Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

3 - 5 Yaş Çocuk Beslenme

Bu dönemde çocuk aile sofrasını bir taraftan dengeli beslenme modeli olarak, diğer taraftan ise aile büyüklerinin bir arada

Okul öncesi 3-5 yaş grubu çocuklara aile yaşamına daha çok katılan bireyler gözüyle bakılmalıdır. Bu yaşta yemek alışkanlığının gelişmesinde aile primer rol üstlenir, çocuklar genelde aile içi bireyleri taklit ederek öğrenirler.

Bu dönemde çocuk aile sofrasını bir taraftan dengeli beslenme modeli olarak, diğer taraftan ise aile büyüklerinin bir arada bulundukları keyifli bir sosyal olay olarak algılamalıdır.


Yemek sırasındaki çocuk davranışlarındaki olumsuzluklarda aşırı tepki, cezalandırma,aşırı beklenti içinde bulunma yemek zamanını çocuk için işkenceye çevirebilir.

Çalışan anneler çocuklarını akşam yemeklerinin mutlu bir ortamda geçmesine özen gösterilmelidirler. Yemek öncesi sakin yorucu olmayan bir oyun veya istirahat yemeğin keyifli geçmesini kolaylaştırır. Okul öncesi enerji gereksinmesi arttığı için bunun karşılanmasına özen gösterilmelidir.

Bu yaşta televizyon ve oyun çok çekici oluşundan yemeğe ilgisizlik sık bir sorundur. Ayrıca yemek seçme de sıktır, haftalarca hep aynı şeyleri yemek istenmesi nadir değildir. Bu dönemde çocuğun çikolata, şeker, pasta, kola gibi besleyici özelliği olmayan şeylere alışmamasına özen gösterilmeli. Yemek saatleri düzenli olmalı ve yemek arasında bu gibi besinlerin verilmesinden kaçınılmalıdır.Örnek Günlük Beslenme ProgramıKahvaltı (07.00-08.00) 

1 yumurta (gün aşırı)

Ekmek, tereyağı, beyaz peynir, bal-pekmez veya reçel

1 bardak süt

 

Ara Öğün (Saat 10.00) 1 Bardak meyva suyu

Öğle Yemeği ( Saat 11.00-12.00)

Köfte (veya balık, tavuk, karaciğer)

Sebze (veya salata)

Patates (veya pilav, makarna)

1 Bardak süt veya yoğurt

 

Ara Öğün

Meyva

 

Akşam Yemeği (18.30-19.00)

Şehriye çorbası (veya makarna, pilav)

Yoğurt (veya süt, muhallebi)

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 36 yorum
sezeniş - 2010/12/19
oğlum yemek seçmiyor. pek düzenli yediğini de söyleyemem. sürekli kahvaltılık gevreklerden istiyor. ben de kahvaltıdan sonra veriyorum.
şennurhüseyin - 2009/03/22
oğlumun yemek yeme alışkanlıgı iyi sadece ıspanak yemiyor bende böreğin içinde çaktırmadan yediriyorum ben oğlumu yaşına girdiği andan itibaren bizimle masaya oturmasını alıştırdım hiç mama sandelyesi kullanmadım ve sürekli kendinin yemesine müsade ettim faydası olduğunu düşünüyorum ben çalışan anneyim tavsiyelerinizi önemsiyor ve çok teşekkür ediyorum
suseni - 2008/12/15
benim kızımın yemeyle arası hiç iyi değil sürekli sorun yaşıyoruz çinko ve demir 0 çıktı ilaçlarla yeni yeni yemeye başladı boy 99 kilo 15 dr kilosu 16 veya 17 olması gerek diyor ama boyu iyi diyor bir çocuğun yemek yememesi çok zor


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları