Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Kawasaki Sendromu

Genellikle bebekler ve 5 yaşından küçük çocuklarda uzun süreli ateş, kırmızı deri lekeleri, gözde iltihaplanma, çapak oluşumu

Genellikle bebekler ve 5 yaşından küçük çocuklarda uzun süreli ateş, kırmızı deri lekeleri, gözde iltihaplanma, çapak oluşumu, kızarma, ağız içinde şişme, boyunda bezeler ve değişik düzeylerde atar damar iltihabı ile ortaya çıkan bir sendromdur.

Hastalığın %80’i 5 yaşından küçüktür. Ergenlerde ve yetişkinlerde pek rastlanmaz. En çok ilkbahar ve kış aylarında görülür.İnsandan insana yayıldığı konusunda net bir veri bulunmamaktadır. Hastaların %1 inde tekrarlama meydana gelebilir.

Hastalık adım adım ilerler, genellikle 39 derecenin üstünde olmak üzere ateşle başlar, genellikle aşırı olmak üzere huzursuzluk ve bazen halsizlik, bitkinlik ve aralıklı kolik tarzında karın ağrısı ile görülür. Ateş 1-2 hafta ya da tedavi edilmemiş hastalarda daha da uzun sürer. Genellikle ateşin başlamasından sonra bir iki gün içinde sulantılı olmayan çift taraflı göz iltihaplanması meydana gelir.

Beş gün içinde öncelikle gövdede, sıklıkla külot içinde kalan bölgede yoğunlaşan sınırları düzenli, deriden kabarık, kırmızı bir döküntü belirir. Döküntü ürtiker tarzı, değişik şekillerde olabilir. Ya da kızıldakini andırabilir ve beraberinde boğazda şişlik, dudaklarda kızarma, kuruma ve çatlama ve kırmızı çilek dil görülür. İlk haftada el yada ayak tırnaklarının üst bölümünde solgunluk görülebilir. Avuç içinde ve ayak tabanlarında kırmızıluk veya morumsu kırmızı renk değişikliği ve değişken ödem genellikle 3-5. günlerde meydana gelir. Ödem hafif olabilirse de genellikle serttir ve basmakla iz bırakmaz. Başlangıçtan yaklaşık 10 gün sonra kasıklarda el ve ayak tabanlarında deri soyulmaları başlar. Derinin yüzeysel katmanı bazen geniş alanlar halinde dökülür ve altından yeni deri çıkar.

Hastaların yaklaşık %50 sinde hastalığın seyri boyunca ağrılı, akıntılı olmayan boyun lenf bezelerinde şişme, büyüme olur (boyu en az 1,5 cm olan en az 1 düğüm). Hastaların yaklaşık %90 ında diğer bulguların her biri mevcuttur. Hastalık 2-12 hafta veya daha uzun sürebilir.

En önemli kötü sonuç kalp ile ilgilidir, en çok kroner arterittir. Kalp belirtileri en çok 10. günde döküntü, ateş ve diğer erken belirtiler hafiflemeye başlarken, yani hastalığın orta evresinde ortaya çıkar. Tüm vakaların %5-2 sinde değişik düzeylerde kalp damarlarında tutulma meydana gelebilir.

Kawasaki sendromu olan çocuklarda tedaviye mümkün olduğunca çabuk, ilk 10 gün içinde başlanmalıdır. Çoğu çocukta tedaviye başladıktan sonraki 24 saat içinde hemen yanıt alınır, az bir bölümünde birkaç gün boyunca ateş ve hastalık sürer.

Çocuk düzeldikten sonra ekokardiyografik testler tekrarlanmalıdır.

Bu hastalığın tedavisinde aspirin ve kombinasyonları kullanıldığı için bu çocuklarda MMR aşısı tedaviden sonra 11 aydan önce yapılmamalı, şu çiçeği aşısı ise en az 5 ay ertelenmelidir.

Grip ve suçiçeği salgınlarında uzun süreli aspirin verilen çocuklarda küçük de olsa Reye sendromu riski oluşabileceğinden, bu çocuklarda grip veya suçiçeği semptomları oluşursa veya bu hastalıklarla temas ederse derhal doktoruna götürülmelidirler.

Kawasaki hastalığı geçiren çocuklarda her yıl grip aşısı yapılması gereklidir.

Dr.Ruhi Çakır

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 14 yorum
emre8534 - 2017/09/22
Öncelikle çocuğu bu hastalığı geçiren herkese sabırlar dilerim. Çünkü bu süreçte en çok sabıra ihtiyacınız olacak ama sonunda herşey güzel olacak unutmayın . Ama unutmayın ki eğer çocuğunuza kawasaki teşhisi konulabildiyse 1-0 öndesiniz çünkü en zor kısım olan teşhis koyulma safhasını atlattınız demek bundan sonra doktorunuzun tedavisine riayet etmeniz gerekecek . 2017 şubat ayında çocuğum 15 aylıkken kawasaki teşhisi koyuldu ve şuan 22 aylık , hastalığı büyük oranda atlattık rutin kontrollere devam ediyoruz. Bu hastalık konusunda uzman çocuk kardiyolagları var. Hastalık konusunda fazla bilgiye ulaşılamadığından bunu yakın zamanda yaşayan biri olarak beni arayabilirsiniz. Allah herkezin çocuğuna şifalar versin. 0543 866 61 96
çınarım - 2013/12/02
Merhaba, 11 kasım 2013de 13 aylık oğluma kavazaki hastalığı teşhisi kondu. ıvıg aldıktan sonra ateş düştü ve hastaneden 2 gün sonra taburcu edildik.( çapa tıp fak.)15 gün sonra yani kasım ayının 28inde kontrolümüz vardı kalbe giden damarın bir tanesinde genişleme olmuş.1 ay sonra kontrolümüz var her gün yarım coraspirin ve günde 3 defa antepsin ilaç kullanıyoruz.Hastaneden taburcu olduktan bir kaç gün sonra oğlumun el ve ayak parmakları soyulmaya başladı. Sorum bundan sonraki süreçte bizi neler bekliyor, ınternette yazdığı gibi oğlumun grip olmaması mı gerekiyor.yada her yıl girp aşısı yaptırmak gerekiyor mu?ve de bu hastalığın tedavisi tamamen ne kadar sürede bitiyor? Kavazaki hastalığı ile ilgili daha önce tedavi olan yakınınız varsa süreci paylaşmanızı rica ederim. Tşk
serhat77 - 2013/11/20
selamlar, benimde oğluma 2 yaşındayken kawasaki hastalığı teşhisi konuldu. En önemli özelliği sebebi belli olmayan ateş ve parmak uçlarının soyulması. ivig tedavisi önerildiğinde hiç düşünmeden kabul edin, yoksa kalpte kalıcı hasarlara neden olabilen bir hastalık. Allah şükürler olsunki oğlumuz şimdi iyi. Allah kimseye yaşatmasın evlatla imtihan çok zor. bu hastalığı geçirmiş yada halen geçirmekte olan varsa hiç çekinmeden arayabilirsisniz. iletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir. Allah tüm hastalarımıza acil şifalar versin. 0 534 305 19 77


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları