Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 30 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

devletin anaokulları hakkında ne düsünüyorsunuz?
Yöneticiler: Moderatör

Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Paylaşım KöşesiMesaj formatı

eski_sakıncalıüye
Gönderildi 17/9/2010 20:23 (#3434982 - Cevapladığınız Konu : #3433758)
Konu: Re: devletin anaokulları hakkında ne düsünüyorsunuz?

Faal Üye

100100100100

Çocuk Sayısı: 3
Evet, Bilgen hanım bahsettiğiniz gibi iki tür devlet anaokulu var. Benim bahsettiğim sadece anaokul hizmeti veren okullardır. İlköğretime bağlı anaokullarında zaten hiç para toplanmıyor ve yemekleri her gün bir velinin getirmesi isteniyor.

Neva hanımın bahsettiği bağımsız devlet anaokulu 280 lira ücret belirleme hakkı yoktur aslında. Yönetmeliğe göre okul açılacak, velilerle toplantı yapılıp aylık gider tespit edilecek ve ona göre aidatlar belirlenecektir.
Yukarı
Neva Gülce
Gönderildi 18/9/2010 00:09 (#3435043 - Cevapladığınız Konu : #3433758)

Onur Üyesi

20001000500252525
Bulunduğunuz yer: istanbul-maltepe
Çocuk Sayısı: 1
ben de şimdi yeni girdim bu konuların içine hergün yeni bir sey öğreniyorum. ben kızımı özel yuvaya vermeye karar vredim arkadaslar. yası itibariyle devletin yuvasının gireceği ilk yuva ortamı olacağı için çok uygun olmadığına kanaat getirdim. kızım biraz çekingen ürkek bi çocuk, psikologla konustum orada daha da bu yönü pekisebilir dedi. çünkü orada kisiye özel ihtimam vs. çok fazla lüks bekleme dedi. kurallar daha ön planda oluyormus ve veliyi memnun etmekten çok prosedürlere bürokrasiye göre hareket edip esnek davranılamıyormus. evet meb öğretmenlerini çoücuk gelisimi üniversite mezunlarından tayin ediyor ama yanındaki yardımcılara herseyi yaptırıyolarmıs. ama özel yuvalarda meslek lisesi mezunları var ve onlar çocuğun poposunu silmekten eğitimine herseyi üstleniyolarmıs. klasik devlet memuru kaytarmalarına çocuğumu emanet etmekten vazgeçtim kısacası. seneye belki vermeyi düsünebilirim ama suan daha çok küçük oludğu için ilk gideceği okulu devletten yana tercih etmek istemedim. bu arada seçtiğimiz yuva bir arkadasımın sahibi oludğu bir yuva oyüzden daha güvenerek verebilecem.. eğer arkadasım devletin yuvasında öğretmen olsaydı ama kesin oraya verirdim. malesef öyle bi devir ki, insan evladı sözkonusu olunca illa tanıdık arıyo..
Yukarı
Neva Gülce
Gönderildi 18/9/2010 00:11 (#3435044 - Cevapladığınız Konu : #3433758)

Onur Üyesi

20001000500252525
Bulunduğunuz yer: istanbul-maltepe
Anaokulu veya çocuk evi seçerken nelere dikkat edelim.
Melekler Mekanı - Ana Okulu Seçerken... Yurdumuzda okul öncesi kurumlar bağlı bulundukları yerlere göre üçe ayrılır.

Aile ve çocuktan sorumlu bakanlığın sosyal hizmetler genel müdürlüğüne bağlı olanlar
- 0-2 yaş kreş (yalnız buraya bağlı olabilir)
- 3-6 yaş çocuk evi
- 6-12 yaş çocuk kulübü olarak adlandırılır.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olanlar.
- 3-6 yaş anaokulu ( 0-2 yaş kreş alamazlar- zira kreş ruhsatı ayrıdır)
- 6-12 yaş etüd merkezi
Belediyeler bağlı olanlar: 0-6 yaş çocuk yuvaları.
Bu bilgiler ışığında isim kargaşasında neyin ne olduğunu bilerek ilk yapılacak iş kurumun ruhsatının olup olmadığına bakmaktır. Çünkü yurdumuzda maalesef pek çok ruhsatsız kurum da bulunmaktadır. Bunun önemi gerekli denetim ve kontrollerle belirli kuralara uyulmasının sağlanmasıdır.

• Kurumun kurucu ve yöneticileri eğitim kökenli deneyimli ve gerçekten bu işten anlayan kişiler olmalı. (maalesef, ben çocukları çok seviyorum diyerek bu işe kalkışanlar da var. Sadece bu yeterli olmaz. Bilgi ve eğitim şarttır.)
• Öğretmenlerin yeterli bilgi ve deneyime sahip çocuk gelişimi bölümü meslek lisesi veya yüksek okul mevzunu olmaları gerekir.
• Kurumun uyguladığı bir eğitim sistem olmalı (örneğin; son zamanlarda dünyada yaygın olarak, yurdumuzda da yeni yeni uygulanmaya başlanan "çoklu zeka alanlarına göre eğitim" gibi.
• Kurumda bir psikolog veya pedagog olmalı velilere danışmanlık hizmetleri verilebilmeli.
• Aylık plan, yemek listesi ve gelişim raporlarının velilere gönderilmesi.
• Binanın fiziksel şartlan uygun olmalı, deprem raporunun ve her türlü tehlikelere karşı önemler alınmış olmalı.
• Yeteri kadar oyun elemanları, eğitici oyuncak, ders araçları bulunmalı.
• Hem oyun oynamaya hem de fen ve doğa çalışmalarının yapılmasına uygun bahçesi olmalı.
• Tuvalet ve lavaboların boyutlarının uygun, yeterli ve temiz olmalı.
• Mutfağı temiz, düzenli, araç gereçlerin sağlık kurallarına uygun ve yeterli olmalı.
• Grup odalarının büyüklüğü uygun; havalandırması yeterli, yerleri parke vb. gibi temizlik ve sağlık şartlarına uygun olmalı.
• Konuların işlenmesinde yeteri kadar gezi- gözlem, inceleme ve deneylere ağırlık veriliyor olması gerekmektedir.
• Kapalı oyun ve spor alanların, işlik, deney bölümleri bulunmalı.
• Çeşitli zeka ve yeteneklerin gelişimini sağlayan branş derslerinin ( müzik, resim, jimnastik, folklor, bale, yüzme, drama, seramik, satranç vb.) alanlarında uzman öğretmenler tarafından uygulanıyor olmalı.
• Çocukların yaş ve gelişim durumlarına göre gruplanması ve grupların 15-16 kişiyi geçmemesi.
• Her grubun bir sorumlu, bir yardımcı öğretmeni olması gerekir.
Bu yukarıdaki bilgiler velilerimiz için ilk etapta üzerinde durulması gereken önemli konulardır.
Aysel Çakmaklı
Yukarı
nermin ataseven
Gönderildi 18/9/2010 09:09 (#3435077 - Cevapladığınız Konu : #3435044)

Asil Üye

10025

aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim bilinçli olmakta fayda var ben 3 yaşından sonra oyun gurubuna vermeyi düşünüyordum acaba devlet anaokullarında bu bölüm varmı ayrıca aramızda devlet anaokullarına çocugunu veren varsa tecrübesini paylaşmasını isterdim bizler için referans olabilirdi
Yukarı
halekıvanc
Gönderildi 18/9/2010 09:52 (#3435110 - Cevapladığınız Konu : #3433758)
Konu: RE: devletin anaokulları hakkında ne düsünüyorsunuz?

Onur Üyesi

500025

DİLEKCİM HAYIRLI OLSUN
BİZDE BUSENE KIVANÇI VERDİK MALTEPEDE DEVLET OKULUNUN ANAOKULUNA UMARIM HERKES İÇİN İYİ OLUR
Yukarı
mertgül
Gönderildi 18/9/2010 11:30 (#3435140 - Cevapladığınız Konu : #3434100)

Onur Üyesi

200010005001001001002525
Bulunduğunuz yer: trabzon yeşiltepe
Çocuk Sayısı: 2

DİLAGÜL - 16/9/2010 11:46 DİLEK benim kızım 2 sene devletin anaokuluna gitti oldukça memnun kaldım şuan birinci sınıfa başladı dila öğretmenler çok bilinçliydi hepsi kadrolu öğretmendi şansımızamı artık bilemyiyorum 2 senede oldukça sakin her sorunumuzda telefonlarını bile rahatlıkla arayabildiğim kişilerdi maddi olarakta çok uygun diğer kreşlere göre şuan birinci sınıfa başlayan kızım hazırlık olarak eğitim seviyesi sınıftakilerden çok iyi ben açıkçası tavsiye ediyorum inşallah sizde memnun kalırsınız :ohh:

maaşallah dilaya nekadar büyümüş allah nazarlardan sklasın

bizde busene ana sınıfına başladık mer kaan çok heyecanlı sabah çok erken klkıyor ,

pazartesinden itibaren sanah 7,30 öğle 12,30 da  sabahçı yaptık .inşallah çok faydası olur

Yukarı
SELWİ
Gönderildi 21/9/2010 12:14 (#3436581 - Cevapladığınız Konu : #3433758)

Faal Üye

1001002525
Bulunduğunuz yer: izmir
ben de bir eğitimci olarak çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim yuvaları bizim için öneminin farkındayım..ancak Türkiye'nin en modern şehri diyebileceğimiz izmir de dahi eğitim sistemindeki aksaklıklar had safhada..

bir çok arkadaşın da belirttiği gibi özel ve resmi anaokulları arasında farklar var..örneğin devlet anaokulları çok kalabalık..dolayısıyla öğrenciye gösterilen ilgi çok bölünüyor..ama özel anaokullarında da üniversite mezunu okul öncesi/çocuk gelişimi öğretmenlerini bulmanız neredeyse imkansız..

dolayısıyla fiziki şartlar ne olursa olsun resmi ya da özel farketmez ASIL ÖNEMLİ OLAN ÖĞRTEMNİN KİŞİSEL YETERLİLİĞİ VE GERÇEK ÇOCUK SEVGİSİDİR. çünkü inanın çok zor şartlarda dahi yaratıcı bir öğretmenin yapamayacağı yoktur. dolayısıyla eğer bir öncelik sırasına dizmek gerekirse bina , yemek vb. etmenler elbette önemlidir.. ama asıl eğitimcinin kalitesi bunların çok daha üstündedir..

hele ki öğerncinin model olarak alacağı kişinin öğretmen olduğu düşünüldüğünde...
Yukarı
bibis
Gönderildi 21/9/2010 16:00 (#3436743 - Cevapladığınız Konu : #3436581)

Uzman Üye

1000100100100100252525

SELWİ - 21/9/2010 12:14

ben de bir eğitimci olarak çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim yuvaları bizim için öneminin farkındayım..ancak Türkiye'nin en modern şehri diyebileceğimiz izmir de dahi eğitim sistemindeki aksaklıklar had safhada..

bir çok arkadaşın da belirttiği gibi özel ve resmi anaokulları arasında farklar var..örneğin devlet anaokulları çok kalabalık..dolayısıyla öğrenciye gösterilen ilgi çok bölünüyor..ama özel anaokullarında da üniversite mezunu okul öncesi/çocuk gelişimi öğretmenlerini bulmanız neredeyse imkansız..

dolayısıyla fiziki şartlar ne olursa olsun resmi ya da özel farketmez ASIL ÖNEMLİ OLAN ÖĞRTEMNİN KİŞİSEL YETERLİLİĞİ VE GERÇEK ÇOCUK SEVGİSİDİR. çünkü inanın çok zor şartlarda dahi yaratıcı bir öğretmenin yapamayacağı yoktur. dolayısıyla eğer bir öncelik sırasına dizmek gerekirse bina , yemek vb. etmenler elbette önemlidir.. ama asıl eğitimcinin kalitesi bunların çok daha üstündedir..

hele ki öğerncinin model olarak alacağı kişinin öğretmen olduğu düşünüldüğünde...

selviye aynen katılıyorum
Yukarı
güryüksel
Gönderildi 22/9/2010 08:33 (#3436938 - Cevapladığınız Konu : #3436581)

Onur Üyesi

500050001000500100100100100

SELWİ - 21/9/2010 12:14

Yukarı
bilgenbilge
Gönderildi 22/9/2010 09:13 (#3436950 - Cevapladığınız Konu : #3436938)

Onur Üyesi

2000500100
Bulunduğunuz yer: bebişlerinin yanı
öğretmen çok önemli bence
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)