Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Günlük Beslenme Rehberi

İnsan, gereksinmesi olduğu besin öğelerini tartarak alamaz.Bunlar doğal besinlerle karşılanır. Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri

Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır. 

İnsan, gereksinmesi olduğu besin öğelerini tartarak alamaz.Bunlar doğal besinlerle karşılanır. Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır.Bazı besinler proteinden, bazıları herhangi bir vitaminden zengindir.Her besini yeme olanağımızda yoktur.Bu nedenle, besinlerimizi, besleyici değerleri yönünden 4 grup altında toplayabiliriz.Bu grup içinde yer alan besinler, birbirinin yerini tutar.Günlük diyetimizde her gruptan besin bulunur ve bunların miktarları gereksinmemize uygun olursa,  yeterli ve dengeli besleniriz: 


Grup 1: Süt ve sütten yapılan yiyecekler:
Bu grup kalsiyum için en iyi kaynaktır.Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar.Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçından günde 1-2 porsiyon yenilmelidir.En az bir büyük su bardağı süt veya yoğurt,iki kibrit kutusu büyüklükte peynir, bir küçük kase muhallebi veya sütlaç bir porsiyon kabul edilir. Bu gruptaki yiyecekler özellikle büyümekte olan çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılar için önemlidir. Yetişkin ve normal durumda olan kişilere, günde bir porsiyon, örneğin iki kibrit kutusu büyüklükte peynir veya bir su bardağı kadar yoğurt yeterse de; çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar 2-3 porsiyon almalıdırlar. 


Grup 2: Et, tavuk, balık, sakatat, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler:

Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir.  Enerji de verirler .Herhangi birinden ya da bir kaçından her gün iki porsiyon yemeliyiz.  Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur.  Sabah bir yumurta yenirse yarım porsiyon alınmış demektir.  Öğünlerden birinde kurubaklagil, birinde de etli sebze yemeği yeterlidir.    Etin yerine balık ve tavuk da yenilebilir. 

 

Grup 3: Taze sebze ve meyveler: 

C vitamini gereksinmemizi bu gruptan karşılarız.  Patates, karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak, domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyve.  Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi  birinden veya bir kaçının karışımından her gün 3-5 porsiyon yenilmelidir.  Alınan sebze ve meyvenin bir porsiyonu yeşil yapraklı sebze veya portakal, limon gibi turunçgillerden veya domates olmalıdır.  Büyük meyvelerin  (portakal, elma, armut, muz gibi ) orta büyüklükte bir tanesi, kayısı ve erik gibi meyvelerin 3-6 adedi; çilek, kiraz gibi olanların yarım su bardağı kadarı bir porsiyon sayılır.  Yeşil sebzelerin kıyıldığı zaman 2-3 su bardağını dolduran miktarı, bir orta  büyüklükte patates, bir  küçük havuç, bir küçük yeşil kabak, yine bir porsiyon olarak kabul edilir. 


Grup 4: Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler:
Bu grup temel enerji kaynağımızı oluşturur.  Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten yapılan tatlılar.  Ekmek, her öğün yediğimiz yiyecektir.  Yetişkin bir kişi için öğünlerde, 1-2  orta dilim ekmek yeterlidir.  Fazla hareket gösteren kişiler bunun iki üç katını yiyeceği gibi, daha çok oturarak iş gören kişilerin bir porsiyondan fazla yemelerine gerek yoktur.  Hareketli iş gören kişiler yaptıkları işin derecesine göre 2-3 porsiyon yiyebilirler.  3-5 yemek kaşığı kadar makarna veya pilav, bir porsiyon sayılır.  Tatlıların porsiyon ölçüsü çeşitlerine göre ayarlanır.  İrmik helvasının 3-4 silme yemek kaşığı, lokmanın 5-6 adedi, sigara böreğinin 3-4 tanesi, tepsi böreğinin normal bir dilimi bir porsiyon sayılır. 

 

Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır.  Şeker vücuda sadece enerji sağladığına göre fazla şeker yemek kişiyi dengesiz beslenmeye götürür.  Bal, pekmez, reçel ve marmelat gibi yiyecekler, şeker yerini tutar.  Beden hareketi çok olan işçiler ve sporcular her yemekte tatlı yiyebilirler. 

 

Günlük yediğimiz yağların aşağı yukarı yarısı, yiyeceklerimizin bileşiminden gelir.  Özellikle et ve benzeri yiyeceklerle; fıstık, zeytin, ceviz, süt, peynir, yumurta  gibi yiyeceklerin kullanıldığı yemeklere ilaveten yağ koymaya gerek yoktur.  Kahvaltılarda ve yemeklerde kullandığımız yağlar katı veya sıvı olabilir.  Katı ve sıvı yağlardan dengeli bir şekilde yenmelidir.  Günlük bir kişinin alacağı yağ miktarı 20-30 g. (2-3 silme yemek kaşığı) kadardır.  Bu yağın yarısı bitkisel sıvı yağlardan olmalıdır. 

 

Bu gruptaki yiyeceklerden çok fazla alıp, diğer gruplardakilerden çok az veya hiç almayan kimseler, dengesiz besleniyor demektir.  Örneğin, günlük yiyecekleri daha çok et, hamur işleri, pirinç, bulgur ve tatlılar olan, taze sebze ve meyvelerden yemeyen bir kimse vitaminlerin ve minerallerin bazılarını yeteri kadar sağlayamaz.  Bunun yanında, herhangi bir meyveden çok  fazla yemenin de bir yararı yoktur. 

 

Günlük yiyeceklerimiz seçilirken, her gruptaki yiyeceklerden gösterilen miktarlar kadar almak yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi için gereklidir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 13 yorum
PRENSESSS İLOŞ - 2008/10/23
merhaba benim 2 yaşında kızım var ve sebze yediremiyorum süt içmiyor sadece hazır meyveli yoğurt yiyor makarna ve pilav seviyor kızım artık kilo almıyor ne yaparsam yapıyım yediremiyorum vucut direnci düştü artık daha çabuk hasta oluyor acaba cocuk gelişim uzmanına mı götürmeliyim doktorlar gayet sağlıklı diyor ama içim rahat değil yazılarınızı bekliyorum lütfen yeme problemli cocuklarla ilgili detaylı bilgi verirmisiniz.
Konuk - 2008/04/30
4.5 aylık kızım var sitenizi bugün öğrendim ve çk beğendim ek gıdalara geçiş konusunda yeterli bilgim yoktu siteniz sayesinde bilgi sahibi oldum teşekkür ederim.
yamurdamlası - 2008/04/17
BEN BEŞ AYLIK HAMİLEYİM VE SİTENİZDE BİRÇOK YARARLI BİLGİ MEVCUT.EMEĞİ GEÇEN HERKEZE ÇOK TEŞEKÜR EDİYORUM.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları