Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Okul Öncesi Çocuk ve Cinsel Bilgilendirme

Örneğin bir bebeğin annenin karnında büyüdüğü anlatıldığında, bebeğin annenin midesinde yiyeceklerle karışık olduğu tarzında düşünebilirler.

Cinsellik sadece cinsel organlarla yaptığımızı bir eylem olmayıp, tüm varoluşumuzu yansıtır. Cinselliğimiz sadece biyolojik yapımızdan değil, aynı zamanda psikolojik yapımızdan, hatta dinsel ve kültürel temellerimizden etkilenir.

               
Günlük yaşamımızda birçok kaynaktan sözel veya sözel olmayan mesaj ve uyarılar alırız. Çocuğun şekillendiği yıllarda, anne babalarının verdiği mesajlar çok önemlidir ve uzun süreli etkiye sahiptir. Bu sebeplerle çocuk ve ebeveyn arasındaki iletişim açık, tutarlı ve olumlu olmalı ve en önemlisi de mümkün olduğunca cinsel eğitime erken başlanmalıdır. Gerekli olan, çocuğa cinsellik hakkında her şeyin değil, daha önemli olan temel gerçeklerin aktarılmasıdır.


Geleneksel olarak genellikle aileler “cinsellik” hakkında konuşmaktan rahatsız olur ve kaçınırlar. Bu nedenle anne babalar için rahatlatıcı yaklaşımlar oluşturulmalı, çocuklara verilmesi gereken mesajların ne olduğuna karar verilmeli ve beklenen soru ve tepkilere karşı pratik cevaplar oluşturulmalıdır.


Çocukların bakış açısı:  Davranış ve sorunlarına çözüm ararken. küçük çocukların algılayışları, anlayışları ve dünya deneyimlerinin yetişkinlerden farklı olduğu unutulmamalıdır. Çocuklar genellikle soyut kavramları anlamakta güçlük çekerler.  Örneğin  bir bebeğin annenin karnında büyüdüğü anlatıldığında, bebeğin annenin midesinde yiyeceklerle karışık olduğu tarzında düşünebilirler.


Çocuklar genellikle ilk yıllarda cinselliğin üreme yönünü merak eder ve bunlarla ilgili sorular sorarlar.  Çocuklarla ebeveynlerin en rahat iletişimi 10’lu yaşlarda olmaktadır.


Mesajlar. Mesajlarda; ne söyleyeceğimizi, nasıl söyleyeceğimiz ve neleri söylemeyeceğimizi belirlenmelidir. Çocuğumuza verdiğimiz mesajlar aynı zamanda bizim değer ve tavırlarımızı yansıtır. Örneğin bir duruma karşı sözel cevap vermesek bile yüz ifademiz güçlü mesajlar oluşturabilir. Bunun yanında sosyal olarak, şarkılarla, TV program ve reklamlarla bir çok mesajlar çevremizden verilmektedir.


Anne babalar vermek istedikleri mesajın ne olacağı üzerinde karar verdikten sonra, bu mesajları çocuğun sorularına cevap olarak nasıl ifade edeceklerini öğrenmelidir.


Ebeveynler sıklıkla cinsellik ile ilgili sorulara duygusal olarak cevap verirler. Otomatik duygusal cevapları, sıklıkla küçüklüklerinde ve gençliklerinde ebeveynleri tarafından kendilerine verilen aynı negatif mesajları içerir.  Mesajın altında yatan  düşünceyi keşfetmek, size daha kolay cevap vermenizi sağlayacaktır.


·        Çocuğun niçin böyle davrandığını; çocuğun bakış açısından düşünmeye çalışın

·        Bu davranışa karşı vermek istediğimiz mesajların neler olacağına karar verin

·        Vereceğiniz mesajı en güzel nasıl ifade edeceğinizi belirleyin

·        Çocuğun gerçekten neyi sormak istediğini anlamaya çalışın

·        Verilecek bilginin ne olacağı ve ne kadar olacağına karar verin

·        En uygun sözel ifadeyi seçin

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
sibel - 2006/06/21
yazınız banada yetersız geldi çocuga sorduğu sorulara nasıl cevap vereceğimizi biraz açıklarmısınız mesela bebeğin karından nasıl çıktığını annlamış ama nasıl girdiğini annlayamamış
Mamaz - 2004/11/28
arkadasin yazdigi gibi ben de cocuklara televizyondaki cinsel sahneleri seyrettirmeme taraftariyim. zaten gunumuzde bu sahneler duygusal olmaktan cikip pornoya donusmus durumda... cocuklara yanlis mesajlar veriyorlar. bu sebeple biz evimize televizyon almadik. cocugumuza herseyi vakti gelince, onun zamanina uygun anlatmak istiyoruz... ama sizin yazinizi eksik buldum. yani 2-4-6-9 yasindaki bir cocuga cinsellik nasil anlatilir? bunu acikca yazip fikirler one surebilirseniz daha cok memnun olurum,
nebahat - 2004/05/26
merhaba yazınızı begendim ama bana yeterli gelmedi.televizyondaki opuşme sahneleri uzadıkca uzuyor ve ben 5 yasındaki ogluma sana uygun degil deyip degistiriyorum.bircok kisi beni elestiriyor. yanlıs yapıyormusum. lutfen bana yol gosterin ben yanlısmı yapıyoru? yoksa onlar mı hatalı? ogluma izn vermelimiyim.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları