Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarımız ve Cinsel Eğitim

Öteden beri cinsellikle ilgili sorunlara bakıldığında hep bazı şeyleri bilmek değil, bilmemek yatıyor. Bu nedenle artık ülkemizde de

Çocuklar yaklaşık 1 yaş civarında kendi cinsiyetini farkına varmaya, karşı cinsiyeti araştırmaya başlar. Bu pek çok yetişkini rahatsız edebilen bir davranıştır. Oysa öteden beri cinsellikle ilgili sorunlara bakıldığında hep bazı şeyleri bilmek değil, bilmemek yatıyor. Bu nedenle artık ülkemizde de çocuk ve gençlere cinsellikle ilgili eğitim verilmeye çalışılıyor. Ancak eğitimin amacına ulaşabilmesi için eğitim kurumu ile ailenin ifadeleri tutarlı olmalıdır. Yoksa bir bütünlük teşkil etmez ve çocuğun aklı daha da karışır.

Çocuk sorular sormaya başladıysa;

. Doğruyu anlatmaktan çekinmeyin ancak her ayrıntıyı da anlatmanız gerekmediğini bilin. Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurarak cevaplayın.
. Yaşı ilerledikçe daha fazla bilgi ve daha fazla ayrıntı isteyecektir. Bu nedenle nasıl cevap vereceğiniz konusunda bilginiz yoksa bir kitap edinebilir yada özel veya genel mesaj yollayabilirsiniz.
. Çocuğunuz sorduğu soruda ne sormak istediğini tam anlayınız. Gerekirse sorusunu farklı cümlelerle tekrarlayabilirsiniz. Örneğin " Anne ben nereden geldim" sorusunu "Sen şimdi nereden doğduğunu mu merak ediyorsun" diyerek soruyu tekrarlayabilirsiniz.

Çocuklar Ne Tür Sorular Sorarlar

. Ben karnında nasıl yaşadım?
Sen benim karnımda, senin için hazırlanmış bir odada yaşadın. Doğum için büyüyene kadar oradaydın. Zamanı gelince de doktor seni oradan aldı.

. Bebek neden annenin karnında büyüyor?
Bebeğin odası annesinin karnında olduğu için, bebeği annenin taşıması gerekiyor.

. Erkek çocukları babalar, kız çocukları da anneler mi yapar?
Hayır, hem kız, hem erkek çocuğu anne ve baba bir araya gelerek yapar. Sen benim ve babanın çok özel bir karışımısın.

. Seks nedir?
Seks birbirini çok seven iki yetişkinin birbirine farklı bir tarzda sarılması ve öpüşmesi şeklidir.

. Seks yapınca mı bebek olur?
Seks aslında birbirlerine aşık olduklarını gösterme biçimidir ama eğer bebek
sahibi olmak da isterlerse olabilirler.

Sevgiyle kalın..
Meltem Erdemli
http://www.koruyucuaile.com/
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 9 yorum
şennurhüseyin - 2009/03/28
benim oglum 3 yaşında cinselliği hat safada kendini keşfetetti ve onu elliyor merak ediyor ilk başta çok tepki verdim sonra ilgisini başka oyuna çekmeye çalıştım işe yaradı ama zaman zaman devam ediyor ben onu yalnızken kendi odasında yapması gerektiğini anlattım ve izin vermeye başladım hata mı yaptım bilemiyorum tşk
e.meric - 2007/08/16
4 yaşında bir kızım var. televizyonda gördüğü öpüşme sahnelerini dikkatli izleyip bizlerde uygulamaya çalışıyor. biz buna tepki veriyoruz ama çokta üstüne gitmek istemiyoruz. bir gün bana arkadaşı barışı öpmek istediğini söyledi bende bunun, büyüyüp evlendikten sonra mümkün olabileceğini söyledim. o da buna olumlu cevap verdi. ne derece doğru yaptım bilmiyorum. acıkcası ne tepki vermem gerektiğinide bilmiyorum.
Konuk - 2007/08/16
benim kızım da 4 yaşında ve televizyonda izlediği öpüşme sahnelerini çok dikkatli izleyip bizde uygulamaya çalışıyor. kızıyoruz ama fazlada tepki veremiyoruz aynı dert bizdede var. ne yapacağımızı bilemiyoruz. birde şimdi evlenmeye ve çocuk yapmaya takmış vaziyette ve barışla öpüşebilirmiymiş bana soruyor bende büyüyüp evlenince bunun mümkün olabileceğini söyledim. ne kadar doğru bilmiyorum.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları