Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Beşinci Mevsim - Üyelerimiz Yazıyor - Sizin Kaleminizden
 

Paylaş Yorumla

Farkında Olmak Ayrıcalıktır...

Korkmasan bir kez ! Yüzyıllardır üzerimize yapışan kadınlık korkularından kurtulup bir kez adımını attın mı dünyaya

Yürüdün mü sonbahar yağmurlarını fırsat bilip, eline şemsiyeni almadan ama. Şöyle doya doya ıslandın mı ? Saçına düşen damlayı hissettin mi, ayağının altında ezilen yaprağın çıtırtısına kulak kabarttın mı ? Kendinden başkasını merak ettin mi hiç ? Kendinden başkası için yandı mı canın en sahicisinden. Çardağın altından geçerken başını kaldırıp baktın mı hiç üzüm salkımlarına, unuttun mu yoksa bakmayı, görmeyi. Oysa ne şahane görünür çardakta salkım salkım üzümler. Onların birbirine yaslanmış, birbirlerine tutunmuş halleri, birbirlerini ezmeden büyümeleri tatlanmaları ne güzeldir. Üzümlere de bu kadar methiye yazılır mı demeyin, fark edin etrafınızda olan biten her şeyi.Çünkü farkında olmak bir ayrıcalıktır. Farkında olan herkes biraz daha fazla sorumlu tutar kendini yaşamdan, çıtırdayan daldan, kırılan kalpten, ağlayan sesten. Farkında olmak, değiştirmek/değişmek için çabalamak ayrıcalığını sağlar.

Farkında olmak, bir hayat yapmaya yardımcı olur elinde son kalanlardan.

Tepenin üstünden geçip giden bulutlardan şekil yapmadınsa eğer, hayallerin evinin çelik kapısına çarpıp, eşiğe ölü bir kuş gibi düştüyse eğer, yazık etmişsin derim kendine. Bir hayat yapmak yıkıntılarından sandığın kadar zor değil. Asıl zor olan sağlam gibi duran yıkıntıların farkında olamamak. Asıl zor olan kendini kapattığın çelik kapılardan dışarıya burnunu dahi çıkartamamaktır kanımca.

Korkmasan bir kez ! Yüzyıllardır üzerimize yapışan kadınlık korkularından kurtulup bir kez adımını attın mı dünyaya, arkası gelecektir, biliyorsun sende. İlk darbeyi alıncaya kadardır korkusu insanın. Önemli olan darbeyi yediğin anda doğrulabilmeyi öğrenebilmektir, deneyimlerini kazanca dönüştürebilecek beceriyi kazanmaktır.. İlk dalga yıkıcıdır her daim, ikincinin allak bullak etmesine izin vermeden hemen toparlanmak gerekir ve ne kadar açıklara yüzersen dalganın etkisi o kadar azalır.

Hayata bak, dışarıda gürül gürül akıp gidiyor işte. Sen mutsuzluğunla tıkanıp kalmışken duvarlar arasına, dışarıda güneş, yağmur, fırtına, bazen neşeli bazen dramatik hayat tüm coşkusuyla akıp gidiyor. Sen korkup kısıldıkça evinin saten boyalı duvarlarına, özgürlük dışarıda mavi bir bayrak gibi sallanıp duruyor. Sen korktukça gelirinin azalmasından bu yüzden vazgeçtikçe insani vicdani olanlardan, daha çok vazgeçiyor hayat senden. İştahlı olmalı yaşama karşı, tutkulu bir sevgili gibi kucaklamayı en az sevgililer kadar hak eder yaşam .

Örme duvarlar kendine. Duvar örmede ne kadar maharetliysen o kadar kalınlaşıyor ruhun da. Bırak kendini rüzgarın kanatlarına, özgürlük kötü şey değil. Martılarla yarıştın diye gülüyorlar mı, bırak gülsünler. Sonuna kadar güven dostlarına, kendine inan tüm kalbinle, biliyorsun senden başlayıp sana çıkıyor aslında tüm yollar. Güvenince ahmak mı diyorlar, bırak desinler. Güvenmek insan ruhunun yükünü azaltan en iyi şeydir. Bence şu dünyadaki en büyük servetidir insanın dostları ve güvenmeden dost olunmaz kimseyle ! Senin duvarlarından kurtulmanın telaşından sevincinden anlamıyorlar mı, ısrarla anlat o halde, esirlik iyi şey değildir çünkü ve “anlatmak yaşamın sorumluluğudur”.

Boş iş mi diyorlar sen boş verme, önemse çevreyi dünyayı, ozondaki deliği küresel ısınmayı. Sana ne mi diyorlar savaştan barıştan, sen deme insanlık için çocuğun için, barış sadece barış iste. Öldüğünde Irak’lı bir çocuk, öldüğünde güneydoğuda 20’li yaşlarında bir Türk ya da Kürt ya da Çerkez yanmıyor mu senin de için. Biliyorsun savaşlar sadece silah tüccarlarına yarar geriye kalansa bağrında kocaman bir yanıkla anneler olur. Madalyalar, marşlar sloganlar dindirmez acılarını, tek ki çocuğunun güzel gülüşünü bir kez daha görsün, bir kez daha koklayabilsin saçlarını. Evlat acısının dili tektir ve annelerden başka kimse anlayamaz o dilin söylediklerini.

Kıstırma duygularını töre diye, örf adet diye. “Ahlaksızlık başka şeydir duygularının peşinden gitmek başka”, ikisinin arasındaki ayrımı yapmayı öğretmediler mi sana çocukluğunda ? Öğrenmek için geç kalmadın üzülme, yaşın kaç olursa olsun anlamak için geç değil daha. Bir düşün baskıyla kim vazgeçmiş yapacağından. Oysa duygularının peşinden gitmek erdemdir bana göre.

Akıp gitmesine seyirce kalma hayatın, ne öğrenmişsen ezber yaşamlara dair, unut derim hepsini. Biricik ve tek olan hayatını sahiplen, sarıl ona, çocuğunu büyütür gibi emeğinle güzelleştir onu, iyi davran hayatına. Sade ve biricik hayatın yaşadığındır çünkü. Sade ve biricik olan yanındakilerdir, sevdiklerindir. Çünkü hayat yol arkadaşlarınla, seçtiklerinle, farkında olup değiştirdiklerinle tanımlar insanı.

Seçil Altan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
Simten - 2007/02/12
Sevgili Seçil, Çok beğenerek okudum yazını.Paylaştığın için teşekkür ederim kendi adıma. Sevgiler...
unay&pelo - 2006/01/24
yuksek sesle okudum secıl. dolu dolu ıcıme soktum satırlarını. harıkaydı. cok begendım
SİBELMELİH(SİBEL SARITAŞ) - 2006/01/23
OKUDUKLARIM ÖYLE ÇOK ŞEY KATTIKİ YAŞAMIMA,ÇOK TEŞEKKÜRLER SEÇİL...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları