Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Olumsuz Yeme Davranışı

Beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Bazı çocuklar dikkat çekmek için

Yemeği reddetme ya da seçici davranma özellikle 2 yaş civarında sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır. Çoğu durumda çocuk iyi besleniyordur. Ancak ailenin beklentisi doğrultusunda yemiyordur. İştahsızlık, çocuğun besini almak istememesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir.

Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, büyük ölçüde yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Bazı çocuklar dikkat çekmek için beslenmeyi reddedebilirler. Bu durumda yemekten önce çocuğun hoşlanacağı bir şeyler yapmak, örneğin oyun oynamak yararlı olabilir. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne – babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Aile ve çocuk arasında yaşanan olumsuz yeme davranışının devam etmesi, bazen anksiyeteye kadar varan sorunlara neden olur.

Yaklaşım

Öncelikle çocuğun beslenme durumu değerlendirilir. Bunun için besin tüketimi için aileden 3 günlük ayrıntılı beslenme anemnezi alınır ve günlük tüketilen enerji, protein ve diğer besin öğeleri miktarları hesaplanır.

Çocuklar genellikle içmeyi, yemeğe tercih ederler ve böylece kolayca doygunluk hissi duyarlar. Bu çocukların ailelerine, yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında çocukların sıvı alımını kısıtlamaları önerilir.

Çocuk biberon kullanıyorsa, biberon bardakta değiştirilmeye çalışılır. Böylece çocuğun sıvı alımı kendiliğinden azalır. Günlük süt miktarı 2 su bardağı ile sınırlıdır.

Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte besinler sunulur.

Aileye aşağıdaki öneriler sunulur;

 • Yemek porsiyonları annenin kendi ölçüsüne göre değil, çocuğun gereksinimine göre ayarlanır.
 • Yemek için yeterli zaman verilir. Ancak yarım saatten fazla uzamasına da izin verilmez.
 • Bir öğünde verilen besin reddedildiyse, tamamen farklı bir besin denenir. Onun da reddedilmesi halinde, bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmeden beklenir.
 • Ara öğünlerin, küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edilir. Aksi halde bir sonraki ana öğünün yenmesi engellenir.
 • Herhangi bir nedenle ( özel durumlar dışında) ödül olarak şeker ve tatlı türünden besinlerin verilmemesine özen gösterilir.
 • Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanır. Örneğin, küçük dilimlenmiş havuç, salatalık, küçük şekillenmiş köfte, sigara böreği, karikatürize edilmiş kurabiye, kek vb. besinler çocuklar tarafından kolay tüketilir.
 • Çocuklar anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne – baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu yeme davranışı içinde olmaları gerekir.
 • Grup halinde, yaşıtlarıyla yemek yemek yada arkadaşlarının evinde, restoranda, piknikte yemek, çocuklarda, özellikle seçici çocuklarda olumlu yeme davranışının gelişmesine yardımcı olur.
 • Geçici olarak bir yiyeceğe düşkünlük veya reddetme okul öncesi dönemde görülen yaygın bir sorundur. Normal gelişimin bir parçası olarak kabul edilen bu durum, çocuğun bağımsızlığının bir ifadesidir. Bu nedenle ailelere, çocuğu yemek konusunda zorlamanın doğru olmadığı, bunun sorunu kötüleştireceği, ancak reddedilen besinin bir süre sonra tekrar denenmesi gerektiği belirtilir.
 • Yemek saatlerinin, çocuğun gününün hoş bir bölümü olmasına özen gösterir.
 • Öğünlerin düzenli olarak, günün belirli saatlerinde yapılmasına dikkat edilir.

Dyt. Özlem Sert

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 10 yorum
Konuk - 2008/01/19
We have an outstanding world of <a href="http://www.thsale.com/pl_index.aspx">wow power leveling</a> experience. We have done a great number of orders for wow power leveling and have hundreds of orders for ... We offer <a href="http://www.thsale.com/pl_index.aspx">world of warcraft power leveling</a>,world of warcraft powerleveling,Lineage 2 Powerleveling.World of warcraft power leveling service and cheap wow gold,game gold sale for you. <a href="http://www.thsale.com/pl_index.aspx">World of warcraft powerleveling</a> 60-70, Cheap WoW power leveling 1-70. More valuable items have been placed.Fast and Secure <a href="http://www.thsale.com/pl_index.aspx">wow powerleveling</a> service.
Konuk - 2008/01/19
Cheap <a href=http://www.thsale.com>wow gold</a> purchasing.World of Warcraft,wow gold Super ...buy cheap wow gold,sell wow gold.welcome to buy cheap wow gold-We can have wow gold, <a href=http://www.thsale.com>buy wow gold</a> game,world of warcraft gold,wow Gold, world of warcraft gold deal,Cheap WOW Gold...Welcome to our website for <a href=http://www.thsale.com/Cheap.Gold.World_of_Warcraft_-_US.WOW-US.Server.013.aspx>world of warcraft gold</a>,buy cheap wow gold,sell wow gold.Welcome to buy cheapest wow gold.World of warcraft gold,Super fast delivery of gold...purchasing.World of Warcraft,wow gold Super.
Konuk - 2008/01/12
If you are interested in other service, exp: <a href=http://www.thsale.com/pl_index.aspx>wow powerleveling</a>, world of warcraft powerleveling ,or find an extremely way to buy wow gold,I recommend our website because this site provides all kings of <a href=http://www.thsale.com/pl_index.aspx>world of warcraft powerleveling</a>,especially the <a href=http://www.thsale.com/pl_index.aspx>wow power leveling</a>.<a href=http://www.thsale.com/pl_index.aspx>world of warcraft power leveling</a>.Welcome to Our WoW power leveling Online Store for World Of Warcraft Power Leveling, Cheap WoW Gold, World Of Warcraft Gold, wow gold face to face.Buy wow gold, Welcome to wow power leveling website! we offer wow powerleveling


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları