Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Çocukta Dürüstlük

Çocukların bir çok konuda yalan söyliyebileceğini kabul ederken, bunların onun gözünde bir yalan olmadığını, gerçek ile fantazi arasında ayrım yapmakta zorlanabileceği veya unutabileceği

İşte zor bir kavram daha, Dürüstlük;

 

Çocuğumuza dürüst olmasını nasıl öğreteceğiz, gözünüzün önünde vazoyu kıran çocuğunuz “hayır ben kırmadım, kardeşim yaptı “ derken nasıl davranacağız.

 

Çocukların bir çok konuda yalan söyliyebileceğini kabul ederken, bunların onun gözünde bir yalan olmadığını, gerçek ile fantazi arasında ayrım yapmakta zorlanabileceği veya unutabileceği veya  olayı inkar etmekle olayın kendisinide ortadan kaldırdığını düşünebileceğini göz önünde bulundurun.

 

Çocuğunuza öncelikle sağlamanız gereken şey dürüst, samimi, güven dolu bir ortam olmalıdır ki çocuk yalan söyleme ihtiyacı duymasın, dürüst olmanın daha kolay ve sorun çözümleyici olduğunu anlasın.

 

-          Çocuğunuzu yalan söylemeye sevk edecek sorular sormayın. “Bu vazoyu sen mi kırdın” dediğinizde alacağınız cevap “ben kırmadım” olabilecektir. Bunun yerine “seni vazoyu kırarken gördüm” deyin.

-          Çocuğunuzu doğru söylemeye sevk edecek suçlama içermeyen ama nedenini araştıran bir tutumda alacağınız cevabın doru olması ihtimali çok yüksektir. “yine vazoyu mu kırdın” yerine, “vazo kırılmış, nasıl oldu merak ediyorum, sen biliyor musun” diyebilirsiniz.

-          Çocuğun gerçeği tam olarak hatırlamasını sağlayın,”kardeşim bana vurdu” dediğinde, 

Kardeşin sana neden vurdu, daha öncesinde ne olmuştu” diyerek,  onun  olayın bütününü hatırlayark belki de ilk önce kardeşine onun vurduğunu veya oyuncağını aldığını ortaya çıkarabilirsiniz.

     -      Çocuğun doğruyu söylediği durumlarda, yaptığı her ne kadar kabullenilmez olursa olsun tepkilerinizi denetleyin, doğru söylediğinde aşırı tepki gören ve cezalandırılan çocuk, bir daha ki sefere yalana sığınacaktır. Çocuğun doğru söylüyor olmasını takdir ettikten sonra

bunu neden yapmaması gerektiğini anlatın.

 

-          Çocuğunuzun yapıp yapmadığına emin olmadığınız bir konuda çocuğu çok sıkıştırmayın. “Ben yapmadım” diyen çocuğa  “ sen mi yaptın ha” “bunu nasıl yaparsın” “söyle çabuk” demeniz sonucunda hiç bir şey elde edemeyip, her ikinizde yıpranmış olacaksınız. Bunun yerine “inşallah bana doğruyu söylüyorsundur, eğer yalansa beni çok üzer” diyerek olayı kapatın.

-          Çocuğunuza ona güvendiğinizi gösterin. Sizin ona doğruyu söyleme konusunda güvendiğinizi bilen çocuk, size doğru söylemeye eğilimli olacaktır.

-          Çocuğa olumlu beklentilerinizi yansıtın, olmsuzları değil, “ sakın kardeşinle kavga etme” yerine, “kardeşinle çok güzel oynayacağını biliyorum” deyin. “dur kırarsın” yerine “benim oğlum dikkatlidir, kırmadan oynar” deyin.

 

Ve bu konunun sonunda da önce siz dürüst olun, sizing dürüstlükten kaçamaklarınızı, küçük beyaz yalanlarınızı çocuğunuz anlayamayacak ve size güven duyamayacaktır. Eğer yalan sözylediğinizi çocuğunuz farkettiyse,  itiraf edip hatanızı kabullenerek ona da örnek olun. Ona verdiğiniz sözleri tutun. Eğer tutamıyorsanız neden sözünüzü tutamadığınızı ona anlatın.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
keremburak - 2010/10/01
bencede çocuğumuzun dürüst olmasını istiyorsak bizde ona karşı dürüst olmalıyız
Konuk - 2006/10/12
çöcuklara dürüstlüğü öğretmek babında önce kendimizden bence işe başlamalıyız.bizlerden göreceği alacağı her cevap niteliği taşıyan hareket çocukta doğru yada yalan kavramını aşılar. o yüzden yaptıklarımızla bağdaşacak şekilde çocuğumuza davranmalıyız.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları