Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

O'nda Var, Ben de İsterim...

Başkalarınınkine sahip olma arzu, istek duyguları belirir. Bu kıskan­ma değil, karşılaştırabilme yeteneğinin varlığıdır. Arkadaşınınkinin aynısını

Okul öncesi dönemde lisan, artık karşılaştırma yapabilme yetisini kazanmıştır. Oyunlar ile birlikte, oyuncaklar, kıyafetler vs karşılaştırılır. Başkalarınınkine sahip olma arzu, istek duyguları belirir. Bu kıskan­ma değil, karşılaştırabilme yeteneğinin varlığıdır. Arkadaşınınkinin aynısını alma isteği 'gizlice yürütmeye' kadar varabilir. Bu da hırsızlık değildir. Sahip olma ar­zusuna çözüm üretmektir.

Siz de onunla birlikte, başkalarında olup onda ol­mayanları sıralayın. Yani onun özençlerini örtbas et­meye değil daha çok açık etmeye bakın. Onun bu karşılaştırma içgüdüsüne katılın. Hem bu şekilde baş­kalarında olup onda olmayan özlemlerini de öğren­miş olursunuz.

Onda olmayıp, arkadaşlarında olanları alabiliyor­sanız alın. Bunlar arasında çocuğunuzun gereksinimi olmayanlarda olabilir. Mümkünse gerekli olmayan şeyleri almak istemediğinizi ona anlatmaya çalışın. Bazen gereksinim olmaksızın da çocuklar bazı şeyle­re sahip olmaya özenirler. İmkanlarınız dahilinde siz de bu durumu anlamaya çalışın.

Ancak, sizin anlatım ve açıklamalarınız genellikle yetersiz kalacaktır. En iyisi, siz arkadaşında olup on da olmayanları sıralarken, fazla renk vermeden, onda olup arkadaşlarında olmayan 'şey'leri de sayın dökün. Bunların mutlaka satın alınabilen nesneler olması ge­rekmez. Çocuğunuzun yüzündeki ve sizin o güne ka­dar çok sevip beğendiğiniz bir çil tanesi bile, arkada­şının sahip olduklarına fark atabilir. Tabii burada sizin olayı sunuş tarzınızdaki maharetiniz önemlidir.

- Kızımın yüzündeki çillerden rahatsız olduğunu hissettiğim günden beri çilleri üzerine öyküler sırala­maya başlamıştım. İşte, 'Gözlerinin kahvesi çillere ak­sediyordu. ' 'Bazı çiller benim, bazıları babasının çille­ri idi. Onları kimseyle paylaşamazdık. Sakın benimki­lerden babası öpmemeli idi.' 'Bütün bir yıl Ekim ayını beklemiştim. Yüzüme onunkinin aynısından 3-5 çil tanesi 'ekebilmek' için,' falan, falan.

Günün birinde heves heves eve geldi. Arkadaşı ailesi ile Fransa'ya Disney Land'a gidiyordu. Biz de gitsek güzel olurmuş. Çok eğlenceli bir yermiş.

'Paramız yok.' onun anlayacağı bir şey değildi. İkinci sorusu 'Onların niye var?' olursa, ben nasıl ya­nıtlardım? Biz daha sonra gideriz'i de ona anlatamaz­dım. Hem gerçekçi değil, hem de zaman gibi soyut bir kavram ona birşey ifade etmeyecekti.

Gideceğimiz bir yeri önceden bilmeli tanımalıyız. Disney Land'la ilgili bilgiler toplamaya karar ver­dik. Kitapçılara gittik. Fransa Konsolosluğu 'na gittik. Disney Land'daki masal kahramanları hakkında bilgi­ler topladık. Broşürler, kitaplar aldık. Kendisi okumayı yeni söktüğü için heves heves bu masalları okuduk. Ben de her gece ona, yüzündeki bir çil tanesini Dis­ney Land'a götüren öyküler anlatıyordum.

Arkadaşı Disney Land'dan döner dönmez onu bi­ze davet ettik. Kızımın elinde ondakinden daha çok Disney Land ile ilgili doküman vardı. Onlara pasta çö­rek ikram etmek için odaya her girdiğimde kızımın ar­kadaşından daha çok oraya gitmiş gibi sohbete katıldığını hayretle farkettim.

Doç.Dr.Sabiha Paktuna Keskin
Pediatrist, Pediatrik Nörolog
Uluslararası Tıp
Çocuk Beyin Hastalıkları

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
elifakgül - 2008/11/16
gerçekten çok faydalandım
Konuk - 2008/03/26
bencede mükemmel bir yazı.banada çok faydası olacağından eminim.çünkü bende kızımda aynı şeyleri yaşıyorum.henüz 4 yaşında ama arkadaşlarında ne görse istiyor.bunları bizle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
unay &pelo - 2005/04/18
bızde bu sorunu yasayanlardanız. okudum cok faydalı olacagına ınanıyorum ozellıklede cıl ornegını hıc aklıma getıremezdım. mutlak fayda gorecegım. tesekkurler.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları