Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Çalışan Anneler Dikkatli Okuyun!

Çocuğun bakıcıya ya da kreşe bırakıldığı durumlarda çocuklar bazen ağlayabiliyor. Peki annenin suçluluk duymasına sebep olan böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Çocuğun bakıcıya ya da kreşe bırakıldığı durumlarda çocuklar bazen ağlayabiliyor. Peki annenin suçluluk duymasına sebep olan böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Anneler konuşma çağına gelen çocuklarına, neden çalıştığını anlayabileceği şekilde izah etmeli.

Annelik âli bir makam, fedakârlığın, bağlılığın beklemeden sevmenin bir sembolü, bir milleti yoğuran mukaddes bir el... Nitekim kadınlara, evlilik müessesesinin annelik payesi ve cennetin anahtarları verilmiştir. Ancak modern çağın birtakım getirileriyle ekonomi merkeze alınmış ve kadının da işgücünü gerekli kılmıştır.

Eşlerin çalıştığı ailelerde en büyük sorun geleceklerini emanet edecek oldukları çocuklarının bakımı ve onlara ayrılan zaman. Esasında aynı sorun ev hanımı olan anneler için de geçerli. Annelik coşkusu ve şefkati ile çocuğa dokunmak, onunla oyunlar oynamak, konuşmak, çocuğun dünyasına girmek zaman zaman çalışan anneler için mesleğinin, ev hanımları için ise mutfakta bekleyen bulaşık ve yıkanması gereken çamaşırın, ev işlerinin, gölgesinde kalmaktadır.

Halbuki 0-3 yaş arası dönemde çocuğun anneyle özel bire bir geçireceği zaman çok önemli. Nasıl ki çocuğun beslenmesindeki düzensizlikler ve aksaklıklar birtakım hastalıklara zemin hazırlıyorsa bu dönemdeki çocuğun, anneden alacağı ruhsal gıdalardan olan sevgi ve güven duygusundaki bir takım eksiklikler de psikolojik problemlere yol açabilir. Ruh sağlığının temeli bu dönemde atılır.

Biz bizden evvelkilerin ekip biçtikleriyiz; bizden sonraki nesiller de bizim gayretimizin semeresi olacaktır. Bu nedenle sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi için annelere, ilk yıllarda eşlerin ve çalıştığı kurumun sağlayacağı kolaylıklar gelecek kuşaklar için isabetli bir yatırım olacaktır.

Özellikle annenin çalışmak durumunda olduğu aileler bu dönemde daha dikkatli davranmalı. Çocuğun eğitiminde anne-babalara pusula olması amacıyla aşağıdaki öneriler dikkate alınabilir:

İşine dönmek zorunda olan anneler farklı roller icra etmek durumunda kalabiliyor. Evinin hanımı, iyi bir anne, iyi bir işkadını, iyi bir eş olabilmek için büyük çaba sarf ediyor. Bu durum zaman zaman annede gerginlik meydana getirebilir. Burada babalara büyük görev düşmektedir. Örnek olarak işten dönen anne, çocuğun bakımıyla ilgilenirken baba mutfakta yemek hazırlayabilir. Böylelikle annenin çocukla geçirebileceği zamanlar çoğaltılmış olur.

Çocuğu bakıcıya ya da kreşe bırakmak zorunda olduğunuzda çocuklar arkanızdan ağlayabilir, bakıcıya 'anne' diyebilir... vs. bu durum anneler için oldukça yıpratıcıdır. Annenin suçluluk duymasına sebep olabilir. Bu, istenmeyen bir durum; ancak telafisi de zor değil. Akşam, çocukla geçirilecek kaliteli birlikteliklerle, fırsat buldukça kreşe veya bakıcıya sürpriz ziyaretlerle bu durum aşılabilir.

Ancak kimi anneler bu suçluluk duygusundan kurtulmak için çocuğun disiplininde aşırı hoşgörülü, aşırı koruyucu yaklaşımlar sergileyebiliyor. Bu durum çocuğun aşırı hassas, çekingen, şımarık, asi olmasına sebep olabilir. Bu konuda dengeli bir yaklaşım sergilenmelidir.

Anneler konuşma çağına gelen çocuklarına neden çalıştığını anlayabileceği şekilde izah etmeliler. Aksi takdirde çocuk, annesinin çalışmak zorunda olduğunu anlayamadığı için annenin kendisini sevmediğini, terk ettiğini, istenmediğini düşünebilir.

İş stresini eve yansıtan ebeveynler maalesef çocuğun yanında, çocuktan kaynaklanan sebeplerden dolayı birtakım tartışmalara girmektedir. Örnek olarak, akşam kreşten alınması gereken çocuk, anne baba arasında tartışma sebebi olabilmektedir. Bu tür bir durum çocuğu yıpratır, ezer, suçluluk duygusuna iter. Anne -babalar bunu kendi aralarında çözme yoluna gitmeliler, eğer çözüm bulunamıyorsa uzman ve bilgili kişilerden yardım istenmelidir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 10 yorum
oznur82 - 2009/05/15
bende oğlumu 3 aylıkken bıraktım annem bakıyor aklım onda kalmıyor annem çok iyi bakıyor.ama onu bırakıp gelme çok zoruma gidiyor. keşke çalışmasam diyorum ama sonra onun ihtiyaçlarına daha kolay cevap vermek için çalışmalıyım.su an 7 aylık oldu herkes şimdi bırakmak kolay biraz daha büyüyünce arkandan ağlayacak bırakmak daha zor olacak diyor. bilmiyorum allah herkese yardım etsin ama su bir gerçekki çalışan anne olmak çok zor.
arzu_altug - 2008/03/10
Kızım nehir dogduktan 10 gün sonra işe devam etmek zorunda kaldım normalde 2-3 ay daha izinli olacaktım yerime bıratıgım kişi işi terkedince mecburen gittim şu anda 14 aylık pek problemli olmadı çünkü annem ve yengemle aynı binadayız onlar ilgilendi gün içinde tlf da görüşüp haberlerini alıyorum hiç problem olmadı kendim bakmayı çok isterdim ama insanın yakını bakınca bi nebze içim daha rahat bakıcı olsa kafam sürekli evde olurdu bi şekilde büyütecegiz bebeklerimizi ama en iyi şekilde olması için elimizden geleni yapmamaız gerekli
tuğba - 2007/07/10
benim oğlum 3,5 yaşında ve ben yeni çalışmaya başladım.ilk olarak oğlumu kreşe gönderdik fakat eve gidene kadar saatin çok geç olmasından dolayı almak zorunda kaldım.çünkü sabah 7de kreşe verip akşam 8 de almam gerekiyordu.e tabi buda oğlumu oldukça yıpratıyordu.aslında işten çok erken çıkıyorum.ama evim iş yerine çok uzak .daha sonra kısa bir süre annanede kaldı.annanede çalışmaya başlayınca babanneye vermek zorunda kaldım.durumum çok zor çünkü oğlum hafta içi babannede hafta sonu bizde .ve gitgide oğlum(haklı olarak )huy değiştirmeye başladı.çünkü çocuk nereye ayak uyduracağını şaşırdı.bende işime yakın bir yerde ev tutmaya karar verdim.en azından akşam çıktığımda oğlumu alıp evime gönül rahatlığıyla gidicem.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları