Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Babalara Özel Beslenme

Sadece annelerin özel beslenme ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Babaların da sağlıklarını korumak için beslenmelerinde bazı hassas noktalara temas etmeleri gerekiyor.

Sadece annelerin özel beslenme ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Babaların da sağlıklarını korumak için beslenmelerinde bazı hassas noktalara temas etmeleri gerekiyor.

Yüksek tansiyon, şeker, kalp hastalıkları ve şişmanlık gibi beslenmeye bağlı birçok hastalığın dünya üzerinde binlerce can aldığı ve yaşam kalitesini basamak basamak aşağıya çektiği düşünülürse babaların da artık beslenmelerine özen göstermeleri gerektiği ortadadır. O zaman daha ne bekliyorsunuz? Beslenmenizdeki kilit noktalara uygun anahtarlar bulma zamanı geldi de geçiyor.

Babaların daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır…

Erkek metabolizması kadın metabolizmasına göre daha fazla çalıştığından ötürü daha fazla besine ihtiyaç duyar. Aslında kadınların neden genelde salata yemek zorunda kaldıklarını anlamamamızın temel nedeni budur.

Erkeklerde kas kütlesi yağ kütlesine nazaran oldukça fazladır. Kaslar ise yağ hücrelerine göre daha enerjiktirler yani daha fazla enerji harcarlar. Bu nedenle erkek metabolizması daha hızlıdır ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.

Kırmızı hücrelerimiz daha fazla!

Kanda oksijen ve enerji akışını sağlayan kırmızı kan hücrelerimiz kadınlara göre daha fazladır. Bunun nedeni kadınların periyodik mens döngüleridir. Daha fazla kırmızı kan hücresine sahip olmamız ve periyotlardan uzak bir hayat sürmemiz daha fazla enerjiye ihtiyaç duymamızın başka bir sebebidir. Ayrıca günlük demir minerali ihtiyacının erkeklerde daha düşük olmasının sebebi de budur.

Protein erkekler için önemlidir…

Kadınlarında erkeklerinde düzenli olarak proteinli besinler tüketmeye ihtiyaçları vardır. Temel fark erkeklerin protein ihtiyacının daha fazla olmasıdır.

Proteinden zengin besinler olan et ve süt ürünleri, kurubaklagiller, tam tahıllar ve kuruyemişler yeterli miktarda tüketilmelidir.

Erkeklerin sıklıkla yaptığı yanlış proteinleri önemserken karbonhidratları ikinci plana atmaktır. Oysa karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynakları olduğundan ötürü kasların dostudur. Ayrıca bebeğinizle ilgilenirken ihtiyaç duyacağınız enerjinin kaynağı karbonhidratlar olacaktır.

Akşam yemeklerinde proteinden zengin fakat yeterli derecede karbonhidrat içeren bir öğün gece boyunca uyku bölünmelerinize karşı direnç kazanmanızı sağlar.

Sadece annelerin mi kalsiyuma ihtiyacı var sanıyorsunuz?

Kalsiyum minerali önemli görevlerinden ötürü sadece anneler için değil babalar içinde yaşamsaldır. Düzenli kalsiyum almayan bir baba, kadın hastalığı olarak bilinen osteoporoz ile 50’li yaşlarından sonra karşı karşıya kalabilir. Eğer çocuğunuz ile mutlu bir gelecek geçirmek istiyorsanız her gün düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin.

“Beslenme Programınız Parmak İziniz Gibidir, Sadece Size Özeldir”

Diyetisyen Gizem TUTAR

http://www.e-diyetisyen.com/

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
diyetisyenisinsayin - 2016/09/30
Faydalı bilgilendirme için bir diyetisyen olarak tebrik ederim. http://isinsayin.com


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları