Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Çalışan Anne Olmak

Çalışan anne olmanın farklı bir annelik kavramı olduğunu kabul ederek yola çıkmakla başlıyor herşey. “Anne” olmayı çok klasik kalıplar içinde tanımlayıp o kalıpları ölçü almak...

“Eve varınca önce mutfağa girsem, yemekleri ocağa koysam...
Acaba bakıcı ben bunları yapana kadar bekler mi?
Eğer hemen giderse Mert’i devralmam gerekecek.
O da benimle oyun oynamak ister.
Beni odasına götürürse yemeği hiç hazırlayamayacağım.
Orhan gelince belki Mert’le o oynayabilir ve ben de yemeği hazırlayabilirim.
Ya bugün onun işi uzarsa......”

Nilgün Hanım, kafasında bu düşüncelerle servisle evine dönüyordu. Oğlunu bütün gün görmediği için özlemişti, yorucu bir iş günün ardından kendini bitkin hissediyordu, evde yoluna koyması gereken bir sürü iş de onu beklemekteydi. Kendi kendine iyi bir organizasyonla herşeyin üstesinden gelebileceğini düşündü. Oğluyla hem birlikte olmak istiyor, ama aynı zamanda çocuğunun taleplerini karşılayamayacak kadar yorgundu.

Sonunda eve geldi, anahtarıyla kapıyı açarken oğlunun sevinç içinde “Annem geldi, annem geldi” diye bağırdığını duydu. O anda kendini çok mutlu hissetti. Oğluyla kucaklaştılar, birbirlerini öptüler. Nilgün Hanım çantasını bir yere bıraktı. O sırada oğlu bütün gün yaptıklarını anlatmaya başladı. Anaokulundaki bir arkadaşı ona vurmuştu, o da arkadaşına bir tekme atmak zorunda kalmıştı. Öğretmeni bu nedenle onu düşünme köşesine yollamıştı. Hatta bir daha böyle bir şey olursa, annesini çağıracağını da söylemişti.

Mert bunları anlatırken, bakıcı hanım gitmek üzere hazırlanmış, ertesi gün görüşmek üzere vedalaşıp gitmişti. Nilgün Hanım odasına gidip üzerini değiştirmek istedi. Mert de onun peşinden geliyordu. Nilgün Hanım oğluna tuvalete gitmesi gerektiğini söyledi, kapıyı kapattı. Mert kapıda ağlamaya başladı. Nilgün Hanım kendini giderek daha kötü hissetmeye başladı; suçluluk duygusu içini iyice kemirmeye başlamıştı. İyi bir anne olamadığı açıktı. Oğlu okulda sorunlu bir çocuk olmaya adaydı, kapıdan girdikten kısa bir süre sonra oğlunu ağlatmayı başarmıştı ve birazdan oğlunun karnı acıktığında ona yedirebileceği bir şey de hazırlayamamıştı. Kendini toparlayıp banyodan çıktı ve oğlunu kucakladı, onu çok sevdiğini söyledi.

Çalışan bir çok annenin kendinden bir çok şey bulabileceği bir durum. Gerçekten çalışan anne olmak yetersiz bir anne olmak anlamına geliyor mu? Bu sorunun yanıtı “hayır”.

Çalışan anne olmanın farklı bir annelik kavramı olduğunu kabul ederek yola çıkmakla başlıyor herşey. “Anne” olmayı çok klasik kalıplar içinde tanımlayıp o kalıpları ölçü almak, çalışan kadınların vazgeçmeleri gereken yanlış inanışların başında geliyor. İkinci yalnış inanış ise herşeyin çok mükemmel olması gerektiği. Hem bütün gün bir iş yerinde olmak, hem çocukla ilgilenmek ve bütün ihtiyaçlarını gidermek, hem evişlerinin altından kalkmak bir tek kişinin başarabileceği bir şey değil; bir kişinin bu kadar çok rol üstlenmesi sağlıklı değil. Bu işlerin her zaman aynı standartta olması da gerekmiyor. Evin çok temiz olması, çocuğa ayrılacak zamanın daha az olması demek, akşam yemeklerinin çok düzenli ve çeşitli olması da çocuğa ayıracak zamanın daha az olması demek.

Sonuç olarak ortaya çıkan durum zamana karşı bir yarış ve işlerin belli bir öncelik sırası içinde belli zaman dilimleri içine sığdırılarak organize edilmesi. Hangi işe öncelik vermek gerekiyor?

Çocuğun muhakkak ki annesiyle birlikte olmaya çok ihtiyacı var. Aynı şekilde annenin de çocuğuyla birlikte olmaya ihtiyacı var. Ama annenin aynı zamanda biraz kendine zaman ayırmaya da ihtiyacı var.

Bu noktada, üstünde durulması gereken çok önemli bir konu çocukların kendilerine gösterilecek ilgiyi parça parça ve dağınık olarak almaktan hoşlanmamaları. Anne eve girdikten sonra, çocuk ihtiyacı olan ilgiyi alabilmek için sürekli anneyi kovalamak ve çeşitli yöntemlerle ilgisini çekmek zorunda kalıyorsa, bu çocukla annesinin ilişkisi çok kısa bir zaman sonra bozulacaktır.

Çocuk annesine tam birşey anlatmaya başlamışken, annenin başka bir işle meşgul olması. Annenin çocuğa cevap vermemesi çocuğun öfkesini arttıracaktır ve sonunda yemekte sorun çıkarmak, kendisinden istenilen şeyleri yapmamak gibi ilgi çekmeye yönelik davranışlar içine girecektir. Bu da annenin daha çok üzülmesine ve kendini suçlamasına neden olacaktır.

Bu kısır döngünün oluşması yerine, anne ile çocuk arasında, birlikte olunan saatlerin nasıl geçirileceğine dair bir anlaşmaya varmak en uygun yoldur. Bu amaçla, çocuk ve annesi birlikte oturup bir program yaparlar ve iki tarafta bu programa elinden geldiği kadar sadık kalmaya çalışır.

Bu programın içinde çocukla geçirilecek 30 dakika kadar süren bir “özel oyun zamanı”nın olması gereklidir. Bunun program akışı içinde hangi noktada yer alacağına da anne-çocuk birlikte karar verirler, örneğin çizgi filmden sonra, yemekten sonra gibi.

Bu zamanın hiç bölünmemesi ve tamamen çocuk tarafından şekillendirilmesi önemlidir. Ayrıca bu zaman bir ödül de değildir.

Anne ile çocuk arasında yapılacak bir program, çocuğa şu şekilde anlatılabilir:

“Ben eve geldikten sonra üstümü değiştirmem gerekiyor.
Sen o sırada bir resim yapmaya başlayabilirsin.
Ben giyinince senin yanına geleceğim ve ondan sonra saatteki büyük kol şurdan şuraya gelene kadar seninle oynayacağım.
Oyun zamanı bitince ben mutfağa gideceğim/salında gazete okuyacağım.
Sen istersen benim yanımda olabilirsin, seninle sohbet edebilirim ama yemeği de hazırlamam lazım.
Baban gelince de yemek yiyeceğiz.
Yemekten sonra da babanla oynayabilirsin.
Sonra dişlerini fırçalayacaksın, pijamanı giyeceksin.
Yatmadan önce ben de sana bir masal okuyacağım”

bu program çeşitli resim kartlarıyla çocuğun odasına da asılabilir. Bundan sonra, annenin bu programa sadık kalması ve çocuğun programa uymaması halinde, yapılan antlaşmadan bahsetmesi gerekir. Çocuk programı çok aksatırsa, program uygulanamayacağı için belli şeylerden de mahrum kalması sözkonusu olacaktır; bu bir ceza değil bir yaptığının sonucuna katlanma durumudur. Örneğin çocuk annenin üstünü değiştirmesine izin vermezse, oyun zamanı kısalacaktır gibi.

Çocukla bu şekilde oluşturulmuş bir program çocuğun hem birleşme, hem ayrışma gereksinimlerine cevap verecek, annesiyle geçireceği zamanı onun açısından tahmin edilebilir kılacaktır. Belirgin hale getirilmiş durumlar çocukları her zaman rahatlatır ve daha huzurlu yapar; çocuğun içindeki “Annemin ilgisini acaba ne zaman ve nasıl çekeceğim?” merakını da giderir. Böyle bir program çalışan anne-çocuk ilişkisinde yaşanan diğer uçtaki sorunları da önler ki, bunlar da annenin kapıdan içeri girdiği andan itibaren bütün zamanını çocuğa ayırmasından kaynaklanır. Böyle bir durumda da çocuk, annenin tamamen kendisine ait olduğunu zanneder ve her ihtiyacını anne üzerinden gidermeye çalışır. Anne ile arasında bir sınır hissedemediği için de bu sınırı tanımlayabilmek adına sürekli denemelerde bulunur ve annenin kendini kötü hissetmesine neden olur. Böyle bir durumda da, programın anne ve çocuğun ayrı alanları olduğunu vurgulaması önem kazanır. Oyun sırasında anne ve çocuk yoğun bir birliktelik yaşarlar, ama sonra ayrılırlar.

Çalışan bir annenin düşünmesi ve planlaması gereken konulardan birisi de, yapılması gereken işleri ne ölçüde kime delege edebileceğidir. Örneğin, evdeki bakıcı bayandan ev işlerine biraz yardım etmesi, hatta zaman zaman yemek de pişirmesi istenebilir mi? Anneanne haftanın belli günlerinde destek sağlayabilir mi? Eşler arasında işler ne kadar paylaştırılabiliyor? Zira annenin sadece kendisine de zaman ayırabilmesi çok önemlidir. Aksi halde bir tükenmişlik hissi ve annelikten zevk alamama ağır basmaya başlayacaktır.

Çalışan Anneye Öneriler;

  1. Hayatında öncelik vereceği alanları saptamak, çocuk, eş, iş, ev gibi
  2. Bu alanları bir öncelik sırasına koymak
  3. Anne olmanın, zamanın tümünü çocukla geçirmek olduğu yönündeki inanışından vazgeçmek
  4. Hayatındaki önemli alanların hepsinin mükemmel düzeylerde olması gerektiği inanışından vazgeçmek
  5. Çocuğuyla birlikte, beraber oldukları zamana yönelik olarak önceden bir program yapmak ve bir rutin saptamak
  6. Bu rutine sadık kalmak
  7. Kendisinin annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğuna inanmak
  8. Ters giden bir günün sonunda kendini suçlamayıp ertesi güne beyaz bir sayfayla başlamak

    www.dbe.com.tr
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 9 yorum
Konuk - 2008/03/10
bende 12 aylık kızımı bırakıp işe tekrar başladım. 10 yaşında okula giden birde oğlum var. kızıma teyzesi bakıyor. o bakımdan rahatım. ona yeterince sevgi ve ilgi gösteriyor. akşam eve gelince bana bir koşuşu var.dünyalara değer. onu alıyorum. eve geliyoruz. yatağımızım üzerine uzanıp debeleniyoruz. kızım ne yaptı. anlat diyorum. onunla konuşuyorum. o ayalanırken ben elbiselerimi değiştiriyorum. abisi ile konuşuyoruz. bereber oynuyoruz. sonra mutfağa yemek yapmaya gidiyoruz. şimdilik bir sorun yok. yazınızdaki çoğu şeylere katııyorum. teşekkürler
Konuk - 2008/03/06
MERHABA.BENİMDE 11 AYLIK BİR OĞLUM VAR.3 AYLIKKEN OĞLUMU ANNEANNEYE BIRAKIP İŞ HAYATINA DÖNMEK ZORUNDA KALDIM.VE 11 AYDIR MÜKEMMEL BİR EŞ MÜKEMMEL BİR ANNE MÜKEMMEL BİR EV HANIMI OLMAK ADINA DİDİNDİM DURDUM.SONUÇTA 11 AYDA 10 YIL GİBİ BİR SÜRE YIPRANDIĞIMI HİSSEDİYORUM.EVİM TEMİZ OLACAK EŞİMİN İSTEKLERİNE CVP VEREYİM ÇOCUĞU İHMAL ETMEYİM DERKEN DÖNÜP BAKTIĞIMDA YIPRANMIŞLIĞIMIN SON HADDİNDE OLDUĞUMU FARK ETTİM.BU YAZIYI HAZIRLAYARAK BİZLERİ BİLİNÇLİ ANNE YAPANLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Konuk - 2008/03/04
selamlar; benimde 10 aylık bir kızım var ve ilk 6 aydan sonra çalışma hayatına geri döndüm,kızım biras daha büyüdükçe onunla geçireceğim zaman ve zamanın iyi değerlendirilmesi konusunu düşünüyorudum bende,bu yazı oldukça katkı sağlamış oldu düşüncelerime,teşekkür ederim sizlere... (zeynep melike)


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları