Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Herkes Ne Der?

Eğer bu soruyu soruyor ve başkalarının düşüncelerinin davranışlarınızı belirlemesine izin veriyorsanız dikkat edin, tehlikeli bölgedesiniz.

Başkaları Ne der?

 

Bu cümle kırmızı uyarı bayrağı gibidir. Eğer bu soruyu soruyor ve başkalarının düşüncelerinin davranışlarınızı belirlemesine izin veriyorsanız dikkat edin, tehlikeli bölgedesiniz.

 

Çünkü bu cümle çoğu zaman hatalı düşünmeyi işaret eder. Bir çok mutsuzluğun kökeninde bu soru yatmaktadır.

 

“Suçluluk Duygusu” : Çocuğumu bırakıp çalışmaya başlarsam herkes ne der?

“Reddedilme Korkusu” : Amirime zam istediğimi söylesem ne düşünür?

“Düşük değer biçme” : Onlar gibi giyinemezsem herkes ne der?

“Kendine Eziyet” : Çocuğu düşürdüğümü öğrenirse eşim ne der?

 

“Başkaları ne der?” diyeceğimize
“Ben ne düşünüyorum?”,
“Benim için doğru olan nedir?”

“”Kendim için ne istiyorum?” sorularını sormalıyız.

 

“Eşimden ayrı arkadaşlarımla geçireceğim bu tatile çok ihtiyacım vardı, iyi bir değişiklik olacak benim için, Kayınvalidem bu işten hiç hoşlanmayacak ama bu bana gerekliydi”

 

“Bu restoranda yalnız başına yemek yemekten zevk alıyorum, etrafı inceliyorum, yalnız başıma yemeğe çıktığım için kimsenin ne düşündüğü umurumda değil”

 

“Babam seçtiğim mesleği beğenmiyor, bana kızıyor, fakat bu benim hayatım, babamın değil”

 

“Hiç tecrübem olmadan bu işe aday olmam belki garip karşılandı ama başarabileceğimi zannediyorum, en azından denemek istiyorum”

 

Bunların hepsi sağlıklı düşünmeye örnektir.

 

Daima “ Herkes ne der?” korkusuyla hareket ediyorsak, hayatımız bize değil, başkalarına ait demektir. Başkalarının fikri bizimkinden önce geliyorsa, yanlış yoldayız. Hemen geri dönmeli ve kendimize şu soruyu sormalıyız.

 

“Düşünce biçimimi nasıl değiştirebilirim? Hayattan kendim için ne bekliyorum” 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
ayça güneş - 2007/01/03
Başkaları ne der diye yaşamakbir müddet sonra insanı pisikopat birihaline dönüştürüyor. Oysa insan mükemmel bile olsa diğer insanlar gene o kişiye bir kulp bulacaklardır. bu nedenle bu neder o ne der demekten kendimizi almaya çalışmalıız diye düşünüyorum.
salida - 2004/09/09
Başka insanların hakkımda ne düşündüğü asla hiçbir kararımı etkileyemez. Ben onlara saygılı olduğum sürece zaten beni incitemezler. Atacağı her adımda durup el ne der diye düşünmek korkunç. Hayat benim. Çocuklarıma da bunu aşılıyorum.
dakturk - 2003/03/29
Evet haklısınız? Hayatımda bu iki kelimeyi düşünmeden edemiyorum.Sanki başkaları için yaşar gibiyim. Başkalarının dediklerini yapıncada "zaten ben kararsız bir insanım" diyerek sanırım kendimi avutuyorum..


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları