Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Ben Bunları Haketmedim

Hak ettiğimize, hak etmediğimize, layık olduğumuza, layık olmadığımıza, birilerinin bize borçlu olduğuna inanarak yaşamak bizi mutsuzluğa sürükler. İstediğimizi alamadığımızda

"Layık olmak", "Borçlu olmak", "Hak etmek";  Bunlar tehlikeli sözcükler. Belkide dilimizden bu sözcükleri çıkarsak hayatımız daha da kolaylaşırdı.

 

Bu sözcüklerin bütün anlamı bizi hayal kırıklığına, güceniklik ve reddedilme duygusuna sürüklemekten ibarettir.

 

Bizim için bir şeyler olacağını veya bize borçlu olunduğunu zannetmek bizi hayal kırıklığına uğratır. Hak ettiğimiz şeyi alamdığımızda da kandırıldık demektir.

 

“Bana borçlu, onun için her şeyi yaptım”

“Ben onun bu davranışına layık değilim”

“Ben artık bunu hak ettim”

“Ben bunu hiç hak etmedim”

 

Hak ettiğimize, hak etmediğimize, layık olduğumuza, layık olmadığımıza, birilerinin bize borçlu olduğuna inanarak yaşamak bizi mutsuzluğa sürükler. İstediğimizi alamadığımızda içimize acı bir duygunun çöreklenmesine sebep olur.

 

Tabi ki bazı ümitlerimiz olacaktır. Fakat minnettarlık, saygınlık, övgü ya da sevgi bekliyorsak, tehlikedeyiz demektir.

 

Mutluluk hakkını satın aldığımızı düşünüyorsak, sonradan içine yuvarlanacağımız bir tuzağı kendi kendimize kurmuşuz demektir.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
s_e_n_e_m - 2008/09/16
yazının başı güzel ama biraz eskik kalmış gibi yani bu durumlarda ne yapılmalı insanlar kendilerini ne tür düşüncelere sevk ederek hareket etmeliler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları