Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

1 - 5 Yaş Grubunda Öğün Düzeni

Yetişkinler gibi çocuklarında düzenli olarak tüketmesi gereken 4 ana besin grubu vardır. Bu ana besin grupları; et ve et ürünleri...

Yetişkinler gibi çocuklarında düzenli olarak tüketmesi gereken 4 ana besin grubu vardır. Bu ana besin grupları; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebze-meyveler ve tahıllardır.

Et ve et ürünleri grubuna, kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta ve kuru baklagiller girer. Bu besin grubu proteinlerin ve demir gibi bazı minerallerin temel kaynağını oluşturur. Yalnız kuru baklagillerin protein ve demir içeriği etlere göre vücutta kullanılması zor olan yapıdadır. Bu nedenle kuru baklagiller ve yumurta çocuğun beslenmesinde temel protein ve demir kaynağı olarak görülmemelidir. Çocukların yaşına ve özelliklerine göre et ve et çeşidi besinlerden günde ortalama 2-3 porsiyon tüketmeleri gerekir.

Süt ve süt ürünleri grubuna, süt, yoğurt, ayran ve bütün peynir çeşitleri girer. Bu grup protein ve kalsiyum açısından zengindir. Aynı zamanda A ve B vitaminlerini de içerirler. Bu yaş grubu çocukların günde 500 ml (2,5 su bardağı) süt veya yoğurt ve 1–2 dilim peynir tüketmeleri gerekir.

Üçüncü grup olan sebze ve meyveler, vitamin ihtiyacının karşılanması açısından çok önemlidirler. Genelde bu besin grubu 1–5 yaş grubu çocuklar ile anneleri arasında en sık problem görülmesine neden olan besin grubudur. Çocuklar bu yaşlar arasındayken genelde sebze yemeklerini sevmezler. Bunun nedeni 1–5 yaş çocuklarının daha çok çıtırdayan besinlere karşı zaafları olmasından kaynaklanır. Sebze ve meyveleri yeterli miktarda tüketmeyen çocuklara sebze ve meyvelerin önemi anlatılmalı, çocuk bir diyetisyen yardımı ile sağlıklı beslenmeyi öğrenmelidir. Bu yaş grubu çocuklar günde 3-4 porsiyon sebze yemeği, salata veya meyve tüketmelidir.

Dördüncü grup olan tahıllar temel enerji kaynağıdır. Bu grupta ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna ve benzeri besinler yer alır. Karbonhidratların, bitkisel proteinin ve B grubu (B12 hariç) vitaminlerinin önemli kaynaklarıdır. Bu besinler öğünlerde tek başına yer almamalı, diğer besin grupları ile bir arada verilmelidir. Günde 4–5 porsiyon tahıl ürünü tüketimi bu çocuklar için yeterli olacaktır.

Çocukların günlük öğün sayısı ise genelde değişkendir. Fakat bu yaş grubu çocuklar günde 3 ana öğün tüketme alışkanlığı kazanmalıdır. Ara öğünler ise çocuğun besin tüketimine göre değerlendirilmelidir. Ana öğünlerde ana besin gruplarını eksik tüketen çocuklarda ara öğünlerde eksik kalan besin gruplarından yer alan yiyecekler verilerek eksikler günlük olarak tamamlanabilir.

Çocuğunuzla geçireceğiniz mutlu günler dilerim.

“Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece SİZE özeldir.”

Diyetisyen Gizem ŞEBER
Alman Hastanesi

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
özlemkoca - 2009/04/15
BENİM OĞLUMDA 19.5 AYLIK VE HALA 8.600 GRAM.VE MAALESEF ZEKA OLARAKTA ETKİLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.NE YAPMALIYIM? TEŞEKKÜRLER
Jasmin2005 - 2008/09/04
Benim merak ettigim konu su: OKUDUGUMA GÖRE BUGÜNKI YEDIGIMIZ YIYECEKLERIN BESIN ICERIGI YETERSIZ OLDUGU SÖYLERINIYOR. YANI BES ÖYÜN NE KADAR DENGELI YESEKDE YEDIGIMIZ YEMEKLERDEN IHTIYACIMIZ OLAN BESIN MADDELERINI ALAMIYORUZ. ÖZELLIKLE VITAMINLER VE MINARELLERI. ÖRENEGIN BUNDAN 50 60 YIL ÖNCE YEDIGIMIZ BIR PORTAKALIN BESIN ICERIGINI AYNI MIKTARDA ALABILMEK ICIN BUGÜN 9 10 TANE PORTAKAL YEMEK GEREKIYORMUS. ACABA UZMANLARIMIZ BU KONU HAKKINDA NE DIYORLAR? SAYGILARIMLA
yildizlar altinda - 2008/08/19
benimde 4 ve 5 yasinda cocuklarim var ben eczaneden vitamin tableti aldim.bir cocugun almasi gereken vitaminlerin hepsi var icinde günlük almasi gereken.bütün sebze ve meyveleri ayirt etmeden yiyorlar.istahlarinida acti bu vitamin takviyesi.simdilik sükür yemeleri düzeldi


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları