı tekrarlanır. Bazen de tam tersi bir durumla aşı küçük bir sivilce değil, kocaman bir çıban haline gelip, koltuk altı, boyun bölgelerinde bezeler ( Lenfadenopati) yapar. Bu durumda da doktor tarafından gereken takip ve tedavi yapılmalıdır.

Normal koşullarda aşı bebek 4 aylık olana kadar yapılmalıdır, eğer bu süre geçirilmişse önce  PPD testi yapılmalı, bunun sonucuna göre aşı yapılmalıdır. Bu testin yapılma sebebi bebeğin aşısız geçirdiği süre içersinde verem mikrobunu alıp almadığının kontrol edilmesidir. 

Aşının etkinliği 5 yıl kadardır ve 5 senede bir doz tekrar yapılmalıdır. Ülkemizde genellikle ilkokul 1. ve 5. sınıflarda yapılmaktadır. Maalesef pratikte bir çok okula aşılama için gidilememesi sebebiyle aşılamalar eksik kalmaktadır. Hele Lise yıllarındaki aşılar neredeyse hiç yapılmamaktadır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
linet - 2008/06/03
ben kızlarıma düzenli olarak asısını yaptırdım ama malesef verem asısı 6 ay sonra faliyete gecti yani vücutta canlandı yüksek ates gecmeyen öksürük asırı terleme özelliklede kafa kısmında arkadaslar dikkatli olalım benim kızım bir ay verem tedavisi gördü ama bazen gene tekrarlayacak diye korkuyorum eger ası yeri anarmol derecede siserse ve öbür belirtilerde varsa hemen savas dispanserine götürün
S.Caner - 2007/07/30
Ben verem savaş dispanserinde çalışmakta olan bir doktorum. Ülkemizde BCG aşısı 60-90 günlük bebeklere yapılmaktadır.90 gününü geçmisse PPD testi kontrol edilerek yapılmaktadır.5 yılda bir BCG aşı uygulaması yoktur.6 yaşından büyüklere BCG aşısı önerilmemektedir.Bu yıl sağlık bakanlığı İlkokul 1. sınıftaki BCG uygulamasını da kaldırmıştır.Daha güncel ve doğru bilgiler, doğru kaynaklardan elde edilip sitede yayınlanırsa insanlar yanıltılmamış olur.
Konuk - 2007/07/07
bende bir anneyim vede ikinci çocuğuma hamileyim ayrıca hemşireyim bunu şu nedenle belirttim bizler düzenli olarak her sene okul aşılarını yapıyoruz.nedense bu sene BCG aşısını ilkokul 1 lere yaptırmadılar bence doğru gelmedi ama benim kızımda bu sene 1 re gidecek ama ben aşıyı uygulayacağım çünkü ülkemizde hala tüberküloza yakalanan onlarca kişi var .Bu durumda sizin yaklaşımınız nasıl olur.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları