Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Boşanma ve Çocuklar

Anne-baba boşandığında, çocuklar için bu yeni hayata alışmak genellikle zor olur. Anne ve babaların boşanırken, boşanmadan önce

Boşandıktan sonra yeni bir hayat başlar. Herkes için... Anne-baba boşandığında, çocuklar için bu yeni hayata alışmak genellikle zor olur. Anne ve babaların boşanırken, boşanmadan önce, boşandıktan sonra, çocukları için yapabileceği pek çok şey var.

Boşanma tatsız bir durumdur. Hem ayrılanlar için, hem çocuklar için, hem de ailelerin diğer üyeleri için... Ama, ayrılanlar açısından, çıkışı olmayan bir durumdan ziyade, tıkanmış bir ilişkiler yumağından çıkış olarak da görülebilir. Her iki tarafın da görüş birliğinde olmadığı boşanmaların çoğunlukta olduğunu biliyoruz, ama itiraz edenler için bile, o anda fark edilmese bile, boşanma aslında bir çıkış yolu olabilir.

Her durumda, çocukların hayatında ortaya çıkmış bu dönüm noktasının, ve dönüm noktasının ardından gelen yeni hayatın onları geliştirici olması nasıl sağlanabilir?

Her aile kendine özgüdür. Herkesin durumu farklıdır, kendine özgüdür. Hiç bir boşanma hiç bir zaman birbirine benzemez; çünkü iki aile asla benzer değildir. Bilin ki, çoğu çocuk anne-babalarının boşanmasına alışabilir ve alışacaktır. Çocuklar çoğunlukla şaşılacak derecede güçlüdürler. Bazen anne ile baba arasında boşanmadan sonra daha yakın ilişkiler kurulabilir. Zamanla çocukların çoğu boşanmanın getirdiği değişimi kabullenmeyi öğrenecektir. Anne-babanın birbirleriyle iyi iletişim içinde olmaları ve çocuklarına karşı değişmeyen bir sıcaklık ve sevgi hissetmeleri bunu çok daha kolaylaştıracaktır.

Hayat devam eder. Boşanmadan sonra, hayat herkes için devam edecek. Üstelik, boşanan eşler artık karı-koca olmasalar bile, “akraba” olarak kalacaklar. Aradaki kan bağı, okula başlangıçlarda, mezuniyetlerde, sünnetlerde, düğünlerde, acılarda, hayatın diğer beklenen ve beklenmeyen dönüm noktalarında karşılaşmayı zorunlu kılacak. Boşanmanın iyisi-kötüsü olmaz; ama, düzgün bir şekilde, çocuklarımızı örselemeden, nasıl boşanılır; onu birlikte düşünelim.

BOŞANMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Anne ve baba olarak, eş olarak ayrılsak da, şimdi 5 yaşındaki ikiz çocuklarımızla ilişkimizin sonsuza dek olacağını biliyoruz. Hatasız hareket etmek istiyoruz. Boşanmadan önce çocuklarımıza yaklaşımlarımız nasıl olmalı? Ne diyelim, nasıl diyelim bilemiyoruz. Bilinçli ve medeni biçimde boşanmaya gayret ediyoruz.

Boşanmanın çocuklar üzerinde yarattığı gerilimin ne derece olacağı ve ne kadar süreceği bir çok etkene, ama en çok anne- babadan gelecek desteğe bağlıdır. Anne-babaların çocuklarına yardım edebilecekleri çeşitli yollar vardır.

Ayrılık ya da boşanma hakkında çocuklarınızla konuşarak başlayın.

Çocuklarınızın neleri anlayıp anlayamayacağı konusunda düşünün. Yaşlarını hesaba katın. Beş yaşına kadar olan çocukların sözel becerileri uzun konuşmaları, karmaşık açıklamaları anlamaya pek elvermez.

Açık ve dürüst olun. Özellikle onları doğrudan etkileyecek değişiklikler ve olacaklar hakkında bilgi sahibi olmaları, rahatlatıcıdır. Değişikliklerin adım adım, yavaş yavaş gerçekleşmesini sağlayın. Aynı anda bir çok değişiklik yapmayın. Bu çocuğunuzun boşanma esnasında ve sonrasında, olayların hızı ile başının dönmesini önler; kendisini daha güvende hissetmesini sağlar. Söylenenleri gerçekleştirin, gerçekleştiremeyeceğiniz şeyleri söylemeyin.

Prof.Dr.Yankı Yazgan
www.yankiyazgan.com

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 10 yorum
zeynepmelek - 2012/08/01
merhaba bende eşimden boşandım ve bir kızım var kızım daha çok küçük 1 buçuk yaşında ne olduğunun farkında bile değil tabi biz öyle zannediyoruz bir yıl önce evlerimizi ayırdık eski eşimle ve iki ay önce resmen bitti kızım babasını 6 ay hiç görmdi kızım günlerce baba baba diye ağladı bu geçen bir yıl içinde sadece iki kez gördü babasını sadece birkaç saat ve kızım çok agresif çok sinirli kendi kendine vuruyo kafasına vuruyo genelde sinirlendiği anda karşısında kapı varsa kapıya masada ise masaya yomruk atıyo şimdide sinirlendiğinde kollarımızı sıkmaya başladı sürekli ağlama çabası içinde her işini ağlayarak yaptırmaya çalışı ve ben bir uzman yardımı almak istiroyum yada başka ne yapabilirim lütfen bana bir fikir verin yardım edin
mars1 - 2009/09/01
mağdur anneleri anlıyorum, fakat onlar acaba madur babaların neler yaşadıklarını biliyorlarmı? Ben şahsen oğlumla ve karımla her zaman çok ilgiliydim ancak eski eşim tek taraflı bir karar alarak bağımsız bir hayat sürmek için benden kesinlikle boşanmak istedi. Bir aile terapistine müracat edelim dedim kesinlikle kabul etmedi İnsanlara ve düşüncelerine saygım olduğu için anlaşmalı boşandık. Mahkeme kararıyla oğlumu görme hakkım olmasına rağmen ve eşimin de binbir yeminine rağmen oğlumu görmemi engelliyor ve beni resmen süründürüyor. kanunlar bu konuda madur babaya karşı işliyor eski eşim hiç bir resmi kararı kale almadığı gibi kanunlara aykırı davranıyor. Ya Buna ne dersiniz hanımefendiler ? Ben şahsen özellikle birçok arkadaşımdan bu tutumu Türkiyede çoğu kadının kocasından öc almak uğruna çocuklarınıda babalarından esirgediklerini biliyorum.
hudo_g_t - 2009/05/11
11 aylık oğlum var. ve malesefki boşanmakararı aldık bu 11ay içersinde oğlum babasını sayılı gördü zaten.yani aslında biz oğlum 1 aylıkken koptuk. ona baktıkça içim acıyor.anne ve babsıyla birlikte büyüyemiyecek.keşke bir mucize olsa ve herşey düzelse diyorum.ama sadece oğlum için.. ve babasıda bu mucizeden nasibini alıp ilgili bir baba olsa. ahhh keşke iyi eş, ve iyi baba testi yapıla bilse evlenmeden...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları