Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Sevgi Hatırlatmaları

Eğer çocuğunuzun olumlu davranışlarını görmemezlikten gelirseniz, çocuk bir...

. Çocuğunuza duyduğunuz sevgiyi sözel olarak ifade ettiğiniz kadar, fiziksel olarak da ifade edin. Öpün, kucağınıza alın. Sizi hissetsin.

. Çocuğunuzun inatçılığını, ısrarcılığını problem olarak algılamayın. Bunun kişiliğinin gelişime sürecindeki " Kendi Olma " mücadelesinin doğal ve sağlıklı bir sonucu olduğunu düşünün. Bu nedenle zorla bir şey yaptırma konusunda ısrarcı olmayın. Bir çözüme odaklanıp kalmayın. Her zaman bir problemin çözümünde birçok seçenek olduğunu hatırlayın.

. Çocuğunuzun yeni tanıştığı kişileri öpmesi, hatırlarını sorması, her türlü sorularına samimi cevap vermesi için zorlamayın. Siz nasıl yeni tanıştığınız kişilerle ilişkilerinizi belli bir süre içinde ilerletebilirseniz, çocuğunuzun da bu zamana ihtiyacı olduğunu bilin.

. Çocuğunuza, onun yardıma ihtiyacınız olduğunu ifade edin. " Tabakları taşımak için yardımına ihtiyacım var" vb kullanın.

. Çocukların başına gelen kazaların çok büyük bir kısmı, çocukların davranışlarının tehlikeli olabilecek sonuçları önceden kestirmesi ile ilgilidir. Bu nedenle tedbiri siz alın.

. Çocuğunuzla aranızda anlaşmazlıklar olabilir. Bu çok doğaldır. Ancak asla, çocuğunuzun çözülmemiş sorunlarla uyumasına izin vermeyin.

. Çocuğunuza kızdığız zaman "Ben artık seni sevmiyorum, başka anne bulacağım. Sen kötü bir babasın" vb ifadeler kullanabilir. Panik olmayın. Dilinin söylediğini, kalbinin hissetmediğinden emin olun. "Sen böyle
düşünebilirsin ama ben her zaman seni sevmeye devam edeceğim ve annen olarak kalacağım. Annelerin ve babaların çocuklarına olan sevgisi, onlara kızdıklarında da bitmez vb ifadeler kullanın.

. Çocuğunuza "Hoşça kal" demeden ondan ayrılmayın. Sizi içerde sanırken, siz kaçıp giderseniz çocuğunuz size olan güvenini yitirir ve her zaman onu bırakacağınızı düşünerek kaygılanır.

. Küçük çocuklar çok neşeliyken, gülerlerken aniden mutsuzlaşabilirler, hırçınlaşabilirler, ağlayabilirler. Bunun bir sorun belirtisi olduğunu düşünüp paniklemeyin. Normal gelişimlerinin yaş özelliği olduğunu ve giderek
daha tutarlı tepkilere yönlenebileceklerini unutmayın.

. Eğer çocuğunuzun olumlu davranışlarını görmemezlikten gelirseniz, çocuk bir müddet sonra olumlu davranışlarından uzaklaşır ve ilginizi çekmek için istenmedik davranışlara yönelir. Ayakkabısını kendi başına giymeyi başardığında görmezseniz, çamurlu ayakkabıları ile eve girerek dikkatinizi çekecektir. Küçük çocuklar için önemli olan anne babasının ilgisidir. Bu ilginin olumlu ya da olumsuz yönde kazanılması önemli değildir.


Prof.Dr.Belma Tuğrul'un Sevgi Mönüsü kitabından alıntılardır.
http://www.koruyucuaile.com/
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
ilayda - 2007/10/15
benım bebegım 1 yasında hala anne demıyor aslında umrunda bıle degılım cok uzuluyorum onunla cok vakıt gecırıp cok konussamda hala ıstedıgım tepkıyı vermıyor ne yapmalıyım....
nuray - 2007/04/08
en kısa zamanda kitabı almak koşuluyla
Konuk - 2007/04/08
okuyunca kendime ait bişey buldum.çocuklarımıza daha doğru bir eğitim için diyorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları