Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Göz Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Bebeklerde Gözlerde Sulanma

Bebeklik çağında görülen göz sulanmaları göz tansiyonundan basit bir alerjiye kadar değişen çeşitli göz hastalıklarının habercisi olabileceği gibi...

Bebeklik çağında görülen göz sulanmaları göz tansiyonundan basit bir alerjiye kadar değişen çeşitli göz hastalıklarının habercisi olabileceği gibi göz yaşı boşaltım sistemindeki tıkanıklına bağlı olarak da gelişebilir.

Doğuştan hemen sonra yada 1-2 ay içinde başlayan göz sulanma anının genellikle iltihaplanma da eşlik ettiğini bebeğin büyümesi ile bu tıkanıklıklar bazı çocuklarda kendiliğinden açılabiliyor. Gözyaşı yollarındaki tıkanıklığın devam ettiği durumlarda ise sulanma ve iltihaplanmanın kaybolması için “probing – sondalama” adı verilen bir işlem uygulanmaktadır. Basit bir cerrahi girişimdir ve uygulama süresi 2 – 3 dakikadır. Fakat doğru ve dikkatli bir şekilde uygulaması özellikle gözyaşı yollarının üst bölümünün hasar görmemesi açısından önemlidir. Bu işlem için tavsiye edilen uygulama zamanı 1 ile 1.5 yaş arasındadır.

İltihaplanmanın çok ileri olduğu durumlarda daha erken bir yaştada uygulanabilir. Daha geç yapılan bir müdahale başarı oranını düşürmektedir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi 2 – 3 yaşına kadarda güvenle uygulanabilir.

Göz sulanması ve iltihaplanması olan bebeklerde tedavi geciktirilmemeli ve doğru zamanda gerçekleştirilmelidir.


Op. Dr. Akın Banaz
Dünyagöz Hastanesi

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları