Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Emziren Anneler Daha Kolay Kilo Veriyor

Doğum yapmak, dünyaya size benzeyen, sizinle beraber yetişecek, gelişim sürecinde sizin özelliklerinizi kendisine

Doğum yapmak, dünyaya size benzeyen, sizinle beraber yetişecek, gelişim sürecinde sizin özelliklerinizi kendisine adapte edecek birini getirmek... Anlatılması çok zor, ancak yaşanıldığı zaman farkına varılabilecek, bütün mutlulukların üzerinde bir mutluluk.

Bu mutluluğun yanı sıra, bütün hayatınızın bu küçük varlık olmasının dışında, kendi yaşamınızın devam etmesi sürecinde, vücuda alınan fazla kilolar, bunların nasıl geri verilebileceği endişesi de, bu mutlu sürecin atlatılmasından sonra aklımızı kurcalayan konulardan biri.

Yaklaşık 40 hafta süren gebelik dönemi, bu dönemde alınan ortalama 12-15 kilo ve doğan ortalama 3-3,5 kilo ağırlığında bir bebek... Doğum sırasında sıvı ve bebek ile kaybedilen 6-8 kilo ve geriye size kalan kilolarınız!

Gebelik döneminden sonra gelen emziklilik döneminde de annelere çok büyük görev düşmektedir. Gebelik sürecinde sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için dikkat ettiğiniz beslenmenize belki de şimdi daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Anne karnında olduğu sürede, sadece sizinle beraber beslenen bebek, doğum sonrasında da minumum 6 ay sizinle beslenmek zorundadır. Sütünüzle beslemeye devam edeceğiniz bebeğinizin, hastalıklara yakalanmaması, büyüme ve gelişmesinin sağlıklı olarak devam edebilmesi için 6 ay boyunca yanlızca sizin sütünüzü alması gereklidir.

Beslenmenize bu dönemde dikkat etmeniz, sütünüzü devamlı olarak vermeniz ve doğumdan sonra size kalan kiloların üzerine daha da fazla ağırlık kazanmamak için önemlidir.

Anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemelidirler. Bu süre 6 ay veya daha fazla olabilmektedir. Anneler bebeklerini emzirdikleri sürece kendilerinde kalan 6-8 kilo olan ağırlıklarını daha kolay kaybedebilmektedirler. Emzirme süreci 6 ay boyunca devam ettiğinde ve 6 aydan sonra bebekler ek besinle birlikte anne sütü almaya devam ettikleri sürece kilo vermek daha da kolay olmaktadır.

Emziklilik döneminde anneye 600-800 kkal enerji eklemesi önerilmektedir. Bu enerji fazlalığı bebeğin beslenmesi ve süt için gereklidir. Bebek normal olarak emzirildiğinde, emzirme sırasında annenin vücudundan bu enerji fazlalığı hatta daha fazlası geri alınmaktadır.

Sağlıklı bir emzirme döneminde annede kalan ağırlık fazlalığının 2-3 kilogramının, zayıflama diyeti uygulamaya ihtiyaç olmadan kaybolduğu bilinmektedir.

Dünyanın en güzel işi olan anneliği yaşayan sizler, işiniz bu en önemli dönemlerinden birinde önce bebeğinizin, sonra da kendi sağlığınız için;

Ø Emziklilik sürecinde kesinlikle zayıflama diyeti uygulamayın,

Ø Günde en az 6 öğün beslenin,

Ø Bebeğinizi ağladıkça bol bol emzirin, kilo vermenize en büyük fayda bu olacaktır,

Ø İyi kalite protein kaynakları tüketin,

(et, süt ve türevleri, yumurta, peynir vb.)

Ø Kurufasülye, nohut, mercimek gibi besinleri, portakal mandalina, maydonoz, yeşil biber gibi C vitamininden zengin besinlerle beraber tüketin,

Ø Her öğününüzde mutlaka meyve tüketmeye dikkat edin,

Ø Güneşin kendini göstermeye başladığı şu günlerde D vitamini almak için bol bol güneş ışığına çıkın,

Ø Kansızlığa neden olduğundan dolayı yemeklerden 1 saat önce ve sonra çay, kahve tüketmemeye dikkat edin,

Ø Egzersiz yapmaya gayret gösterin, dışarıya çıkamasanız bile ev içinde ufak tefek hareketler mutlaka yapın.

Düzenli Diyetle, Sağlıklı Bir Yaşam Dilerim.

Dyt. Ali DERELİ

JS Anne Işığı Eğitim Merkezi

www.js.com.tr

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
gülruba - 2009/04/23
merhaba ben 7 ay önce doğum yaptım emziriyorum doğumum sezeryanla oldu. doğumdan sonra daha çok kilo aldım.yardımcı olursanız sevinirim
Konuk - 2008/04/06
slm ben izmirden sevda.yaklaşık 4ay önce doğum yaptım 14 kilo almıştım 9 kilosu gitti emziriyorum 65 kilo ile hamile kaldım doğumdan sonra daha çok kilo almaya başladım umarım veririm ali. izmirden sevgiler julal e şükrana nilüfer hn slm umarım görüşürüz
zehra - 2007/04/24
6 ay önce doğum yaptım 72,kilodan 59 kiloya düştüm gerçekten emzirmek mucizevi bir olay bence herkes bebeğini emzirmeli sevgiler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları