Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

İsteksizliklerimiz ve Bahanelerimiz

Riskten kaçınmak, başarısızlığımızı açıklayabilmek, değişmeye yanaşmamak ve egolarımızı korumak için bahanelerden yararlanırız. Aslında şunu demek isteriz: “Aslında bu benim hatam değil.”

Sırf alıştığımız için kendimiz bunalımlı, çaresiz veya değersiz hissediyorsak, yavaş yavaş yoğun bir uyuşukluğa gömülmeye başlarız.  Sanki bir umutsuzluk batağına saplanmışızdır. Orada öylece kalmak, ayağa kalkıp bataktan çıkmaktan daha kolay gelir bize.

 

Bahaneler tembelliğimiz için bulduğumuz gerekçelerdir. İnsanların bize fırlattıkları hayat iplerini kesmemizi kolaylaştırırlar. Bahaneler arkasında saklandığımız maske, yaslandığımız koltuk değnekleri gibidirler.

 

Riskten kaçınmak, başarısızlığımızı açıklayabilmek, değişmeye yanaşmamak ve egolarımızı korumak için bahanelerden yararlanırız. Aslında şunu demek isteriz: “Aslında bu benim hatam değil.”

 

Yüksek zeka düzeyinin bile bu bahaneleri azaltmakta değil, güçlendirilmesinde kullanılması da ilginçtir.

 

Rahatımız kaçmasın diye mazeret bulmakta hepimiz ustayızdır. Sabah erkenden yataktan çıkmak istemediğimizde niye o gün iş aramaya ya da ev bulmaya gidemeyeceğimize dair bir sürü bahane bulabiliriz.  İsteksizlik bizi hissizliğe sürükler. Duygularımız bizi orada öylece yatırmaktadır.

 

Halbuki o anda hissettiğimiz şeyin tam üstüne giderek isteksizliğimizi yenebiliriz. 

  •  Kendinizi reddedilmiş hissediyorsanız, tekrar oraya gidip reddedilme riskini göze almalısınız.
  • Aşırı utangaçsanız, olduğunuzdab daha girgin görünmeye çalışmalısınız.
  • Çaresizlik duyduğunuzda, sanki kontrol sizdeymiş gibi davranmalısınız.

 Tabi bu kolay bir şey değildir.

 

Bir işi yüklenme, meşguliyet gibi şeyler isteksizliklere karşı en iyi ilaçtır. Doğa bizi yaratıcı, meraklı, araştıran yaratıklar yapmış. Hareketsizlik bizim için doğal değil. Bahaneler ise bizi iyice kıpırtısız hale getirir. Bunu durdurmanın tek yolu vardır.

 

Artık bahane bulmaya son vereceksiniz.

"Altı aydır şu işi erteleyip duruyorum, artık yeter, hadi iş başına."

"Üç gündür şu konuşmayı yapamadım, şimdi arıyorum. diyeceksiniz."

 

“Yapamıyorum”  dediğinizde, bu sözleriniz ağzınızdan çıkıp kulaklarınıza, oradan da yapıştıkları beyninize gider.

 

“Söylemek İnanmaktır”

 

“Ben başarısızım, aptalın tekiyim, hiç yeteneğim yok, değişemiyorum.”

Ağzınızdan çıkan söz, kararı kesinleştirir. Halbuki hem kulaklarımız, hem de her şeyi kaydeden beynimiz için şu sözleri duymak daha iyi olmaz mıydı?:

 

“Evet, değişebilirim, en azından değişmek için elimden gelenin en iyisini yapabilirim. Deneyebilirim.”

 

Eğer günümüzü çaresizlik, endişe duyguları ile geçiriyorsak, tabi ki çaresiz ve endişeliyiz. Eğer oyunumuzu değiştirmeye karar verirsek, bu sürekli kaybedilen oyunlara bir son vermeye ilk adımı atmışızdır demektir.  Bizim için değişmeye açılan kapı her zaman açıktır. Tek yapmamız gereken bu kapıdan geçmeyi ietmektir.

 

Yaşımız, mesleğimiz, cinsiyetimiz ne olursa olsun, değişme gücü bizim içimizdedir. 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
Konuk - 2007/09/16
cok guzel ifade etmissiniz yavasca okudum faydali olcagina inaniyorum temel ne istedigini bilmek ve icindeki istegi canli tutabilmek


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları