Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Paylaşmayı Öğrenmek

Çocuklar için 3-4 yaşlarına kadar yalnızca “benim kavramı” vardır. Benim kelimesi bu yaşlarda en çok sevdikleri kelimedir. Bu dönemde yalnızca kendine ait şeylere değil, çevresinde ki insanlara ait olan şeylere de benim diye sahiplenir.


Çocuklar için 3-4 yaşlarına kadar yalnızca “benim kavramı” vardır. Benim kelimesi bu yaşlarda en çok sevdikleri  kelimedir. Bu dönemde yalnızca kendine ait şeylere değil, çevresinde ki insanlara ait olan şeylere de benim diye  sahiplenir.

 

Çocuktaki bu sahiplenme isteğinin aynı zamanda paylaşmayı öğrenme yolunda önemli bir adımdır. Sahiplenme istekleri engellenmiş, bastırılmış çocuklar paylaşmayı da öğrenemezler.

Sahiplenmek çocuklarda 2 yaşları civarında öğrenilirken, paylaşmayı ancak 3. yaşlarından sonra  öğrenebilirler.

 

Paylaşmaya karşı çıkan çocuğunuzun bunu öğrenebilmesi için;

 

        -      Çocuğunuzda kendisine güven ve saygı duygusunu uyandırın.

-          Çocuğunuzu paylaşması için zorlamayın.

-          Başka insanlarında kendine ait şeyleri olduklarını öğrenmesini sağlayın. O annenin kitabı, bu babanın kalemi, bu kardeşinin gömleği gibi.

-          Çocuğunuz adına siz paylaşmayın, çocuğunuza ait herhangi bir şeyi, ondan izin almadan bir başkasına kısa bir sure için de olsa vermeyin. Eğer size izin vermezse ısrarcı olmayın ve üzerinde durmayın.

-          Çocuğunuzun paylaşma yolunda attığı küçük adımlara övgüler yapın.

-          Çocuğunuz herhangi bir oyuncağını paylaşma önerisini reddettiğinde bir diğer oyuncağı önerin.

-          Çocuğunuzla paylaşma oyunları oynayayın. Bu benim kitabım ama sende bakabilirsin, seninle bir şeyleri paylaşmaktan mutlu oluyorum deyin.

-          Birden fazla birbirine yakın yaşlarda ve sahiplenme isteği fazla çocuklarınız arasındaki kavgalarda çok müdaheleci olmayın. Onların kendi yöntemini izleyin.

Sorun çözümlendiğinde paylaşmaya ve barışa ilk adımı atan çocuğu övün, alkışlayın.

 

Çocuğunuzun paylaşmaya karşı çıkması, sahiplenme isteğinin fazla oluşundan dolayı, onun bütün bir ömür boyunca bencil olacağını düşünerek sakın hayatı kendinize zehir etmeyin. Kendine ait şeyleri sevmesi ve  sahiplenmesinin , ileride başka insanların mülkiyet haklarını anlamasına ve bunlara saygı göstermesine de zemin  olacağını unutmayın.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
cansu_594 - 2008/01/31
merhaba çok güzel bir yazı kızım 3,5 yaşında ve bundan 1 yıl öncesine kadar herşey onundu .benim benim derdi herşeye.Ama son bir kaç aydır şu kavramı geliştirdi artık başkasının evinde isek bu her kim olursa ordaki eşyalar ve oyuncaklar başkasının bunu biliyor alabilirmiyim oynayabilirmiyim diye soruyor eğer diğer çocuk vermezse tamam almıycam gibi tavırlar sergiliyor yalnız bunu kendi evinde yapmıyor.Yani kendi evindeyken eşyalarının hükmü kendisinde istediğini veriyor paylaşıyor istemediğini paylaşmıyor ve dediğiniz gibi ben fazla müdahele etmiyorum çocukların birbirleri ile iletişimi daha güzel.Yani kısaca 1 yılda çok yol katettik en azından herşeyin değil kendi evindeki kendi odasındaki eşyaların onun olduğunu artık biliyor.Daha büyüdüğündede paylaşmayı detaylı kavrayacak ve o şekilde davranacaktır sanıyorumki.
tukasu - 2008/01/07
Benim bu yaşlarda 2 çoçuğum var. Biri 2.5 diğeri 3.5 evde nasıl bir kavga yaşanıyor bilemezsiniz. İkiside benim diyor. Birde kuzenleri var 3 yaşında bir araya gelince daha da zor oluyor. Bu yazıyı gerçekten beğendim. Paylaşım sorunu nu ne yapacağız diye kara kara düşünüyordum. Sevgiler
Konuk - 2007/11/22
benim 18 aylık bir kızım var. Daha şimdiden herşeye menim diyor. Eşimle beni dahi kıskanıyor. babasına menim annem deyip aramıza geliyor. bu sorunları nasıl aşıcaz açıkçası biraz korkuyorum. kızımın paylaşımcı bir çocuk olmasını istiyorum. Çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor. Tavsiyelerinizi dikkate alıcam. Teşekkürler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları