Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Dışkı Kaçırma Sorunu

Ebeveynden kaynaklananlar: babanın uzaklığı, annenin ise nevrotik özellikleridir. Özellikle annenin tuvalet eğitimindeki ya aşırı katı tutumu ya da aşırı gevşek ve aldırmaz tutumu örnek verilebilir.

Dört yaş ve üzeri çocuklarda, dışkı kaçırma durumu değişik şekillerde ortaya çıkmaktadır. Yeterli tuvalet eğitimi verilmemesi ya da bu eğitime yeterli yanıt alınmaması şeklinde olabilir. Bu durumda barsak kontrolü hiç kazanılmamıştır. İkinci şekilde ise ruhsal bir bozukluğa bağlı olarak, fizyolojik barsak kontrolü normal olmasına rağmen uygun yerlere dışkılamayla ilgili kurallara karşı isteksizlik, direnç ve başarısızlık vardır.

Fizyolojik olarak dışkıyı tutamamanın sonucu ortaya çıkan son durumda ise barsak içeriğinin birikmesine bağlı olarak kaçırma ve uygunsuz yerlere dışkılama görülebilir. Bu ebeveyn-çocuk arasındaki tuvalet eğitimi çatışmasından ya da ağrılı dışkılama nedeniyle dışkının tutulmasından kaynaklanabilir.

Bozukluğa yol açan nedenler:


Fizyolojik etkenler:
Kontrol bozuklukları, sıvı ya da yarı sıvı durumundaki dışkının kaçırılmasına yol açan kabızlık, tuvalet eğitiminin verilmemesi veya tamamlanmaması, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite  nedeniyle tuvalet alışkanlığının gelişmemiş olması ve depresyon sayılabilir.


İlişkisel etkenler:
Ebeveynden kaynaklananlar: babanın uzaklığı, annenin ise nevrotik özellikleridir. Özellikle annenin tuvalet eğitimindeki ya aşırı katı tutumu ya da aşırı gevşek ve aldırmaz tutumu örnek verilebilir. Çocuktan kaynaklananlar: nörolojik, bilişsel ve fiziksel gelişme gerilikleri, tuvalet ve tuvalete gitme ile ilgili mantık dışı fantezi ve korkular ile çocuğun genel olarak inatçı tutumu içinde tuvalet eğitiminde de direnmesidir.


Çevresel etkenler:
Aile içi bozuk etkileşim, anne-çocuk ilişkilerindeki bozukluklar ve aile dışı diğer çevresel etkenler ayılabilir. Aile dışı çevresel etkenlerden ise çocuğun ya da birincil bakım veren kişinin önemli hastalıkları, çocuğun stres olarak algılayabileceği önemli değişiklikler ile çocuk ve aileyi etkileyen önemli yaşam olayları sayılabilir.


Organik nedenler:
Anal ya da rektal dışa atım dinamiklerindeki bozukluklar sayılmaktadır. Bu başlık altında, rektal ya da anal bölge stenozları, düz kas hastalığı, anal fissür, rektal prolapsus, konjenital aganglionik megakolon, gastrointestinal enfeksiyonlar, spina bifida ve endokrin nedenlerdir.


Dışkı kaçırma sorunu olan olan çocuklarda bozukluğa bağlı sosyal etkinliklerden kaçınma, özgüvende azalma gibi sorunların yanı sıra, bulaştırdıkları çamaşırlarını saklama gibi davranışlarda gelişebilmektedir.


Çocukların %78‘i eğitimsel, davranışsal ve fizyolojik girişimlere yanıt verirler. Ailedeki sorunların ya da gerginliklerin giderilmesi belirtilerde azalmaya neden olmaktadır.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 17 yorum
kardelen1234 - 2010/04/19
aynı sorun bizdede var bezden çok çabuk kurtulduk şu an 8 yaşında 3 yıldır yeniden iç çamaşırına yapmaya başladı ilk zamanlar psikolojisi bozulmasın diye aldırış etmedim ama artık çok sıkıldım doktora götürdük 1 haftadır tedavi görüyoruz ishal ilaçları kullanıyoruz ama hala kabız yardımcı olursanız sevinirim şimdide benim psikolojim bozulacak acil yardım
sabırlı anne - 2007/11/11
Evet katılıyorum yukarıaki görüşlere.Benim kızımdada dışkı kaçırma olayı vardı ve bu boşanma arefesi ve sonrasında ara ara devam etti.Zaman her şeyin ilacı.Bence bu durumda ebeveynin tutumu ve sabırlı olması çok önemli.YETERLİ SEVGİ VE ANLAYIŞ ZAMAN İÇERİSİNDE HER ŞEYİ ÇÖZÜYOR EMİN OLUN
Konuk - 2007/08/21
EVET BUNDAN TAM 5 SENE ÖNCE KABIZLIKLA BAŞLADI TÜM SIKINTILARIMIZ.KABIZDI AŞIRI ZORLAMADAN POPOSU HAFİF KANIYODU DERKEN TUTMAYA BAŞLADI AMAN NE TUTMA NE TUTMA BAGIRSAK TUMAKTAN GENISLEMIS VE BÖLGESEL SARKMALAR VARMISTI CERRAHPAŞADA CAPADA VE COCUK HASTANESI BAKIRKÖYDE YAPILMAYAN TAHLIL KALMADI HİÇ BIRSEY CIKMADI BU ARADA YAPMADIGI ICIN KACIRMA YAPIYODU ARASIRA 6 7 AY BIR SURUP KULLANDIK BAGIRSAK SUREKLI MULAYIM KALSIN VE TOPARLANSIN DIYE NEYSE BIRAZ TOPLADIKDA KOLUNDAN TUTUP TUVALETE SOKMAZSAM YAPMIYO TUVALETINI BIR GUN SORDUM IYICE OGLUM NEDEN YAPMIYON ACABA SINIRLERIMI TAHRIP OLMUS DIYE DUSUNUYODUM DEDIKI YOK ANNE YOK CANIM YAPMAK ISTEMIYO SIÇMA OLAYINI SEVMIYORUM ANLADINIZMI ARKADAŞLAR COCUKLA INATLAŞMAYIN VE HUYUNA GIDIN HAFTADA 2 KERE TUVALETE CIKAN INSAN NORMALMIS AMERIKADA YAPILAN BIR KONUSMAYI BUNUNLA ILGILI ORADAN ÖGRENDIM GUN VERIN MESELA P.TESI CARSAMBA VE CUMA HAFTADA 3 GUN VE YARIM SATT GIBI ORADA KALSIN COCUKLARIN GAREZI BIZ AILELERINE DEILMI PSIKOLOGA GÖTURDUM BENIM SANA VERECEGIM ÖNERILERI HEPSINI YAPMISIN DAHA YAPACAK BIR SEY YOK GECMIS OLSUN DEDI COK SASIRDIM NETSE COCUKLA INATLAŞMAYIN EN SON LAFIDA O OLDU


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları