Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 73 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

Gebelikte bebekte görülen böbrek büyümesi hakkında...
Yöneticiler: Moderatör

Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Hastalıklar - SorunlarMesaj formatı

cigdem&sıla&yunus
Gönderildi 6/1/2011 10:04 (#3508629)
Konu: Gebelikte bebekte görülen böbrek büyümesi hakkında...

Kıdemli Üye

5001001001002525
Bulunduğunuz yer: samsun
Çocuk Sayısı: 1

Arkadaşlar kardeşim 21 haftalık hamile.Dün girdiği ultrason muayenesinde bebekte böbrek büyümesi olduğu takip edileceği ilerler ise bebeğin doğduğunda ameliyat olması gerektiği söylenmiş.Kardeşimin morali çok bozuk.Ben internetten araştırdım okudum ama bu durumu yaşayanlar varsa lütfen bilgisini paylaşsın...ne oldu?geçiyor mu?Çocuk doğduğunda böbrek yetmezliği yaşayacak mı?Aklım çok karışık ....

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 6/1/2011 16:56 (#3509340 - Cevapladığınız Konu : #3508629)
Konu: RE: Gebelikte bebekte görülen böbrek büyümesi hakkında...

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Bir cok linke baktim.

Parents.com'dan

Dr. Elizabeth Pryor soyle cevaplamis.

Ultrasonlarda bebegin bobreginde sivi bulunmasi cok yaygin bir olaydir, ozellikle erkek bebeklerde...

Bu sivi genellikle ozellikle erkek bebegin cinsel organlarinin gelismesi icin gerekli oldugundan birikir.

Ancak bazen sivi yok olmaz. Bobrekler ayda bir yapilacak ultrasoundlarda asiri buyume gostermedikce sorun yoktur, sadece takibe alinmasinda fayda vardir.

Cogu durumda bebek dogduktan sonra da bobreklerinin ultrasoundla incelenmesi ve durumunun degerlendirilmesi gerekir.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 6/1/2011 17:10 (#3509383 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Sevgili kardesim,

Ben doktor degilim malum ama deneyimli bir anne olarak sunlari yazabilirim sana...

En uzman doktorlar bile fikir yurutemezler bu konularda. 3úzlere hamileligimde cok sakincali durumla karsilastim. Bu durumlarda dahi (gunde yada gun asiri ultrasound cekilmesi hallerinde dahi) yorumda bulunmadilar. Bebeklerimin birinin beyninde fazla sivi bulunuyordu ve ihtimaller uzadikca uzatilabilecek kadar dereceliydi ama dedigim gibi kesin bir sey soyleyemedikleri gibi "Biz doktor olsak da ancak kisitli bilgi edinebiliriz, sonunda ne olacagini ancak Yaratan bilir" dediler ve yerden goge hak verip kendime dusene aklimi ve yuregimi verdim yani sakin olmaya...

Bir bebek anne rahmindeyken en cok buna ihtiyac gosterir zira. Annenin sakin ve huzurlu, dinlenmis ve besinini eksik etmemis olmasina v.s. Gerisinin ne olacagina kuskular dahi bu gelisime zarardan baska bir sey getirmez.

Kardesinin sakinlesmesine, huzurlu kalmasina destek verecegine inaniyorum.

Benim durumumda binler4ce ultrason onca uzman doktorun kaygili bakisi, kafa kasiyisi, birbirleriyle Latince konusmalari v.s. anlamsiz kaldi zira bebegim son derece saglikli dogdu cok sukur.

Eger kaygiya, supheye, kuruntulara katilsaydim ne olurdu bilemem ama ben olumluya taktim kafami, bedenimin bebeklerim icin en huzurlu ortam olmasina yardim etmeye baktim. Gerisi elimden gelen bir sey degildi zaten.

Bobreginde fazla sivi bulunan hamile arkadaslarim da oldu. Onlara da destegim bu yonden oldu ve uzuntuye takilmamalari icin elimden geleni yaptim. Bunlarin arasinda bir tek arkadasimin bebegi sorunlu dogdu ama simdilerde genc adam olma yolunda. Son derece zeki, sevecen, insan cocuk seklinde buyudugunu sevincle izliyorum. Sorunlar silindi mi mutlaka degil ama oldurecek seyler olmadi ya cok sukur, sadece ufak tefek saglik sorunlari yasaniyor ama kimin garantisi var ki zaten?! Sapasaglam dogan cocuklar da biliyorum malesef... Sonrasina garanti olmadi, saglikli bebek oluslari.

Hamilelik bir kadinin hayatinda en onemli, en kutsal donem bence. Icinde bir insan baslamasi, buyumesi, hayata dogmasi ve bu esnada kipirtilarini yasayabilmek sanirim biz kadinlara verilen en buyuk hediye, en mucizevi olay.

Bu yanlarina egilmesini, kardesin inancliysa dualarina katilmayi saglamandan guzel sey olamaz.

Saglikli ve kolay dogum mujdesi de vermeniz dilegimle simdiden kutluyorum,

Handan Kamphuis

Yukarı
cigdem&sıla&yunus
Gönderildi 7/1/2011 12:08 (#3510133 - Cevapladığınız Konu : #3509383)

Kıdemli Üye

5001001001002525
Bulunduğunuz yer: samsun

Sevgili Handan abla verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.İnan bana yazdıkların bana çok iyi geldi kardeşime de okutacağım.Çünkü bende söylüyorum iyi düşünmek kendini kahretmemek gerekiyor ki çok şükür gebelik sonlandırma durumu yok.Allah senden razı olsun.İyi ki varsın...

Yukarı
sibel&bugra
Gönderildi 15/1/2011 12:12 (#3519447 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Faal Üye

10010010025
Bulunduğunuz yer: tokat
Öncelikle geçmiş olsun diyorum
Aynı sorun benim bebeğimdede görüldü.21. haftada her iki böbrekde 7mm olarak
ölçüldü.Bende çok endişelendim çünnkü eğer büyüme devam ederse amaliyattan
bahsediliyordu.Çok şükür 25. haftada yapılan ölçümdede sağ 5 mm sol 7mm dedi
doktorumuz.Ayrıca 10 mm altını doktorlar fazla önemsemiyor.Acaba sizin ölçümleriniz kaç
Rabbim şifa versin inşallah
Yukarı
nahin
Gönderildi 15/1/2011 23:33 (#3520366 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Onur Üyesi

50005000500050010010010010025

Çocuk Sayısı: 3
merhabalar
bende şuanda 37 haftalık hamıleyım 22 haftalıkken dr bebegın böbreklerınde buyume var biri 5.3 biri 4.6 ydı her ay kontrol edıldı ama çok şükür bır sorun çıkmadı hersey yolunda yanı başlarda olabılıyor böyle şeyler erkek çocuklarında,ben o dönem çok araştırdım nette bırçok kişidede aynı şey olmuş yanı sonradan düzelmiş ben yınede doğumdan sonra bır böbrek ultrasonu çektiricem büyük oğlumda bır sorun olmadıgı halde çektirdim ben şimdide tedbir amaçlı çektiricem nasıpse amelyatına gelince çok büyük bır ameliyat değil hanı olduda oldu ameliyat olması gerekırse bebegın olması onun için çok ıyı asıl sorun olmaması yada farkedılmemesı olur.kardeşiniz korkmasın, hiiiç kalbınıde bozmasın heray kontrolunda bakar dru ve bence hersey yolunda gidicek erkek çocuklarında çok sık olan bırseymiş bu sorun.
Yukarı
cilek24
Gönderildi 21/1/2011 21:45 (#3526054 - Cevapladığınız Konu : #3508629)
Konu: Re: Gebelikte bebekte görülen böbrek büyümesi hakkında...

Uzman Üye

2000100100100100

benimde başımdan geçti hatıra kalsın diye 4d ultrason çektirmeye gittim çok neşeliydim bebegim kime benziyor diye sordugumda doktor kaşlarını çatarak kime benzedigine kadar daha ciddi durumlar var dedi.bebeginizde böbrek genişlemesi var(hidronefroz)hemen amniyosentez üçlü test falan yapmamız lazım dedi sonra downsendromlu çocuklarda çok karşılaşıldıgını söyledi onların genetik yapılarıyla kıyasladı falan.ben hemen riskli gebelik bölümüne gitmiştim ordan net yanıt verildi.yoksa çok pimpirikliyim ben bana geçmezdi gebelik 21 mm le bitti gebeligim sonrada ultrasonla kontrol edildi bebek birkaç kez ve yok denildi ama nefrıolojye götürmek istiyorum içime sinmiyor.
Yukarı
Jasmini
Gönderildi 31/1/2011 19:17 (#3534710 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Yeni Üye

Ben 28 haftalık hamileyim, 21. haftada 4 d ultrasonda bebeğimin sağ böbreğindeki ap mesafesi 5.3mm olup normalin minimal üzerinde olduğu söylendi. Bende çok üzüldüm fakat bunu takmaktan çok kısa sürede vazgeçtim... Ve bir daha 4d ultrasona girmeyeceğim, bebeğimde bir sorun olsa bile doğduktan sonra müdahale edilsin diye düşünüyorum.. Doğrusunun bu olduğunu düşünüyorum. Rabbim herkese acil şifalar versin...
BU arada yazılarınız içimi rahatlattı...
Yukarı
emresinan
Gönderildi 27/2/2011 17:57 (#3560267 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Onur Üyesi

5000500050025

Çocuk Sayısı: 3
benım ogluma otostık dedıler kesınlıkle alınması lazım dedelar

ama oglum 2 yaşinda başka bı yerı otostık oda sunnet olunca gıdecek
Yukarı
yağmurum_ömrüm
Gönderildi 20/3/2011 10:43 (#3576418 - Cevapladığınız Konu : #3508629)

Yeni Üye

slm.günaydın arkadaşlar.ben 25 haftalık hamileyim.çocuğumun ultrasonda sağ bçbreği 10.3mm sol böbreği ise 19mm olduğu ortaya çıktı.lütfen bu sorunla karşılaşan arkadaşlar bana yardımcı olurmusunuz.doktor giderek büyürse erken doğum olabileceğini we çocuğun kontroller sonucu ameliyet olabileceğini felan söledi...ne gibi olaylarla karşılaşabilirim yardımcı olurmunuz...normalde 15 mm altı tehlikesizmiş sanırım benmki 15mm yukarısı...
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)