Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Çocuğu Etkileyen Psikososyal Stres Faktörleri

Bebekler ve dolayısıyla çocuklar stresten en çok etkilenen ve en savunmasız durumda olan varlıklardır. Özellikle ailenin üzerindeki stres

Bebekler ve dolayısıyla çocuklar stresten en çok etkilenen ve en savunmasız durumda olan varlıklardır. Özellikle ailenin üzerindeki stres baskısında en kolay bir şekilde belirti vererek belirti gösteren, psikiyatrik semptomlar gösteren kişi genelde evin en küçük bireyidir.

Erişkinler kendi sıkıntılarını gizleme eğiliminde iken bebekler ve çocuklar çok farklı belirtiler ile stres etkenlerini çabucak yansıtırlar.

   

Bebeğin stres faktörleri genelde ailenin ve bakıcının stres faktörleri ile aynıdır. Daha ego adaptasyonu gelişmemiş çocukta bu stres etkenlerinin gelişmesinde daha çok çevresel faktörler önemlidir. Ayrıca bakıcı -bebek ilişkisi de başlı başına stres etkeni olabilmektedir.

 

Stres etkeni kısa zaman içinde etkileyip geçer   veya sürekli olabilir.

Aynı zamanda bir tane stres etkeni olabileceği gibi birden fazlada stres etkeni olabilir ( örneğin depresyondaki baba hem çocuğu ile ilgilenmez hem tahammülsüzlükten dolayı anne ile kavga eder bu iki durumda bebeği etkiler ).

Stres etkeni direk çocuğa yönelik (çocuğun hastalanarak hastaneye yatırılması ) olabileceği gibi dolaylı olarak da olabilir (annenin çalışmaya başlaması).

  

Bazı stres faktörleri arasında;

- Annenin işe dönmesi ,

- Fiziksel istismar ,

- Taşınma ,

- Kaçırılma ,

- Duygusal ihmal ,

- Kardeş doğumu ,

- Hastaneye yatma ,

- Tıbbi hastalıklar ,

- Anne-baba hastalığı ,

- Aileyi etkileyen her türlü stres etkeni ,

- Yoksulluk ,

- Tıbbi bakımın olmaması ,

- Doğal felaketler ,

- Çevreden şiddet ,

- Boşanma ,

- Ayrılık ,

- Anne baba yada bakıcının ölümü veya değişmesi  ,

- Anne-baba madde kullanımı ,

- Cinsel istismar ,

- Sözel istismar vb. sayılabilir.

  

Stres sonucunda çocukta görülebilecek bazı değişiklikler arasında ,

- Uyku bozuklukları ,

- Gece kabusları ,

- Gece terörleri ,

- Çabuk sinirlenme ,

- Çabuk ağlama ,

- Hırçınlık ,

- İştah bozuklukları ,

- Hareketlilik artışı ,

- Hareketlilik azalması ,

- Depresif durum ,

- İlgi ve meşguliyetlerde isteksizlik ,

- Anne ve babadan ayrılamama ,

- Kreşe gitmek istememe ,

- Karşı gelme ,

- Yatıştırılamayan ağlamalar ,

- Aşırı gerginlik ,

- İletişimi kesip içe çekilme ,

- Yalnız kalmaktan korku ,

- Kişiler arası ilişkilere girmek istememe gibi belirtiler sayılabilir.

 
Stres faktörleri olduğu zaman vakit geçirilmeden çocuk bu olumsuz etkiden korunmaya çalışılmalıdır. Yeterli ve zamanında müdahale olmadığı zaman çocuğa bu stresin etki süresi ve etki şiddeti giderek artacaktır. Stresten elbetteki her çocuk aynı derecede etkilenmemektedir. Bu etkilenmede çocuğun kişisel özellikleri, kişilik farklılıkları , destek faktörleri , çevre şartları etkili olmaktadır.  Özellikle fazla etkilenmesi muhtemel çocuklara gerekli ve etkili müdahale geciktirilmemelidir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 10 yorum
beyaz yelpaze - 2012/05/02
Merhabalar, Türkiyede yeni uygulana bir yöntemle birçok sorununuzdan kısa bir sürede ilaçsız terapiye çözümleyebilirsiniz. Beyaz yelpaze Çocuk ve Danışmalık Merkezi yanınızda. Yapılan frekans çalışmalarıyla kısa sürede sonuç vermektedir. www.beyazyelpaze.com 0505 6721518 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.
sevilnil - 2009/03/09
merhaba, 1,5 yaşında bir kızım var.10 gündür yemek yediremiyoruz.çalışan bir anneyim ve kızıma 3,5 aylıkkenden beri bir akrabamız bakıcılık yapıyor.bakıcımız 10 gün önce geçici bir süreliğine torununa bakmak zorunda olduğu için 2 gün 2,5 yaşındaki torunuyla birlikte evimizde kızıma baktı.o günden beri kızımın yemek yemesi ve davranışları değişti.bakıcısını mı kıskandı anlayamadık.idrar ve kan tahlilleride temiz çıktı.yemeye ağzını açıyor ama kesinlikle yutmuyor ağzından çıkarıyor veya tükürüyor.ısrar etsemde kendi haline bırakıp acıkmasını beklesem de durumunda bir değişiklik olmadı.yemek yememek için ağlıyor ve 500 gr.verdi şimdiden.Bu durum beni çok üzüyor.Bakıcımız henüz işe başlamadı,bakıcımızı değiştirmeyi düşünüyorduk ama durum böyleyken ne yapacağımızı şaşırdık.Lütfen bana acil tavsiye,tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.şimdiden çok teşekkürler...
sibelll - 2009/01/06
benim bir bucuk yasında yegenim var evin tek cocugu herkes tarafından sevilip sımartılan biri cabuk sinirleniyo kendini dovuyobazan ısırıyo fakat cok zeki bi bebek doktor ataraxs verdi kullanılması dogrumu degilmi bilmiyorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları