Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 20 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

ÖZEL OKUL MU DEVLET OKULU MU?
Yöneticiler: Moderatör

Geçeceğiniz sayfa : < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 >
Görüntelediğiniz sayfa 26 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Tecrübe Havuzu -> Çocuk EğitimiMesaj formatı

canikli
Gönderildi 19/8/2009 17:11 (#3160011 - Cevapladığınız Konu : #2065992)
Konu: Re: ÖZEL OKUL MU DEVLET OKULU MU?

Onur Üyesi

500050005001001001001002525
Bulunduğunuz yer: Şişli
Çocuk Sayısı: 1
Açıkcası evimin dibindeki mahelle mektebi mi yoksa özel okul mu?

Sınıflar tertemiz
Öğretmenler iyi
Öğrenciler çevremizin çocukları
Aileler Şişli mesken sahipleri
Mustafa Sarıgül okullara bayağı yatırım yaptırmış herşey güzel.

Ben neden özel okul bakıyorum peki?

Bilmiyorum ama aklıma ilk gelen 'çevre,güvenlik,başarı'

Sonraki kriter 'sosyal imkanlar'

Bir vakıf okulu olduğu zaman mezuniyetten sonra bayağı aktif oluyor.Kararsızım çok kararsızım.Ama aklımda birkaç yer var.

Şaşalı şıkır şıkır okullar değil köklü vakıf okulları imkanım el verdiği sürece araştırma kapsamım içinde.Tabii bu araştırmayı da yaparken yol meseleside var çocuğumu sabah erken saatlerde kaldırıp servisin için ev ev döndürmekte istemiyorum.

İşte hepsi kriter.

En iyi okul en yakın okul.Peki yakınında en iyi özel ve devlet okulu varsa en iyi okul hangisi oluyor!???

Bilmiyoum...

Bir arkadaş ısrarla devlete gönderin sonra özel üniversite diyor.Konu bu değil.Çocukları yoğurduktan sonra 18 yaşına geldikten sonra özel ya da devlet ne farkeder? Önemli olan sonuç'üniversiteye girmek' mi?

Yoksa istediğimiz gibi bireyler yetiştirmek mi?

Milyarca para verip çocuklarımız için çabalıyoruz.Herşey onlar için.

Kim istemezki çocuğu için en iyi olanı.

Herkesin çocuğu için hayırlısı ne ise o olsun

Yukarı
imagine
Gönderildi 19/8/2009 19:37 (#3160133 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Onur Üyesi

500020002000100100
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 2
Devrimin yazdığı herşeyin altına imzamı atarım diyorum taa ki 5 ay önce okul araştırmasına başlayana kadar...
En çok kafama takılanlar, sınıf mevcudu, güvenlik, sosyallik vs.
Şuna inanıyorum ki özel okula giden çocuklar kendine daha güvenli daha sosyal oluyorlar. İlerde iş hayatına girerken bu durumunda etklili olduğunu düşünüyorum.
Diğer taraftan okul başarısı anlamında çocuğa çok iş düşüyor. Çocuğun içinde olduktan sonra her ortamda başarıyor. Tabi 50-60 kişilik sınıflar yerine 20-25 kişilik sınıflarda okumasını ve öğretmenin birebir ilgilenebilmesini isterim.
Farkındaysanız bende gel gitlerdeyim. Neyseki daha zamanımın var
Yukarı
Canan Çakır
Gönderildi 19/8/2009 20:32 (#3160152 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Kıdemli Üye

50001000500100252525
Bulunduğunuz yer: Balıkesir
Çocuk Sayısı: 3
Kimsenin kararı ve isteğiyle ilgili herhangi bir fikir yürütmeden kendi tecrübemi ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Bana göre bu konuda çocuk 1-2-3-4-5 yaşındayken düşünülenler verilen kararlar, yumurta kapıya dayanıp ta, çocuğun okula gitme zamanı geldiğinde çok farklı hale gelebiliyor.

Çünkü okul zamanı geldiğinde hem çocuğunuzu, hem de bir anne olrak kendinizi de daha iyi tanıyor oluyorsunuz. Yanı sıra arada geçen sürede hem maddi yönden, hem de aile desteği açısından çok şeyler değişebiliyor.

Ani ekonomik krizlerden tutun, iş durumunuza kadar, okula yarım gün giden çocuğun karşılayacak kişi yokluğundan tutun, göndermeyi düşündüğünüz okulun önünden geçen işlek bir caddeye, okulun tuvaletinin temizliğine kadar çok şey düşünceleri etkiliyor.

Dedim ya yumurta kapıya geldiğinde insan kendisini tamamen farklı bir konumda buluveriyor. Ben de öyle olmuştu. En iyisi zamanını beklemek galiba.

Yukarı
sahandayumurta
Gönderildi 19/8/2009 23:55 (#3160232 - Cevapladığınız Konu : #3158795)

Onur Üyesi

20002000
Bulunduğunuz yer: Bursa

zekiyedincer - 19/8/2009 07:51 merhaba arkadaşlar özel eğitim derken kısıt çocukların gittikleri eğitimden mi bahsetmiş arkadaş özel eğitim ile özel okulları karıştırmayalım. benim arkadaşımın çocuğuda özel okula gitti bende o zaman illaki devlet okuludiyordum. benim oğlumda 2 ay devlet okuluna gitti. sınıflar 55-60 kişilik öğretmen ödevleri bile kontrol edemiyor. Her çocuğa 1 dakika ayısa vakit yermeyecek tam 1 saatini alack dersi ne zaman işleyecek. Daha sonra eşimin öğretmeninin aracılığı ile bir özel okula verdik çok memnunuz. Eğitim için harcanan paranın hiç bir maddi hesabı yapılamaz eğitime yatırım yapıyorsun. Devlet okulunu ve öğretmeni araştırdığın gibi özel okuluda araştırıp seçmek çok önemli oğlum özel okula başladıktan sonra anne beni neden daha önce bu okula vermediniz dedi. Bende kesinlikle devlet okulu diyordum eğer devlet okulunu görmeseydim ömür boyu içimde ukte kalacaktı. senede bir kaç kere yurdışına çıkıp gezmekle kültür artmaz ancak oradaki yaptığın ve yapacağın devlete millete hayırlı işlerle çevren ve kültürün aratar. Eğer herşey bakarak öğrenilseydi şimdi bütün kediler kasap olurdu.

MERAK ETTİM.. BAKMAKLA OLMAZ, GEZMEKLE OLMAZ.. KÜLTÜR NASIL ARTAR? OYLE KESIN YAZMISSINIZ Kİ MERAK ETMEMEK ELDE DEGIL.. DEVLETE MILLETE HAYIRLI IS YAPMAKLA KULTURUN NE ILGISI VAR SAHSEN ONU DA COZEBILMIS DEGILIM????

YINE YAZDIKLARINIZDAN YOLA CIKARAK OZEL OKUL OGRETMENI DE 25 KISILIK BIR SINIFTA HER COCUGA  1 DAKIKA AYIRSA 25 DAKIKA EDER. 40 DAKIKADAN 25 DAKIKAYI CIKARIVERIN.. KALAN SUREDE MI DERS ANLATACAK? SAKA YAPTIGINIZI DUSUNUYORUM.. YANI BU MANTIK TUHAF GELDI BIRAZ.

COCUK KENDINE GUVENLI BIR BIREY OLARAK YETISMISSE HER DAKIKA ILGI BEKLEMEZ ZATEN VE AILE UZERINE DUSENI YAPIP OGRETMENDEN HERSEYI BEKLEMEZSE OGRETMENLERE DE OGRENCILERININ SORUNLARINDAN ZIYADE BILGI VE BECERILERINI GELISTIRMESI ICIN DESTEK OLACAK ZAMAN KALIR. OGRETMEN COCUGUN ILGIYE IHTIYACI OLDUGUNU DUSUNDUGU DURUMLARDA GEREKEN ILGIYI GOSTERIR SADECE.YOKSA HER DAKIKA KENDISINI OGRENCISINE ADAYIP, DERS ISLEMEYEN BIR OGRETMEN MODELI VAR DA BENIM MI HABERIM YOK?

CANAN HANIM'IN DA DEDIGI GIBI HERKES COCUGUNU YUMURTA KAPIYA DAYANDIGINDA IYICE TANIMIS VE BEKLENTILERINI NETLESTIRMIS OLACAK.. ONA GORE OKUL SECIMINI YAPACAK. BEN DEVLET OKULU DIYE ISRAR EDERKEN ESIM SIDDETLE OZEL OKUL DIYE ISRAR EDIYOR. BUNDAN 5 SENE SONRA NE OLACAGINI, DEVLET OKULLARININ YA DA OZEL OKULLARIN NE DURUMDA OLACAKLARINI BILMEM DE MUMKUN DEGIL. AMA DURUM SU ANKINDEN FARKLI OLMAZSA TERCIHIM YINE DE DEVLET OKULU OLACAKTIR. BIR DE BAKA BAKA KULTURLENME HADISEMIZ VAR TABİ

Yukarı
Tılsımcım
Gönderildi 23/8/2009 22:40 (#3164413 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: pembe düşler
Maalesef sevgili Devrim'e katılmıyorum..

Özel okul var özel okul var..

Eğer gerçekten hedeflerini özgüven-başarı-sosyallik-yabancı dil anlamında belirlemiş bir okulsa asla elbebe gülbebe durumu görmezsiniz,hatta arada aklınızdan 'bunca para veriyorum hala standart öğrenci muamelesi görüyorlar' bile dersiniz..Bahsettikleriniz tamamen 'okulun anlayışının kalitesi' ile ilgilidir..
eğer iyi bir okul ve tabi öğretmenleyseniz..Söyleyeceklerim elbette öğrencinin becerisiyle de ilgili..

-Çocugunuz 20-25 kişilik sınıflarda dersi derste öğrenir,
-hergün verilen ödevler 1tam ders ayrılarak çözüldüğünden,ödevinde hatalı yaptıgı sorunun neden hatalı oldugunu sordugunuzda tak diye yanıtını alırsınız,boşluk dolmuştur..
-Pdr servisi ve öğretmenı çocuktaki olumlu-olumsuz tüm değişimleri farkeder,gerekirse çağrılırsınız,yönlendirilirsiniz..
-Ufak yaştan itibaren yabancı dil öğrenmeye başlarlar..
-Özel yönleri keşfedilir,dil-müzik-resim-spor-elektronik vb..Desteklenmek üzere size dönülür.
-Öğretmeninden eğer çocugunuzun durumu ortaysa orta,iyise iyi olarak duyarsınız hiçbirzaman orta çocuk ooo iyi diye anlatılmaz size..
-kitap okuması,matematiği,derse katılımı,yaramazlığı herşeyi yakınen takip edilir anında müdahale edilir
-eğer herhangibir konuda diğerlerinden öne çıkmışsa bütün sınıfta 'sınıfın gurur kaynağı oldugu'dile getirilir ve alkışlatılır,böylece diğer çocukların kıskanması önlenirken sizinki de onore edilir..

sonuç olarak eğer doğru bir özel okuldaysanız bunları yaşarsınız,ama 'ticari zihniyet' hepsinden öndeyse
(hepsi ticari amaçlı ama öncelik önemli),pohpolanırsınız,aman kaçmasın diye yüksek notlar alırsınız,görüşmelerde hiçbir olumsuzluk yansıtılmaz..Kısacası size özel sahte bir dünya yaratılır..

Devlet okullarının da çok iyi öğretmenleri-yöneticileri oldugunu biliyorum,ama olanakları daha kısıtlıdır,onlar ne yapsın böylesi(labaratuvar-görsel eğitim-dil eğitimi vb) olanaklar sağlanmıyor onlara..50kişi başında öğretmenin,kısıtlı birçok olanakla ne kadar olur ki..

Ayrıca eğitime yapılan harcamaya hiç acımam,2çocuguma eğitimleri boyu harcayacağım toplam bedelle birer lüx daire alırdım belki,ama hiç gözümde yok,daire onlara hiçbirşey getirmeyecek ama ilerde 2dil bilen- özgüvenli-bilgi temeli oturmuş-bir de iyi aile eğitimi almış gençler olduklarında zaten kendileri gereken yerlere gelip katkat fazlasını alabileceklerdir.

Ayrıca başarıyı sadece 'iyi not iyi sbs' olarak görürsek verelim çocukları günde 5saat etüt çalıştıran diktatör okullara bakın nasıl geliyor muhteşem ntlar ve başarılı sbs'ler..Amacım öncelikle bu değil benim,hayalgücü ölmemiş,kendi özelliklerini keşfedebilmiş,yatıp kalkıp ders çalışma durumunda olmayan,dersin yanında sporunu-gezisini-hobilerini de yapabilen 'yarışatı olmamış' çocuklar olsunlar..
İnanın hayata baktıkları açı bile değişiyor böyle eğitildiklerinde..Akademik başarı da ardından mutlaka geliyor zaten..

imza:çocugu 5yaşındayken oturdugu ilçeyi-evini-çevresini-işini bırakıp,iyi bir okulda okutabilmek için buralara taşınan gözükara anne.

Düzenleyen uygarcık 23/8/2009 22:55
Yukarı
yazhan
Gönderildi 27/8/2009 02:16 (#3169283 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Üye

Bulunduğunuz yer: Bostanlı-İZMİR
(Adını bilmediğim için nickini yazıyorum üzgünüm) Uygarcık ın yazdığı her cümleye katılıyorum. Liseyi de özel okulda okudum. benim bir kardeşim ilkokulu bitirir bitirmez özel okula başladı. En küçük kardeşim de anaokulundan beri özel okulda. Üçümüzün ortak özelliği ise; yeteneklerimizin ve ilgilerimizin farkında olan, sosyal, bilgileri tozu yerlerde tutup unutmaktansa, beceriye dönüştürebilmiş, okulda öğrendiği konuları günlük hayatla ilişkilendirdiğinden dolayı hala konulara hakim, sorun çözebilen...vs (daha birçok neden yazabilirim)bireyler olmamızdır.
Hem çocuğu devlette okutup özel üniversiteye göndermek de biraz ilginç; çünkü, bir bireyin en hızlı öğrendiği dönemleri verimli geçirmek ya da verimli geçirmesi için ortam sağlayabilmek çok daha önemlidir bence..
Not: Artık bir anne babanın çocuklarına bırakacağı en iyi sermaye eğitimleridir.

Düzenleyen yazhan 27/8/2009 02:17
Yukarı
sahandayumurta
Gönderildi 27/8/2009 16:05 (#3171006 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Onur Üyesi

20002000
Yılmaz Özdil'in konu hakkındaki yazısını paylaşmak istiyorum..

Benim manşetim Cansu...

80'li yıllar...

Gazeteciliğe yeni başlamışım.

Yeni Asır'da.

O zamanlar şimdiki gibi tecrübeli muhabirleri kırpıp kırpıp yazar yapmıyorlar; muhabirler oturaklı, en genci 35-40, baba haberlere onlar gidiyor, benim gibi çömezlerin manşet olabilmesi için ağzıyla kuş tutması lazım... Haber müdürleri de şimdiki gibi değil, "Bende haber yok" de, iyi gününe denk geldiysen yüzüne tükürür, ters gününe denk geldiysen, tükürüğe bile şükür...

Öyle bağırırlardı ki, sanırsın Tarzan'dır...

Huzurlu bi çalışma ortamı yani!

*

Gene öyle bir gün...

Haber icat etmezsem,

oyacaklar.

Açtım gazeteleri...

Ki, belki bir fikir uçuşur.

"Şampiyon İzmir'den"

yazıyor.

Anadolu Lisesi şampiyonu.

İzmir'den çıkmış.

*

Can havliyle hafızamı yokladım, hatırlıyorum bu başlığı... Gittim arşive, geçen seneye baktım, işte orada, şampiyon İzmir'den... Bir önceki seneye baktım, bu sefer iki şampiyon var, biri İzmir'den, biri Aydın'dan... Bir önceki sene? Denizli'den, ikinci Muğla'dan... ÖSS'leri kurcalamaya başladım. Hep tanıdık; Ege'den.

*

E merak ettim...

Niye?

Nedir Ege'yi öne çıkaran?

*

O öğretmenle konuş, bu öğretmene danış, Milli Eğitim'e sor filan, karşıma hep aynı öyküler çıktı... Cevabı bulmuştum, manşeti de... Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde görev yapan çileli öğretmenlerimiz, hiç olmazsa emeklilik dönemlerinde biraz rahat yüzü görebilmek için, ömürleri boyunca biriktirdikleri üç-beş kuruşla, geçinmesi makul, iklimi güzel, İzmir'den Aydın'dan Denizli'den ev alıyor, meslek hayatlarının son dönemine yakın bir yolunu bulup, tayinlerini bu şehirlere çıkartıyorlardı. Yani, "çıraklık-kalfalık" dönemlerini Anadolu'da geçirip, pişip, "usta"lık dönemlerini Ege'de taçlandırıyorlardı. Dolayısıyla, Ege çocukları, o zorlu yıllar içinde sinirlerini aldırmış, tecrübeli, babacan, sabırlı, şefkatli, "Bir-iki yıl sonra bırakacağım, bu minikleri özleyeceğim, bırakmadan yapabileceğimin en iyisini yapayım" diye düşünen öğretmen kadrosu tarafından yetiştiriliyordu.

*

Netice? Şampiyon.

*

Yukarıda anlattığım avantaj nedeniyle şampiyonlar Ege'den çıkıyordu... Ama, öğretmenlerin illa ki hepsi emekliliğine yakın tası tarağı toplayıp Ege'ye gelmediği için, Artvin'in kafası çalışan çocuğu da Anadolu lisesine girebiliyordu, Mersin'deki Diyarbakır'daki de... Senin okumaya niyetin varsa, tecrübeli öğretmen de vardı.

*

Ve, hepsi devlet okullarının öğretmenleriydi tabii... Özel öğretmen filan aramazdık, servis mervis yok, yürüye yürüye mahallendeki okula git, öğretmenin kralı orda... Zaten "özel okul" diye bir kavram yoktu, hatta alay konusuydu... Özel okul denilen, Hababam Sınıfı'nda olduğu gibi, baba parasıyla diploma satın almaya çalışan haytaların gittiği okulumsu yerlerdi. Bende acayip para var, bastırıyorum, özel okula gidiyorum diye gurur duymazlar, aksine söylemeye utanırlardı.

*

80.

90.

2009.

Bakıyorum manşetlere...

"Özel okul"lular şampiyon!

Üstelik, hepsi dershaneden.

*

Devlet olmuş Hababam Sınıfı.

*

"Fakir fukara garip gureba" diye oy toplayanların yaptığı reform işte bu...

*

Dişinden tırnağından arttırıp, boğazından kesip, evladını mecburen özel okulda okutmaya gayret eden ana-babalar... Ve, boğazından kesse bile yetmediği için özel okula gönderemediği evladının yüzüne bakmaya utanan ana-babalar.

*

Özel okula kapağı attığı için, daha iyi maaş, fiziki şartlar, nispeten mutlu öğretmenler... Devlette kaldığı için, gazete bile satın alamaz hale getirilen, hayata küsen öğretmenler... Bir tarafta İngilizce, Fransızca, Almanca öğrenen çocuklar, bir tarafta dersler boş geçtiği için Türkçeyi bile öğrenemeyen çocuklar.

*

Bana göre, manşet olmalıydı, satır aralarında kalmış... Diyor ki, alnından öpmek istediğim şampiyon kızımız Cansu, "Birinci olmak güzel ama, bu eğitim sisteminde ne kadar gurur verici bilemiyorum... Bence haber olması gereken, biz değiliz, fırsat eşitsizliği nedeniyle başarısız olan arkadaşlarımız... Onların ön plana çıkarılması lazım."

kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=12054112&yazarid=249
Yukarı
canikli
Gönderildi 27/8/2009 16:20 (#3171051 - Cevapladığınız Konu : #2065992)

Onur Üyesi

500050005001001001001002525
Bulunduğunuz yer: Şişli
öğretmen kadrosu tarafından yetiştiriliyordu.
Ege'den çıkıyordu
tecrübeli öğretmen de vardı
hepsi devlet okullarının öğretmenleriydi
Zaten "özel okul" diye bir kavram yoktu, hatta alay konusuydu
Bende acayip para var, bastırıyorum, özel okula gidiyorum diye gurur duymazlar, aksine söylemeye utanırlardı.

İşte bu 'di li geçmiş zaman' bocalamamın tek sebebi...

Yukarı
sahandayumurta
Gönderildi 27/8/2009 18:05 (#3171261 - Cevapladığınız Konu : #3171051)

Onur Üyesi

20002000
sahiden düşündürücü..
Yukarı
Tılsımcım
Gönderildi 27/8/2009 21:00 (#3171364 - Cevapladığınız Konu : #3169283)

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: pembe düşler
yazhan - 27/8/2009 02:16 bir bireyin en hızlı öğrendiği dönemleri verimli geçirmek ya da verimli geçirmesi için ortam sağlayabilmek çok daha önemlidir bence..

bu konuya değinmemişim mesajımda..

Çocukların deyim yerindeyse 'ver ver alacağım' dedikleri dönemde verilmeli iyi eğitim,adam olmuş,18 bitmiş,kimlik-meraklar-hobiler-seviye oturmuş ,sen özel üniversiteye göndermişsin çok da faydası yok.

Orada sadece diplomayı garantiliyorsun,oysa önemli olan aynı diplomaya sahip olanlar içinde 'özgüven-birkaç yabancı dil-donanım-hedefe odaklanabilme-sorun çözebilme' gibi konularda ön sıralarda yeralabilmeleri,kimisi vardır basbas bağırır yaptıgı iş ben farklıyım diye..

Bu da işte 'olmayıversin' dediğiniz 12yıllık (hatta 3yıl da okulöncesi toplam 15)temel eğitimde oluşuyor

sevgiyle..

Düzenleyen uygarcık 27/8/2009 21:03
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 >
Görüntelediğiniz sayfa 26 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)