3 - 5 Yaş Çocuk Beslenme

b15.jpg
 

Okul öncesi 3-5 yaş grubu çocuklara aile yaşamına daha çok katılan bireyler gözüyle bakılmalıdır. Bu yaşta yemek alışkanlığının gelişmesinde aile primer rol üstlenir, çocuklar genelde aile içi bireyleri taklit ederek öğrenirler.

Bu dönemde çocuk aile sofrasını bir taraftan dengeli beslenme modeli olarak, diğer taraftan ise aile büyüklerinin bir arada bulundukları keyifli bir sosyal olay olarak algılamalıdır.


Yemek sırasındaki çocuk davranışlarındaki olumsuzluklarda aşırı tepki, cezalandırma,aşırı beklenti içinde bulunma yemek zamanını çocuk için işkenceye çevirebilir.

Çalışan anneler çocuklarını akşam yemeklerinin mutlu bir ortamda geçmesine özen gösterilmelidirler. Yemek öncesi sakin yorucu olmayan bir oyun veya istirahat yemeğin keyifli geçmesini kolaylaştırır. Okul öncesi enerji gereksinmesi arttığı için bunun karşılanmasına özen gösterilmelidir.

Bu yaşta televizyon ve oyun çok çekici oluşundan yemeğe ilgisizlik sık bir sorundur. Ayrıca yemek seçme de sıktır, haftalarca hep aynı şeyleri yemek istenmesi nadir değildir. Bu dönemde çocuğun çikolata, şeker, pasta, kola gibi besleyici özelliği olmayan şeylere alışmamasına özen gösterilmeli. Yemek saatleri düzenli olmalı ve yemek arasında bu gibi besinlerin verilmesinden kaçınılmalıdır.Örnek Günlük Beslenme ProgramıKahvaltı (07.00-08.00) 

1 yumurta (gün aşırı)

Ekmek, tereyağı, beyaz peynir, bal-pekmez veya reçel

1 bardak süt

 

Ara Öğün (Saat 10.00) 1 Bardak meyva suyu

Öğle Yemeği ( Saat 11.00-12.00)

Köfte (veya balık, tavuk, karaciğer)

Sebze (veya salata)

Patates (veya pilav, makarna)

1 Bardak süt veya yoğurt

 

Ara Öğün

Meyva

 

Akşam Yemeği (18.30-19.00)

Şehriye çorbası (veya makarna, pilav)

Yoğurt (veya süt, muhallebi)

 


BebekKokusu
http://www.bebekkokusu.com/