Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Çocuğun Cinsel İstismarı

Çocukla ebeveyn arasında sıcak ilişkiler kurmak, erken yaşta verilecek bilinçli cinsel eğitim ile " Özel yerlerine dokunulması " halinde çocuğa yapılacakları

Çocuğun cinsel istismarı duymaya bile tahammül edemediğimiz, yüreğimizi acıtan bir durum. Ancak ne yazık ki rastlamaktayız.. Çocukla ebeveyn arasında sıcak ilişkiler kurmak, erken yaşta verilecek bilinçli cinsel eğitim ile " Özel yerlerine dokunulması " halinde çocuğa yapılacakları öğretebilmek sorunun oluşumunu engelleyici olmaktadır. Yapılan araştırmalarda çocuklara cinsel tacizde bulunan kişilerin pek çoğunun çocuğun yakınındaki kişiler olduğu belirlenmiştir.

Bizler, ebeveynler, öğretmenler nasıl fark ederiz ve fark ettiğimizde tutumumuz ne olmalıdır?

. Öncelikli olarak çocukta davranış değişiklikleri görmek mümkündür. Çocuk içine kapanabilir, uykusundan ağlayarak uyanabilir.
. Oyunlarının içeriğinde değişmeler olur.
. İçe kapanma çok sık görülür.
. Vücudunu kapama, saklama isteği.
. Anneden ayrılmaktan korkma, hep yan yana kalmak isteme.

Bu gibi durumla karşılaştığımızı düşündüğümüzde;
. Her ne kadar zor olsa da sakin olmalı ve çocuğa güven vermeliyiz
. Konuşmasını kesmeden sadece arada "Evet, anlıyorum " gibi geri bildirimler vererek dinlemeliyiz.
. Dinlerken konuşması konusunda destekleyici olmalıyız.
. Bu durumla karşılaşan çocukların çoğu suçluluk duyar. Bu nedenle hatanın bunu yapan kişide olduğunu vurgulamamız gerekmektedir.
. Bu durum netleştikten sonra çocuk üzerinde aşırı korumacı olmak, sosyal yaşantısından koparmak daha örseleyici olacaktır. Çocuğa bundan sonra güvende olacağına dair güvence verdikten sonra siz çocuğun yaşantısını sınırlamadan tedbirler alın.
. Ve en önemlisi hiç bir şey olmamış gibi davranmayın ve hemen bir Çocuk Psikiyatrisi ile irtibata geçin.

Sevgiyle kalın.
Meltem Erdemli
http://www.koruyucuaile.com/
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
maamur - 2013/07/18
7 yaşımdayken 18 yaşındaki komşuoğlunun tacizine uğradım cezasını elbet çekti 1 sene hapis cezası fakat yaşadıklarımı üstümden atmak hiç öyle kolay olmadı,hastane muayenesi beni yerin dibine sokmuştu, karakolda, mahkemede tekrar tekrar anlatmam utanç verici geliyordu şuan 4 yaşında kızım var ve onu gözümün önünden ayırmıyorum, ya anneme ya da kızkardeşime bırakıp gidebiliyorum kimseye güvenemiyorum, Allah evlatlarımızı kötülerle karşılaştırmasın
SENAYOZ - 2011/01/13
Benımde 4 yasında bır oglum var . Dıger tüm anne ve babalar gıbı aynı kaygıları duyuyorum .Anne baba olmak cocugu korumak gercekten cok zor. Oglumu fızıksel olarak korumanın dısında gelecekte kendıne güvenen mutlu bır cocuk yetıstırme cabasındayız . Bu konuda yardımcı olabılıcek kaynaklarla ılgılı yardımcı olursanız cok sevırım . Herkese aılesıyle gecırebılecek mutlu huzurlu günler diliyorum .
atube - 2009/07/28
Belkı çok fazla bır tepkı dıyebılen çıkabılır ama kızım 3 yaşında ve savunmasız olduğu için hıçbır erkege güven duymadıgım için en sağlıklı pisikolojı çizen erkek de dahıl kızımı emanet etmıyorum.en yakınına bıle amca dede dayı herkez dahıl insan oğlu gerçekten ne yapacağı bılınmeyen psikolojılerı var ve herkezde dıkkatlı olmalı dıyorum sonunda aa(hiç ummazdım )dememek için


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları