Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Psikiyatrik İlaç Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler...

İlaç tedavisi çocuğuma nasıl faydalı olacak? İyileşmeyi görmem ne kadar zaman alacak? İşe yaradığını anne-baba olarak nasıl anlayabiliriz

Çocuğunuza bir ilaç tedavisi önerildiyse, başlamadan önce ve sürdürürken cevaplarını doktorunuzdan almanız gereken sorular:

 1. İlacın adı ne? Başka adlarla da bilinmekte mi?
 2. Çocuğuma benzer durumu olan diğer çocuklardaki etkinliği hakkında neler biliniyor?
 3. İlaç tedavisi çocuğuma nasıl faydalı olacak? İyileşmeyi görmem ne kadar zaman alacak? İşe yaradığını anne-baba olarak nasıl anlayabiliriz? Okuldaki etkilerini nasıl gözleyebiliriz?
 4. Bu ilaç kullanımına bağlı en sık görülen yan etkiler nelerdir? Hangi vadelerde görülürler? Sık görülen yan etkiler, sağlığı tehdit etmeyen ancak gündelik hayatı zorlaştıran (uyuklama, iştah artışı vs) gibi etkilerdir. İlacı bıraktıracak ciddiyete ulaşabilirler mi?
 5. Nadir ya da ciddi yan etkiler nelerdir? Varsa hangisi olabilir? Düzeltilemez bir etki var mı? Hangi vadelerde ortaya çıkabilirler?
 6. Bu tedavi bağımlılık yapar mı? Kötüye kullanılabilir mi?
 7. Tavsiye edilen doz nedir? Ne sıklıkla alınmalı?
 8. Çocuğum ilaca başlamadan önce yapılması gereken özel laboratuar testleri var mı? Çocuğum ilacı alırken yapılması gereken testler var mı?
 9. İlacı aldığı müddetçe çocuğumun almaması gereken veya uzak durması gereken yiyecekler ya da başka ilaçlar var mı?
 10. İlacı aldığı müddetçe çocuğumun uzak durması gereken aktiviteler var mı? Aktiviteler için herhangi bir tavsiye edilen önlem var mı?
 11. Çocuğum ne kadar zaman bu ilacı almaya ihtiyaç duyacak? İlacı bırakma kararı nasıl verilecek?
 12. İlaç tedavisinin bir yararı olmadığına ne zaman ve neye dayanarak kesin kanaat getirilebilir?
 13. İşe yaramadığı takdirde ya da rahatsız edici etkileri aşırı olduğunda, alternatif ilaçlar var mı?
 14. İlaç tedavisinden yarar görmezsek ya da ilaç kullanamaz isek, psikoterapi veya eğitsel yöntemler tek başına yeterli olurlar mı?
 15. İlaç tedavisinin yanı sıra yürütmemiz gereken psikolojik ve eğitsel terapileri nasıl sürdürmeliyiz? Terapilerdeki ilerlemeyi ve iyileşmeye katkıyı nasıl değerlendireceğiz?
 16. Herhangi bir problem çıkarsa ne yapayım? (ör, çocuğum hastalanırsa, dozları atlarsa veya yan etki olursa) Telefonda size danışabileceğimiz hususlar nelerdir?
 17. Çocuğumun okul hemşiresini, sınıf öğretmenini ve rehberlik servisini ilaç hakkında bilgilendirmeli miyim?
 18. Çocuğum ilaç almayı reddederse ne yapmalıyım?
 19. Doktor görüşmeleri ne düzende olacak? Doktoru yılda en az kaç kez görmemiz gerekecek? Reçete tekrarları nasıl yapılacak? Tedaviyi düzenli yapamadığımız, takipleri aksattığımız takdirde neler olabilir?
 20. Doktorumuzu herhangi bir sebeple (memnuniyetsizlik, ikinci fikir almak, maddi sebepler gibi) değiştirmek istersek tedavimizi aksatmadan bunu nasıl yapabiliriz?

  Prof.Dr.Yankı Yazgan
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
morelu - 2008/07/11
bilgilendirmeniz için teşekkürler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları