Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Sağlıklı Gıda Hazırlama

Bebek ve küçük çocuklar için gıdaları taze hazırlayın ve piştikten sonra yenebilecek kadar soğuyunca hemen yedirin. Hazırladığınız gıdaları bekletmekten kaçının.

GIDALARI DOĞRU PİŞİRİNİZ !

Birçok çiğ gıdalar, et,süt ve sebzeler, sıklıkla hastalığa yol açan mikroorganizmalarla bulaşmış olurlar. Doğru pişirme ile bu mikroorganizmalar ölürler. Mikroorganizmaların ölmesini sağlamak için pişirirken gıdanın tümü buharlaşma ısısına, yani 70 dereceye ulaşmalıdır.


PİŞMİŞ GIDALARI BEKLETMEYİNİZ !

Bebek ve küçük çocuklar için gıdaları taze hazırlayın ve piştikten sonra yenebilecek kadar soğuyunca hemen yedirin.Bebek ve çocuklar için hazırladığınız gıdaları bekletmekten kaçının. Ancak bu mümkün değilse gıdaları en fazla bir sonraki öğüne kadar soğuk (10 derecenin altında) ortamda saklayınız.Sakladığınız gıdaları doğru şekilde, gıdanın tümünün en az 70 derecede olmasını sağlayarak ısıttıktan sonra yiyebilirsiniz.


PİŞMEMİŞ GIDALARIN PİŞMİŞ GIDALARLA TEMASINI ÖNLEYİNİZ !

Pişmiş gıdalar pişmemiş çiğ gıdalar ile temas ederse pişmiş gıdaların mikroorganizmalarla bulaşabilme riski yüksektir.Bu bulaşma doğrudan olabileceği gibi kirli eller, kaplar ya da kirli yüzeylerden dolayı bulaşma da olabilir. Bu nedenle özellikle eller bulaşma riski taşıyan maddelerle temastan sonra iyice yıkanmalıdır. Benzer şekilde çiğ gıda için kullanılmış kaplar da bir başka yemek pişirmeden önce iyice yıkanmalıdır. Pişmiş gıdalara, pişmemiş çiğ gıdalar eklemek mikropların bulaşmasına neden olabilir. Bu durumda gıda yeniden uygun şekilde pişirilmelidir.


MEYVA ve SEBZELERİ YIKAYINIZ !
Meyva ve sebzeler, özellikle bebeklere pişirilmeden verilecekse, temiz ve güvenli su ile iyice yıkanmalıdır. Mümkünse meyva ve sebzeler püre haline getirilmelidir. Temiz su ile yıkamama gibi bulaşma riski olan durumlarda sebze ve meyvalar bebeklere verilmeden önce uygun şekilde pişirilmelidir.


GÜVENLİ SU KULLANINIZ !

Bebek ve çocuklar için gıda hazırlarken güvenli su kullanımı en az temiz ve güvenli içme suyu kullanımı kadar önemlidir. Gıdaları hazırlarken kullanılacak su mutlaka kaynatılmış olmalıdır. Temiz olmayan su ya da temiz olmayan sudan elde edilmiş buzun erimesiyle ortaya çıkan suyun güvenli olmayacağını unutmayınız.


ELLERİNİZİ YIKAYINIZ !

Ellerinizi, gıdalarınızı hazırlamaya başlamadan ya da bebeğinizi beslemeden önce iyice yıkayınız. Bebeği beslerken, herhangi bir nedenle beslemeye ara verirseniz, özellikle tuvaleti kullanırsanız, beslemeye devam etmeden önce mutlaka ellrinizi yıkayınız. Bebeği beslerken kullandığınız tabakları, kaşıkları ve gıdayı hazırladığınız kapları besleme sona erince hemen yıkayınız. Eğer biberon kullanıyorsanız, her kullanımdan sonra uygun şekilde yıkayın ve kaynatın.


GIDALARI SİNEK, KEMİRİCİ ve DİĞER HAYVANLARDAN UZAK TUTUNUZ !

Hayvanlar sıklıkla hastalıklara yol açan mikropları taşırlar. Hayvanlar, gıdaların mikroorganizmalarla bulaşmasına neden olurlar.Gıdaları böceklerden ve fare gibi kemirici hayvanlardan korumak için üstü kapalı kutularda saklayınız. 


KİMYASAL MADDELERİ GÜVENLİ YERLERDE SAKLAYINIZ !

Böcek ilaçları, tarımda kullanılan ilaç ve gübreler ile diğer ilaçlar üzerinde etiket olan ağzı kapaklı kutularda ve gıdalardan ayrı bir yerde saklanmalıdır. Gıdaları saklamak için kullanacağınız kutuların daha önce böcek ya da tarım ilacı için kullanılmamış olmasına özen gösteriniz.


GIDALARI HAZIRLADIĞINIZ YERLERİN TEMİZ OLMASINI SAĞLAYINIZ !

Gıdaların hazırlandığı yerler bulaşmayı önleyebilmek için mutlaka temiz olmalıdır. Gıda artıkları hem mikropların çoğalması için güzel bir ortam oluşturur hem de böceklerin çoğalmasına neden olurlar. Çöpler mutlaka kapaklı kaplarda muhafaza edilmeli ve mümkün olan en kısa sürede imha edilmelidir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
bir ögrenci - 2006/02/02
cocuk beslenmesi cok önemli bir mevzudur gerekli ilgi ve alaka gösterilmelidir.sitenize tşk ederiz.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları