Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Sabahları uykunuzdan ortalama 8-9 saatlik bir açlıkla kalkarsınız, kan şekeri düşer, kendinizi yorgun hissedersiniz ki bu etki çocuklarda daha fazladır. Uyanır uyanmaz gereksinim duyulan tüm besinleri karşılayıp vücudu güne hazır hale getirilmesi gerekir ki bu çocukları fiziksel ve psikolojik olarak etkiler. Kan şekeri düşüklüğü, huzursuzluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, uyku hali, algılama güçlüğü , çarpıntı ve bilinç bozukluklarına neden olmaktadır.Gece boyunca düşen metabolizma hızı kahvaltı ile %20-30 artmaktadır. Kahvaltı atlandığında ise vücut bir sonraki öğününde yenilmeyeceğini sanarak bir sonraki öğünde yenilenleri yağa dönüştürerek depolamaktadır.

Araştırmalara göre çocukların ortalama olarak %40’ı kahvaltı yapmamaktadır ve herkes biliyor ki kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Bilinmesi gerekenler;

*Çocuklar hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinde olduklarından yeterli ve dengeli beslenmeyle desteklenmelidirler.

*Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için her sabah karbonhidrat ve protein kaynaklarından zengin bir kahvaltı yapmaları gerekmektedir.

*Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan çocukların kilolarını korudukları, daha düşük kolesterol ve daha dengeli kan şekeri seviyelerinin olduğu bilinmektedir.

*Düzenli kahvalti yapan çocuklarda vitamin ve mineral eksiklikleri görülmemektedir.

*Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çocukların okula kahvaltı yaparak gitmeleri derslerdeki konsantrasyonlarında artışa, daha iyi okuma yeteneğine, ders notlarında artışa, arkadaşları ile daha iyi ilişkilerinde bulunmalarına neden olduğu belirtilmiştir.

*Bunların yanı sıra özellikle kahvaltı yapmayanlarda görülen davranış bozukluklarının sigara, alkol hatta uyuşturucu kullanımına da neden olabileceği bildiriliyor.

*Çalışmalar yine gösteriyor ki düzenli olarak enerji kaynağı olan karbonhidrat ve hücrelerin yapı taşı olan protein içeren kahvaltı tüketen çocuklar, kahvaltıları şekerli yiyecekler yada yağlı poğaça, kek olan çocuklara göre derslerinde daha iyi performans göstermektedir.

*Bunun yanı sıra kahvaltı seçeneği, posa (liften) dan zengin olan gevrek ve beraberinde süt tüketen çocuklarda kilonun korunması daha fazla gözlenmiştir.

Çocuklar neden kahvaltı yapmak istemezler?

*Sabahleyin ailenin işe yetişme kaygısı, zaman problemi, kendilerini aç hissetmemeleri, midelerinin bulanması, çocukların servis zamanının gelmesi kahvaltının atlanma nedenlerinden. Ama kahvaltı etmek asla poğaça, kek, kruvasan yemek değildir. Çocuğunuza hazırlayacağınız daha hızlı ve besleyici bir çok kahvaltı seçeneği bulunmaktadır. Bunlar neler olabilir;

*1 kase müsli + 1 su bardağı süt

*Yağsız peynirli tost + 1 su bardağı süt

*1 porsiyon meyvalı yoğurt

*1 porsiyon meyva + 1 su bardağı süt

Her zamanda kahvaltı etmelerini sağlamak o kadar da kolay olmayabilir. Bu alışkanlık edinilebilir, bu nedenle birazcık zorlamanız, yaptığı zaman onun açısından ne gibi iyi etkilerinin olacağını belirtmeniz gerekecektir. Eğer evde kahvaltı hazırlayamıyorsanız veya kahvaltı yapmayı red ediyorsa en azından okulda veya serviste yiyebileceği yiyecekler hazırlayın.

Bilinmesi gereken çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişiminde kahvaltının önemi büyüktür.

Dyt.Özlem Sert


BebekKokusu
http://www.bebekkokusu.com/