Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Engelli Çocuklarımız - Sosyal Bakış
 

Paylaş Yorumla

Özel Çocuklarımızın Kaynaştırılması

Genel anlamıyla kaynaştırma, toplumla iç içe olmak demektir. Eğitimdeki kaynaştırma da özel gereksinimli çocukların

Genel anlamıyla kaynaştırma, toplumla iç içe olmak demektir. Eğitimdeki kaynaştırma da özel gereksinimli çocukların (ÖĞÇ), yaşıtlarından ayrılmadan, aynı ortamlarda eğitim almasıdır. Kaynaştırma türleri farklı farklıdır.

Genel olarak
. Kendi yaşıtları ile aynı sınıfta eğitim alması ve çocuğunuz için uygulanacak Bireysel Eğitim Programı (BEP) takip etmesidir.
. Özel gereksinimli çocuk yine yaşıtları ile aynı sınıftadır ama bazı derslerde başka sınıflara gidebilir, o sınıflarda eğitim alabilir.
. Özel gereksinimli çocuk, okulu bünyesindeki özel sınıfın üyesidir. Ancak okul kütüphanesini, kantini, gezi ve gözlemlerde yaşıtları ile bulunması kaynaşmasında olumlu etkilerdir.

Rehberlik Araştırma Merkezleri, kaynaştırma eğitimi almasının uygun olduğu çocukları belirledikten sonra aşağıdaki aşamaları ailenin de takip etmesi gerekmektedir. Aile bu konuda bilgili olursa, atlanan basamakta destek olacağını düşünmekteyim.

1. Öncelikli olarak ÖGÇ gideceği okul hakkında önceden bildirilmeli , okul ziyareti ile öğretmenini tanımalı, tuvalet, kantin ve okulun yerini öğrenmelidir.

2. ÖGÇ daha okula başlamadan öğretmeni ile tanıştığı için öğretmen, sınıfa yönelik bir drama etkinliği ile ÖGÇ hakkında bilgi verebilir. Öğretmen sınıfa yeni katılacak çocuk hakkında yetersizlikler üzerinde durmasından öte, tüm bireylerin ortak ve farklı özellikleri üzerinde durmalıdır.

Örneğin " Kimimizin saçı kısa, kimimizin uzun, kimimiz şişmanız, kimimiz zayıfız ama hepimiz kötü sözler söylendiğinde üzülürüz. Kimimiz siyah gözlüyüz, kimimiz mavi, kimimiz yeşil, kimimiz kahverengi ama hepimiz yorulunca dinlenmek isteriz" gibi.. Farklılık ve ortak yönlerin altını çizmek lazım. Bu etkinlikten sonra öğretmen ÖGÇ hakkında bilgi verebilir.

3. Öğretmen ve öğrenciler konu hakkında bilgilendirildikten sonra en fazla sorun yaşadığımız öğrenci velileridir. Çünkü evdeki konuşmalar çocukların olumsuz davranışları okulda yansıtmasına neden olur. Öğretmenin bir veli toplantısı düzenleyerek ÖGÇ ailesinin hissettiklerinin paylaşılması, velilerin anlamasını kolaylaştıracaktır. Çünkü olumsuz veli yaklaşımı,öğrencileri de olumsuz etkileyecektir.

4. Okul personelinin de ÖÇG hakkında bilgisi olması, anlamlı iletişimi
arttıracaktır.

Sevgiyle kalın.
Meltem Erdemli
http://www.koruyucuaile.com/
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Konuk - 2008/01/10
<a href=http://www.wowgoldprice.org>wow gold</a>, power leveling,are available on all servers." make sure you check your server for sales on wow gold, power leveling. "Why risk buying <a href=http://www.wowgoldprice.com>wow gold</a> from unknown sellers and website when igoldc delivers fast?" We accept these payment methods to buy warcraft gold: paypal,Moneybookers,Bank transfer,Western Union.<a href=http://www.wowgoldprice.com>warcraft gold</a> and <a href=http://www.wowgoldprice.org>warcraft gold</a>.
Konuk - 2008/01/10
Farming for <a href=http://www.wowgoldshopping.com>wow gold</a> (world of warcraft gold) isn't easy, but you can buy cheap wow gold, wow power leveling on sale. We have revolutionized the exchange of money to wow gold with fast delivery. Purchase <a href=http://www.wowgold-shopping.com>wow gold</a> online and wow power up your character to the next level. Our customer service will make sure you are more than satisfied with every purchase. Feel free to contact our 24 hour live support with any questions you may have. Welcome to our website,delivery in 24 hours,7/24 service.buy cheap wow gold now,I think you will have your pleasure.<a href=http://www.wowgoldshopping.com>warcraft gold</a> and <a href=http://www.wowgold-shopping.com>warcraft gold</a>.
Mustafa AKDEMİR - 2007/01/22
Düşünce olarak teorik olarak yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil.Ancak pratikte bu çocuklar kaynaştırılmış değil,ARADA KAYNATILMIŞ oldukları için ülkemizde binden fazla Özel Eğitim Merkezi faaliyet gösteriyor.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları