Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Duygularını Özgürce İfade Etsin!

Çocuğunuzun arkadaşına kızması, öfkelenmesi elinde değildir ancak arkadaşına vurmaması elindedir.

Duygularımız korku, endişe, heyecan, üzüntü, öfke gibi içsel durumlardır. Bunları başımızdan, aklımızdan atmak mümkün olmayabilir ancak davranışlarımızı kontrol altına alabiliriz. Çocuğunuzun arkadaşına kızması, öfkelenmesi elinde değildir ancak arkadaşına vurmaması elindedir. Duygular ve davranışlar arasındaki fark, çoğu zaman büyük olabilir. Bu nedenle ebeveynler ikisini ayrı ayrı ele almayı öğrenmeye çalışmalıdır. Çocuk olumlu ya da olumsuz tüm duygularını sözle ifade ettiği sürece rahatlayacak ve olumsuz davranışları azalacaktır. Ancak pek az anne baba çocuklarına duygularını sözle ifade etmesine izin vermektedir. Bizim yaklaşımımız çocuklarımıza neleri öğretebilir.

  • Çocuklarımıza dış duygularımızı ifade etmemeyi ve içlerinde saklamayı öğretebiliriz. Bunun sonucunda içedönük bir çocuğumuz olabilir.
  • Çocuklarımıza sadece olumlu duyguları ifade etmeyi ancak olumsuz duygularını ifade etmeyi yasaklayabiliriz. Çocuk “Seni seviyorum” der ama “ Sen bugün beni sinir ettin ” diyemez. Bu durumda olumsuz duyguları sürekli baskı altında olduğu için agresif bir çocuğunuz olabilir.
  • Bazen sadece bazı olumlu duygular ve bazı olumsuz duyguların ifade edilmesine izin verilir. Bu durumda çocuk yine rahat değildir. Yönetiliyordur ve agresiftir.
  • Ya da olumlu ve olumsuz tüm duygularını ifade etmek için fırsat verebiliriz. Böylece çocuk olumlu ya da olumsuz tüm duygularını rahatlıkla ifade ettiği için davranışları da olumludur. Saldırganlık yoktur.

Öfkeyi sözlerle ifade etmek, öfkeyi doğuran sebepleri kişiden uzaklaştırır ve ağızdan çıkan öfke etkisini kaybeder. Eğer öfke sözlerle ifade edilmezse anti sosyal bir davranışla dışarıya atılır. Çocuklarımıza verebileceğimiz en güzel hediyedir DUYGULARIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ...

Sevgiyle kalın
Eğt.Uzm. Meltem Erdemli
www.koruyucuaile.com

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
karamel06 - 2008/12/23
çok güzel anlatmıssınız.Benım oglum 2. konuma gırıyor cunku kötü duygularını ifade etmede çevre de önemli çevrenizdekiler çocukutr normaldir gibi karşılasa çocuklar daha çok özgür olacaklar.Tvlerde gereksiz programlar yerine bu tarz programlara ağırlık verilse en azından daha sağlıklı bir genç kusak olusabilir.sadece annenin ya da babanın bilinçli olması yetmiyor maalesef anneanne babanne dede... faktörleri var :)
ayçiçekleri - 2008/08/28
duygularını ifade edebilir ama her zaman her yerde değil işte bunu öğretmek çok zor.. bu açıdan zorlanıyorum.. kaleminize sağlık
rukiye_agustos - 2008/08/22
meltem hanım teşekkür ederim bize doğru sandığımız ama aslında yanlış olan tutumlarımızın sonuçlarını gösterdiğiniz için


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları