Özel Çocuk Velilerine

1 - Her günü başka bir günle kıyaslamadan ve o her günü de olumlu değerlendirin. Gelecek üzerinde ne sizin ne başkasının kontrolu var. Diğer insanlara bakmayın !… Onlar sadece kontrolları olduğunu düşünme yanılgısındalar.

 

2 - Çocuğunuzun gelişme imkanını hiç küçümsemeyin.

 

3 - Karşılıklı deneyimlerinizi, tavsiye ve desteğinizi paylaşabileceğiniz olumlu tutum sahibi velilerden ve uzmanlardan danışmanlar bulun.

 

4 - Çocuğunuza bebeklikten itibaren en uygun eğitim ve öğrenim ortamlarını sağlamaya çalışın ve kendiniz de bizzat ilgilenin.

 

5 - Eşinizin ve diğer çocuklarınızın da duygu ve gereksinimlerini unutmayın. Bu çocuğunuza daha fazla zamanınızı ayırıyorsanız da sevginizin ayırım tanımadığını sık sık hatırlatın.

 

6 - Sadece mantık ve vicdanınızı dinleyerek davranın. Böylece çocuğunuza da gerçek anlamda faydanız olur. Davranışlarınızın hesabını arkadaşlarınıza ve topluma vermek zorunda değilsiniz.

 

7 - Kendinize karşı dürüst olun. 24 Saat süre veli olamazsınız. İhtiyacınız oldukça az miktarlarda olmak kaydıyla kıskançlık, kızgınlık, acıma, hüsran ve bunalım gibi duygular için kendinize izin verin.

 

8 - Kendinize karşı insaflı olun. Kafanızı sürekli yapılması gerekenlere yormaktansa arada şimdiye kadar elde ettiğiniz başarıları da hatırlamayı unutmayın.

 

9 - Başkalarının önemsemeden yaşadığı küçük mucizeleri takdir etme öğreniminizden faydalanarak, temponuzu yavaşlatarak yaşamın tadını çıkartmayı da unutmayın.

 

10 - Espri yeteneğinizi kaybetmeyin ve sık sık kullanın. Arada bir kahkahalarla bunalımın çemberini kırın ki içinde hapis kalmayın.

 


BebekKokusu
http://www.bebekkokusu.com/