Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Çocuğunuzun Uykusu

Yatma zamanını rutin haline getirin. Örneğin bir banyo, bir meyve, diş fırçalama, hikaye okuma ve sonrasında kucaklama ve öpücüklerle üzerini örtmeniz gibi.

 

Yetişkinler gibi çocukların da uyku gereksinimleri farklılık gösterebilir. 6 - 9 yas arası çocukların çoğunun, yaklaşık olarak gecede 12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Çocuk 12 yaşına geldiğinde ihtiyacı 9 saate kadar inebilir.

 


Yatma zamanının hoş bir deneyim olabilmesi için bir takım öneriler:

 

·        Yatma zamanı her gece AYNI zaman olmalıdır.

 

·        Günün sonu için örneğin okuma, boyama, klasik müzik dinlemek gibi sakin ve sessiz bir eylem seçiniz. Bu çocuğun gevşemesini sağlayacaktır.

 

·        Ilık bir banyo yada duş yaptırın. Bedeni gevşetici ve yatıştırıcı olacaktır.

 

·        Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa bir gece ışığı açık bırakın, yatak odasının kapısını aralık tutun, kucaklama ve Onu sevdiğinizi söyleyen cümlelerle yatırın.

 

·        Korkulu televizyon programları (çizgi filmlerin de korkulu olabileceğini unutmayın*) yada hainlik yansıtan masallardan sakinin. Çocukların hayal gücü çok geniş olmasına rağmen bunun karşılığında savunma yapabilecek bilinç ve mantıkları henüz oluşmamıştır.

 

·        Yatma zamanını rutin haline getirin. Örneğin bir banyo, bir meyve, diş fırçalama, hikaye okuma ve sonrasında kucaklama ve öpücüklerle üzerini örtmeniz gibi.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
osmanaga - 2010/04/11
benim oğlum emerekde uyumuyor ayamda salllıyorum çok zoe uyuyup hemen uyanıyor
MELİSSA petek - 2008/10/24
bunlar güzel uyguluyorum ama uyku zamanı geldiğindeuyumamak için ağlamaya başlıyorkızım 4yaşında nasıl davranmalıyım?
Konuk - 2008/03/13
yazınız cok guzel ama yeterlı degıl.18 aylık bebegim sallanarak uyuyor saglıklımı ne zamana kadar boyle uyutmalıyım kendı kendıne uyumaya zorlamalımıyım veya kendı kendıne uyumayı kendısımı ogrenır cocuktan cocuga degısırmı mesela ben cok istedim kendi kendine uyumasını ama o sallanmayı sectı su an zorlamıyorum arkadaslarımın bebeklerı kendılerı uyuyabılıyor cok uzuluyorum.bunlara acıklık getırırmısınız.tesekkür ederim.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları