Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Hırsızlık Yapan Çocuk Annesini Arar...

"Her anne babanın çocuğu vardır, ancak pek çok çocuğun anne ve babası yoktur". Ne kadar an­lamlı değil mi? Şeklen var ama

Winnicott isimli bir bilim adamı "hırsızlık yapan çocuk annesini arar" demiştir. Yani hırsızlık bir anne yokluğu neticesidir. Anne hayatta olabilir. Hayatta olmaması şüphesiz daha büyük bir kayıptır. Ancak hayatta olduğu halde gerçek bir anne davranışı gösteremeyebilir. Özellikle sevgi, şefkat, ilgi konularında çocuğuna sıcak analık yapamayabilir. İşte Winnicott bu tip annelerden bahis etmek­tedir.

Sevgisiz anneler çocuk için birinci plânda şanssızlıktır. Yine şöyle bir söz vardır: "Her anne babanın çocuğu vardır, ancak pek çok çocuğun anne ve babası yoktur". Ne kadar an­lamlı değil mi? Şüphesiz insanın çocuğu olmuşsa anne ve ba­ba olmuştur. Ancak her çocuğun anne ve babası yoktur den­mekle, şeklen var ama sevgi, şefkat, ilgi anlamında yok anla­mındadır. Bu söz çok çok iyi değerlendirilmelidir. Anne ve baba sık sık kendilerine bu sözü hatırlatmalıdır. Ona göre hattı hareketini yeniden gözden geçirmelidir. Aslında gerçek anne ve baba olabilmenin yolu, çocuğa karşı, samimi sevgi, şefkat ve ilgiden geçmektedir. Samimiyetle belirtmek isterim ki para ve ekonomik durumlar ikinci planda mühimdir. Para­sız yapılabilecek o kadar çok çocuk hizmetleri vardır ki, bun­ları bilip de bu hizmetlerin çocuğa götürülmediğini görmek gerçekten herkes gibi bizleri de çok üzmektedir. Sevgi, ilgi, şefkat ve buna bağlı özellikler çocuk psiko-sosyal gelişiminde pek önemlidir.

Görüldüğü gibi bunların da direkt olarak para ile ilgisi yok­tur. Sevgi, şefkat, ilgi gibi görünümler sözgelimi bakkaldan para ile satın alınacak şeyler midir? Öyle ise ekonomik yön­den yetersizlik duyan aileler ve herkes bu gerçekleri göz ardı etmemelidir. Nice aşıklar vardır ki sevgilisinin bir tebessümü için can vermeye hazırdırlar. Para bunun neresindedir? Sevgi olayını daha iyi açıklayabilmek için edebiyat, şiir dünyasına bir göz atmak yeterlidir. "Seni bir an görmesem kederimden ölürüm", " aşkın ruhumu aydınlatan bir meşale her şeyi onun ışığında görüyorum", "yıldızların üstündeki müstesna sevgin her zaman yollarımı aydınlatacak", "sensiz yaşamam bil ki bu benim için yemindir" diyen şairler güfte yazarları acaba ya­lanla mı iştigal etmektedirler? Hayır, sevginin ne olduğunu kavrayabilmiş nice insan aşkı tarif edebilmek için mısraların çok yetersiz kaldığını yakinen bilebilirler. Yani şair ve güfte yazarlarının yukarıda birkaç örneğini sunduğumuz ifadelerini aşkı, sevgiyi izah etmede az bile olduğunu anlatabilirler.

İşte sevgi denilen o tılsımlı sözcük iyi kavranmalıdır. Çocuk da yakınlarından ilk önce bunu istemektedir. Eğer bana bu alanlarda çalışan 30 yıllık uzman ve profesör doktor olarak " çocuk mutluluğunu ve rehberliğini bir tek kelime ile özet­leyiniz, bizim başka söz dinleyecek vaktimiz yok" denilseydi derhal "sevgi" diye cevap verirdim. İşte sevgi insan hayatın­da sağlığında bu denli aslî unsurlardandır. Sadece çocuk için değil şüphesiz tüm insan için de durum aynıdır. Ancak he­nüz psiko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşmamış, yetişme evresinde olan birey için bu haliyle çok daha acil bir ihtiyaç olmaktadır.

Burada belirtilen ve çocuğun hırsızlığa teşebbüsünde anne yoksunluğu olarak da bildirilen olaya tıbta "Anne yoksunlu­ğu sendromu (Carence Maternelle)" denilmektedir. Çocuk anne noksanlığı sendromunda olduğunu tabiî ki bilmez an­cak mutsuzluğunun farkındadır. Çocuğu azarlamak veya korkutmak asla faydalı değildir. Zira çocuk bilinçaltı uyarıla­ra mukavemet edemez. Yani içinden gelen duygularını bü­yükler gibi yerine göre maskeleyemez. Baş belası çocuk yok, ihmal edilmiş çocuk vardır.

Prof.Dr.Kemal Çakmaklı

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Mia - 2007/06/15
Bir çocuğun yaptığı hırsızlığın sorumluluğu annesine yüklenemez.. Anne ve baba denmiş olsa belki kabul ederdim (gerçi yine çok iddialı bir önerme olurdu) ama nedene anne? Kesinlikle katılmıyorum. Sema hanım lütfen kendinizi bu şekilde suçlamayın.
serpil - 2006/10/26
çok çok önemli bir bilgiyi buradan tüm annelere (ve toplumda büyümemiş yetişkinler olarak yer alan tüm bireylere)ulaştırdığınız için tebrikler!!!
sema - 2005/10/23
anne ve baba eksikligine tamamı ile katılıyorum. Ben eşimden ayrıldım.eşim ekonomik nedenlerden dolayı yabancı bır bayanla evlenıp yurt dışına yerleşti.ben tek ebeveyn olarak cocuguma ıyi karakter kazandırmaya calısıyorum ama yeterli olamadığımı gordum. cocugum hosuna giden oyuncagı gizlice alıp eve getirdigini fark ettim.yanlış oldugunu anlatmama ragmen tekrar etmesi canımı sıktı. yazınızı okuyunca suclu olan kısı ben oldum anne eksikligi sendromu. oysa ben kendimi ilgili anne olarak görüyordum.çocugumla fırsat buldukca oyun oynarım onun dünyasında yer almaya çalışırım.anne baba olmanın okulu yok..bu yazıyı çok anlamlı buldum.gercekten cok şey anlatıyor...ben yeterli anne olmak için çok kitap okumaya çalıltım. çocugumu anlamaya çalıştım..çok yüksek beklentiler içinde olmamaya çalıştım fakat çalışan anne ve yalnız olmama nedeni ile yetersiz kaldım..zaman zaman öfke ile karşıladım sorularını,, yanlış davranışlarını,,karşımda inatçı çocuk bulunca gerginleştik..evet ben iyi ve yeterli anne olmaya çalıştım ama bu yazı bana çok eksik oldugumu anlattı.. zaman zaman çaresiz hissettim.. ne yapmam gerek yeterli ve gercekten cocugumu düzgün yetişmesini sağlamak için...önerileriniz beni aydınlatacaktır...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları